Czy koszty związane bezpośrednio z realizacją budowy budynku, tj. koszty:położenia okablowania komputerowego (...)

Czy koszty związane bezpośrednio z realizacją budowy budynku, tj. koszty:położenia okablowania komputerowego wbudowanego w konstrukcję budynku; założenia instalacji przeciwpożarowej, alarmowej i telenadzoru wbudowanych w konstrukcję budynku; projektu instalacji przeciwpożarowej; projektu aranżacji budynku; opłat za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i gazowej; mediów (energia, gaz) zużytych podczas budowy budynku; monitoringu budynku w czasie budowy; żaluzji wykonanych na wymiar i przytwierdzonych do ścian nad oknami wewnątrz budynku; opłat administracyjnych za pozwolenia, wpisy, odbiory; wykonania oznakowania zewnętrznego banku na stałe przytwierdzonego do budynku; tablic informacyjnych wewnątrz banku przymocowanych do ścian i sufitów; ubezpieczenia budynku banku podczas budowy należy uznać za koszt wytworzenia budynku składający się na wartość początkową składnika majątku podlegającą następnie amortyzacji czy też któryś z tych wydatków powinien stanowić koszt uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu 25.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji poniesionych wydatków związanych z prowadzoną inwestycją do kosztów podatkowych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji poniesionych wydatków związanych z prowadzoną inwestycją do kosztów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Bank, z uwagi na zwiększenie rozmiarów prowadzonej działalności bankowej, postanowił o przeniesieniu centrali, w której odbywa się zarówno obsługa klientów, a także wszystkie inne czynności administracyjne związane z funkcjonowaniem całego Banku, do większego budynku. Nowy budynek został wybudowany na zakupionym przez Bank gruncie. W związku z realizacją inwestycji budowlanej, Bank poniósł szereg wydatków koniecznych do jej zakończenia. Na wydatki związane z realizacją budowy budynku złożyły się zarówno koszty prac budowlanych i wykończeniowych, jak i inne koszty, których poniesienie warunkowało z jednej strony prowadzenie budowy, a z drugiej strony zdecydowało o ostatecznym kształcie budynku. Poniesienie tych wydatków konieczne było do przygotowania budynku spełniającego standardy obiektu do prowadzenia działalności bankowej.

Wśród tych kosztów znalazły się m.in. wydatki na:

  • położenie okablowania komputerowego wbudowanego w konstrukcję budynku,
  • założenie instalacji przeciwpożarowej, alarmowej i telenadzoru, również wbudowanych w konstrukcję budynku,
  • projekt instalacji przeciwpożarowej,
  • projekt aranżacji budynku,
  • opłaty za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i gazowej,
  • media (energia, gaz) zużyte podczas budowy budynku,
  • monitoring budynku w czasie budowy,
  • żaluzje wykonane na wymiar i przytwierdzone do ścian nad oknami wewnątrz budynku,
  • opłaty administracyjne za pozwolenia, wpisy, odbiory,
  • oznakowanie zewnętrzne banku na stałe przytwierdzone do budynku,
  • tablice informacyjne wewnątrz banku przymocowane do ścian i sufitów,
  • ubezpieczenie budynku banku podczas budowy.

Koszty te zostały poniesione przed oddaniem budynku do użytkowania.

Problem prawny wymagający interpretacji dotyczy zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie zaliczenia ponoszonych wydatków do kosztów wytworzenia budynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy koszty związane bezpośrednio z realizacją budowy budynku, tj. koszty:

położenia okablowania komputerowego wbudowanego w konstrukcję budynku; założenia instalacji przeciwpożarowej, alarmowej i telenadzoru wbudowanych w konstrukcję budynku; projektu instalacji przeciwpożarowej; projektu aranżacji budynku; opłat za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i gazowej; mediów (energia, gaz) zużytych podczas budowy budynku; monitoringu budynku w czasie budowy; żaluzji wykonanych na wymiar i przytwierdzonych do ścian nad oknami wewnątrz budynku; opłat administracyjnych za pozwolenia, wpisy, odbiory; wykonania oznakowania zewnętrznego banku na stałe przytwierdzonego do budynku; tablic informacyjnych wewnątrz banku przymocowanych do ścian i sufitów; ubezpieczenia budynku banku podczas budowy, należy uznać za koszt wytworzenia budynku składający się na wartość początkową składnika majątku podlegającą następnie amortyzacji, czy też któryś z tych wydatków powinien stanowić koszt uzyskania przychodu...

Zdaniem Wnioskodawcy, kosztem wytworzenia składnika majątku są wszystkie wydatki dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego do dnia przekazania go do używania. Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia składnika majątku. Zgodnie zaś z ust. 4 cytowanego przepisu, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Ustalona w ten sposób wartość początkowa składnika majątku podlega następnie amortyzacji na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, Bank - odnosząc się do zgłoszonych wątpliwości - stwierdza, że wszystkie wymienione w pytaniu wydatki związane bezpośrednio z budową budynku składają się na koszt wytworzenia środka trwałego, ponieważ da się je zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego i zostały one poniesione przed dniem oddania tego środka do używania. Powiększają one zatem wartość początkową składnika majątku, podlegającą następnie amortyzacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast stosownie do art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 -14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.

Z kolei w myśl art. 16g ust. 4 tej ustawy, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Ponadto, koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (art. 16g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W oparciu o ww. regulację, należy stwierdzić, iż wartość początkową środka trwałego, wytworzonego we własnym zakresie (tj. w efekcie zakończonego i rozliczonego procesu budowy prowadzonego w ramach działalności gospodarczej), wyznacza koszt wytworzenia, na który składają się następujące wydatki poniesione do dnia przyjęcia środka trwałego do używania:

  1. wartość w cenie nabycia:
    1. zużytych do wytworzenia rzeczowych składników majątkowych,
    2. wykorzystanych usług obcych,
  2. koszty wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, związane z wytworzeniem składnika majątkowego (np. składki ZUS),
  3. odsetki, prowizje i różnice kursowe od wszelkich zobowiązań finansujących wytworzenie środka trwałego, ale tylko naliczone za okres do dnia przekazania do używania środka trwałego,
  4. inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego.

Natomiast do kosztu wytworzenia środka trwałego nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji naliczonych od dnia przekazania środka trwałego do używania.

W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na przepis art. 4a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o inwestycjach - oznacza to środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694), zwanej dalej ?ustawą o rachunkowości?.

Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości, ilekroć w ustawie jest mowa o środkach trwałych w budowie - rozumie się przez to zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego Wydawnictwa PWN (wersja internetowa ? www.pwn.pl) ?budowa? to nie tylko budowanie domu, mostu, drogi itp. Pojęcie to oznacza również ?zespół i wzajemne powiązanie części składowych całości? lub ?tworzenie, organizowanie czegoś?.

W związku z tym, ?inwestycja?, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to również czynność polegająca na stworzeniu czegoś, powiązaniu różnych składników w całość, tj. polegająca na nabyciu lub wytworzeniu we własnym zakresie środka trwałego. Zatem każdą inwestycję charakteryzuje określone następstwo podejmowanych działań (rozpoczęcie, realizacja, zakończenie, oddanie do użytkowania). Z momentem podjęcia pierwszych czynności związanych z daną inwestycją, a następnie podjęcie dalszych czynności związanych z budową, wszelkie wydatki poniesione na te cele są kosztami związanymi z tą inwestycją. Nakład inwestycyjny oznacza bowiem wszystkie koszty podjęte dla realizacji inwestycji.

Użycie przez ustawodawcę zwrotu, iż do kosztu wytworzenia środka trwałego zalicza się ?inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych? oznacza, iż katalog wydatków związanych z wytworzeniem środka trwałego powiększających jego wartość początkową jest otwarty.

Mieszczą się w nim również inne, nie wymienione wprost w treści omawianego przepisu koszty, które mają wpływ na wartość początkową danego składnika majątku.

O tym, czy wydatki stanowić powinny koszt poprzez odpisy amortyzacyjne decyduje zatem związek kosztu z realizowanym przedsięwzięciem inwestycyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Bank w związku z budową nowego budynku poniósł szereg kosztów, m. in. na:

  • położenie okablowania komputerowego wbudowanego w konstrukcję budynku,
  • założenie instalacji przeciwpożarowej, alarmowej i telenadzoru, również wbudowanych w konstrukcję budynku,
  • projekt instalacji przeciwpożarowej,
  • projekt aranżacji budynku,
  • opłaty za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i gazowej,
  • media (energia, gaz) zużyte podczas budowy budynku,
  • monitoring budynku w czasie budowy,
  • żaluzje wykonane na wymiar i przytwierdzone do ścian nad oknami wewnątrz budynku,
  • opłaty administracyjne za pozwolenia, wpisy, odbiory,
  • oznakowanie zewnętrzne banku na stałe przytwierdzone do budynku,
  • tablice informacyjne wewnątrz banku przymocowane do ścian i sufitów,
  • ubezpieczenie budynku banku podczas budowy.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż wszystkie wydatki wskazane przez Wnioskodawcę, ponoszone są na cele związane z prowadzoną inwestycją.

W świetle powyższego, przedmiotowe koszty związane bezpośrednio z realizacją budowy budynku należy uznać za koszt wytworzenia środka trwałego, zwiększający jego wartość początkową. Podlegają one zatem odniesieniu w koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika