Czy środki finansowe uzyskane przez Wspólnotę Mieszkaniową z tytułu odszkodowania od zakładu (...)

Czy środki finansowe uzyskane przez Wspólnotę Mieszkaniową z tytułu odszkodowania od zakładu ubezpieczeń, będące konsekwencją uprzedniego ubezpieczenia nieruchomości wspólnej są zwolnione na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2007 r. (data wpływu 17.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania środków finansowych uzyskanych z tytułu odszkodowania od zakładu ubezpieczeń - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 17 września 2007 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 08 października 2007 r. o brakujące pełnomocnictwo - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania środków finansowych uzyskanych z tytułu odszkodowania od zakładu ubezpieczeń.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Środki wpłacane przez właścicieli lokali na ubezpieczenie nieruchomości jak i sam koszt ubezpieczenia są składnikami gospodarki zasobami mieszkaniowymi. W sytuacji gdy dochodzi do zdarzenia ubezpieczeniowego i wspólnota otrzymuje środki od ubezpieczyciela służące naprawieniu szkody pojawiają się wątpliwości czy środki te są pieniędzmi spoza gospodarki zasobem mieszkaniowym podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy stanowią dochody zwolnione z podatku zgodnie z art. 17 ust 1 tej ustawy. W miesiącu marcu 2007 r. Wspólnota otrzymała odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej i wniosła zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 19% podstawy opodatkowania.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy środki finansowe uzyskane przez Wspólnotę Mieszkaniową z tytułu odszkodowania od zakładu ubezpieczeń, będące konsekwencją uprzedniego ubezpieczenia nieruchomości wspólnej są zwolnione na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Pomimo uiszczenia zaliczki Wspólnota stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sprawie podatek nie powinien być płacony, ze względu na zwolnienie przewidziane w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Niewątpliwe jest, że skoro przychodem Wspólnoty są otrzymane pieniądze, to odszkodowanie wypłacone przez zakład ubezpieczeniowy jest przychodem. Jednak wychodząc z zasady współmierności przychodów i kosztów, stwierdzić należy, że Wspólnota ponosi koszt ubezpieczenia w celu zabezpieczenia przychodów tworzących dochód zwolniony z podatku, jakimi są wpłaty właścicieli lokali. Zatem wypłata odszkodowania, będąca skutkiem naruszenia zasobu mieszkaniowego Wspólnoty i służąca naprawieniu szkody, powinna być zwolniona z podatku.

Ponadto opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Działalnością gospodarczą w świetle ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Otrzymanie odszkodowania trudno jest za taką działalność uznać.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Podstawą prawną funkcjonowania Wspólnoty Mieszkaniowej jest ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz.903 z późn. zm.). Zgodnie z art. 6 ustawy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy Wspólnotę Mieszkaniową. Wspólnota Mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

W myśl art. 14 ustawy o własności lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:

  1. wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
  2. opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
  3. ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba, że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
  4. wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
  5. wynagrodzenie członków zarządu i zarządcy.

Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat zgodnie z art. 15 ustawy o własności lokali.

Wspólnota Mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną nie mającą osobowości prawnej, do której mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Od 01.01.2007 r. zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. A zatem z punktu widzenia prawa podatkowego istotny będzie zarówno cel, na jaki ma być osiągnięty dochód przeznaczony, jak również źródło pochodzenia tego dochodu.

Wobec takiego brzmienia przepisu konieczne jest określenie co należy rozumieć pod pojęciem ?zasoby mieszkaniowe? i ?gospodarka zasobami mieszkaniowymi?. Pojęcie ?zasoby mieszkaniowe? oznacza nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie.

Wobec powyższego uznać należy, że wolne od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy są dochody Wspólnoty uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, na którą składają się dochody uzyskane przez Wspólnotę z tytułu odszkodowania dot. nieruchomości wspólnej, w tej części w jakiej zostaną przeznaczone przez Wspólnotę na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika