Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa ma prawo pomniejszyć przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu (...)

Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa ma prawo pomniejszyć przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu użytkowego o wartość nieumorzoną tego lokalu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2007 r. (data wpływu 26.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży lokalu użytkowego będącego w najmie, którego budowa została sfinansowana funduszem zasobowym ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży lokalu użytkowego będącego w najmie, którego budowa została sfinansowana funduszem zasobowym.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia Mieszkaniowa funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), natomiast w zakresie zobowiązań podatkowych stosuje przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Spółdzielnia w roku bieżącym zamierza sprzedać lokal użytkowy będący w najmie, którego budowa w 1981 r. sfinansowana była jej funduszem zasobowym. Lokal ten, zgodnie z obowiązującymi wówczas uregulowaniami wprowadzony został do ewidencji środków trwałych jako zasób mieszkaniowy Spółdzielni. Zgodnie z art. 16c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lokal ten nie podlega amortyzacji, lecz w oparciu o art. 6 pkt 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych naliczane są odpisy umorzeniowe w ciężar funduszu zasobowego z zastosowaniem stawki z tabeli amortyzacyjnej z grupy 1 dla budynków mieszkalnych w wysokości 2,5%. W chwili zbycia ww. lokalu suma dokonanych odpisów umorzeniowych nie pokryje wartości początkowej środka trwałego (lokalu).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa ma prawo pomniejszyć przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu użytkowego o wartość nieumorzoną tego lokalu...

Zdaniem Wnioskodawcy w myśl - obowiązującego od 01 stycznia 2007 r. ? art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze zwolnienia od podatku dochodowego korzystają dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W związku z powyższym, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Z uwagi na brak w obowiązujących przepisach, zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych definicji zasobów mieszkaniowych, Spółdzielnia przyjęła pojęcia zasobów mieszkaniowych w brzmieniu wynikającym z pisma Ministerstwa Finansów z dnia 22 grudnia 2006 r., zgodnie z którym wynajmowany lokal użytkowy nie stanowi zasobu mieszkaniowego. Wobec powyższego, dochód osiągnięty z odpłatnego zbycia lokalu użytkowego ? jest dochodem z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie Spółdzielnia zauważa, że w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez pojęcie ?dochód? ustawodawca rozumie nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Przepis art. 15 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Stąd też Spółdzielnia stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sprawie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegać będzie przychód ze zbycia lokalu użytkowego pomniejszony o wartość początkową środka trwałego (lokalu) w części niepokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  3. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów zalicza się:

  • wydatki na ich nabycie, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami,
  • wartość niezamortyzowaną, którą jest wartość początkowa pomniejszona o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne (stanowiące, jak i niestanowiące kosztów uzyskania przychodów).

Jednocześnie należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 16c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno ? wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe amortyzacji nie podlegają, co potwierdziła w przedstawionym stanie faktycznym sama Spółdzielnia. Jednakże wskazała również, że w ciężar funduszu zasobowego naliczane były odpisy umorzeniowe, których suma w dniu sprzedaży lokalu użytkowego nie pokryje jego wartości początkowej. Zatem koszt uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży lokalu użytkowego, który wchodzi w skład spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, stanowi jego wartość nieumorzona. Jednocześnie zwraca się uwagę na fakt, że wydatek na nabycie bądź wytworzenie środka trwałego można uznać za koszt uzyskania przychodów wówczas gdy poniósł go Wnioskodawca (sfinansowany został z jego środków finansowych).

W związku z powyższym, jeżeli Spółdzielnia dokona odpłatnego zbycia lokalu użytkowego, uzyskany z tego tytułu przychód będzie mogła pomniejszyć o wartość nieumorzoną tego lokalu pod warunkiem, że wydatki na jego wytworzenie sfinansowane zostały z jej środków finansowych, nie zwróconych jej w jakiejkolwiek formie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika