Czy samochody służące do jazd testowych powinny być wprowadzane do ewidencji środków trwałych, (...)

Czy samochody służące do jazd testowych powinny być wprowadzane do ewidencji środków trwałych, jeśli okres ich użytkowania przekroczy rok, czy też powinny być nadal traktowane jako towary handlowe?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 27.07.2007 r. (data wpływu 02.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji składników majątku ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 02 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 11.10.2007 r. (data wpływu 15.10.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji składników majątku.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest Autoryzowaną Spółką Dealerską zajmującą się sprzedażą samochodów nowych i używanych. Spółka posiada również samochody testowe, które w momencie zakupu kwalifikuje jako towary handlowe i przyjmuje na magazyn samochodów testowych. W związku z faktem, iż po upływie roku ww. samochody nie zawsze znajdują nabywców Spółka przenosi je na magazyn samochodów przeznaczonych do odsprzedaży. Z tą chwilą samochody testowe nie są w żaden sposób użytkowane przez Spółkę.

W piśmie z dnia 11.10.07 r., które stanowi odpowiedź na wezwanie z dnia 08.10.07 r. (data doręczenia 11.10.07 r.), Wnioskodawca wskazał, iż wydatki na zakup samochodów testowych zostają zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dniu ich sprzedaży.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy po upływie roku od momentu rejestracji i przekazania samochodu na magazyn samochodów testowych, Spółka może ten samochód przekazać na magazyn samochodów przeznaczonych do odsprzedaży...

Zdaniem Wnioskodawcy uzasadnionym jest, by po upływie roku samochody testowe mogły być przekazane na magazyn samochodów przeznaczonych do odsprzedaży bez zmiany ich kwalifikacji jako towarów handlowych. Samochody znajdujące się w magazynie samochodów przeznaczonych do odsprzedaży traktowane są jak wszystkie pozostałe towary handlowe w Spółce. Ponadto ww. samochody nie są w żaden sposób wykorzystywane przez Spółkę.

W opinii Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 16e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, który nakazuje przeniesienie ww. samochodu do ewidencji środków trwałych oraz potraktowanie go jako środka trwałego ujawnionego.

Spółka uważa, że nie jest to typowy środek trwały, gdyż nie jest on wykorzystywany przez Spółkę oraz podobnie jak inne towary handlowe wystawiony jest na sprzedaż. Samochody testowe jako specyficzne towary handlowe, aby mogły być wypróbowane przez klientów muszą zostać zarejestrowane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. W związku z tym sam fakt rejestracji nie decyduje o tym, iż samochód należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych według definicji własności środka trwałego. Ponadto w odniesieniu do innych towarów handlowych w Spółce, stanowiących własność Spółki i znajdujących się w magazynie ponad rok żadne przepisy nie narzucają na podatnika obowiązku przyjmowania ich do środków trwałych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasadniczą kwestią do rozstrzygnięcia jest określenie czy służące do jazd testowych samochody powinny być wprowadzane do ewidencji środków trwałych, jeśli okres ich użytkowania przekroczy rok, czy też powinny być nadal traktowane jako towary handlowe.

Sposób zaliczenia dla celów podatkowych do kosztów uzyskania przychodu wydatku poniesionego na zakup samochodów osobowych, używanych dla celów testowych, zależy od tego, czy samochód ten zaliczony zostanie przez podatnika do środków trwałych, czy też innych składników majątkowych, np. towarów.

Stosownie do art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za środki trwałe uznaje się m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Wówczas wydatki te nie stanowią kosztu uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy), jednak kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne z tyt. zużycia środków trwałych, dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 tej ustawy (art. 15 ust. 6 ww. ustawy).

Art. 16e ww. ustawy daje również możliwość na zaliczenie wydatku za zakup składników majątkowych, o których mowa m.in. w art. 16a, bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do środków trwałych, których wartość przewyższa 3.500 zł ze względu na przewidywany przez podatnika okres używania równy lub krótszy niż rok. Gdyby jednak faktyczny okres używania takiego środka trwałego przekroczył 12 m-cy podatnik jest zobowiązany do zaliczenia tych składników do środków trwałych, przyjęcia ich do ewidencji w cenie nabycia, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia a kwotą odpisów amortyzacyjnych przypadającą na okres ich dotychczasowego używania, stosowania stawki amortyzacji z Wykazu stawek przez cały okres amortyzacji, wpłacenia do 20 dnia tego miesiąca do urzędu skarbowego kwoty odsetek w wysokości 0,1% za każdy dzień. Stosownie natomiast do treści art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) przez rzeczowe aktywa obrotowe rozumie się materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym.

Samochód osobowy będący towarem jest bowiem składnikiem majątkowym w rozumieniu art. 4a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiąc aktywa podatnika w rozumieniu przepisów o rachunkowości. W myśl powołanego przepisu pojęciu towaru przeznaczonego do odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym odpowiadają w pełni samochody osobowe nabyte w celach testowych. Samochód osobowy zarejestrowany jako pojazd testowy nie traci statusu towaru handlowego, bowiem jest on przeznaczony do sprzedaży. Nie ma znaczenia fakt, że towar, ostatecznie przez nabywcę odsprzedany, pełnił przed sprzedażą funkcje testowe, mające na celu zachęcenie klientów do nabycia tego właśnie rodzaju towaru. Istotny jest fakt sprzedaży, który stanowi o charakterze przedmiotowego samochodu jako towaru i przesądza jednocześnie o momencie zaliczenia kosztów jego nabycia do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż samochodów fabrycznie nowych i używanych. Spółka posiada również samochody testowe, które w momencie zakupu kwalifikuje jako towary handlowe i przyjmuje na magazyn samochodów testowych, a następnie po upływie roku samochody testowe, które nie znajdują nabywców przenosi na magazyn samochodów przeznaczonych do odsprzedaży, które nie są w żaden sposób użytkowane przez Spółkę. Wydatki na ich nabycie stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich sprzedaży.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż przedmiotowe samochody są towarem handlowym służącym dalszej odsprzedaży, zgodnie z zakresem prowadzonej działalności, w związku z tym nie stanowią środków trwałych. Zatem Spółka nie ma obowiązku zaliczenia samochodów testowych do środków trwałych i tym samym nie będzie miał zastosowania art. 16e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika