Czy dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca jest stroną (...)

Czy dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca jest stroną umowy o PGK oraz spółka przejmowana również jest stroną umowy o PGK nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK i zakończeniem roku podatkowego w dniu dokonania połączenia (zarówno w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka dominująca w PGK, jak i w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka zależna w PGK)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatkowej Grupy Kapitałowej X, reprezentowanej przez Spółkę Akcyjną X, która udzieliła pełnomocnictwa Pani, przedstawione we wniosku z 8 stycznia 2014 r. (data wpływu 13 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca jest stroną umowy o PGK oraz spółka przejmowana również jest stroną umowy o PGK nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK i zakończeniem roku podatkowego w dniu dokonania połączenia (zarówno w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka dominująca w PGK, jak i w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka zależna w PGK) (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z 20 marca 2014 r. (data wpływu 25 marca 2014 r.) ? o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca jest stroną umowy o PGK oraz spółka przejmowana również jest stroną umowy o PGK nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK i zakończeniem roku podatkowego w dniu dokonania połączenia (zarówno w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka dominująca w PGK, jak i w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka zależna w PGK) (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),
  • dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca jest stroną umowy o PGK, a spółka przejmowana pozostaje poza PGK, nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK i zakończeniem roku podatkowego w dniu dokonania połączenia (zarówno w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka dominująca w PGK, jak i w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka zależna w PGK) (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

X Spółka Akcyjna (dalej: ?X? lub ?Spółka?), spółka dominująca w Grupie Kapitałowej X (dalej: ?GK X?) utworzyła wraz ze spółkami zależnymi:

  • A Sp. z o.o.,
  • B Sp. z o.o.,
  • C Sp. z o.o.,
  • D Sp. z o.o.,
  • E Sp. z o.o. (wcześniej: F Sp. z o.o.),
  • G S.A.,
  • H Sp. z o.o.,
  • I S.A.,
  • J Sp. z o.o.

(dalej: ?spółki zależne?) Podatkową Grupę Kapitałową (dalej: ?PGK?) w rozumieniu art. la ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

PGK została utworzona na podstawie umowy podatkowej grupy kapitałowej zawartej w formie aktu notarialnego (dalej: ?umowa PGK?) i zarejestrowanej przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie z umową PGK, spółką dominującą w ramach PGK jest X. Jednocześnie, zgodnie z wymogami wskazanymi w art. la ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, X została wskazana w umowie PGK jako spółka reprezentująca PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749, dalej: ?Ordynacja podatkowa?).

W chwili obecnej GK X znajduje się w procesie restrukturyzacji, w wyniku którego część spółek zależnych zostanie sprzedana/zlikwidowana/połączona z innymi spółkami zależnymi. Mając na uwadze toczące się oraz planowane działania restrukturyzacyjne, Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż część z nich będzie miała miejsce w okresie funkcjonowania PGK i posiadania przez nią statusu podatnika CIT. Co do zasady, spółki zależne, w stosunku do których X podjęła decyzję o sprzedaży lub likwidacji, pozostaną poza PGK.

Równocześnie, z uwagi na restrukturyzację segmentu wytwarzania w GK X, Spółka bierze pod uwagę, że w okresie funkcjonowania PGK przeprowadzone zostaną transakcje połączenia przez przejęcie zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: ?ksh?), których stronami mogą być zarówno spółki objęte PGK, jak i spółki pozostające poza PGK (np. przejęte w wyniku ich nabycia). W szczególności możliwe są następujące transakcje:

  1. połączenie przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca będzie stroną umowy o PGK oraz spółka przejmowana będzie stroną umowy o PGK;
  2. połączenie przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca będzie stroną umowy o PGK, a spółka przejmowana nie będzie stroną umowy o PGK.

Transakcje te mogą mieć miejsce w okresie od dnia zawarcia umowy, o której mowa w art. 1a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do końca trwania PGK.

Spółka pragnie wskazać, iż zarówno w przypadku, gdy spółka przejmowana będzie stroną umowy PGK, jak również w przypadku gdy spółka przejmowana nie będzie należeć do PGK, w wyniku planowanych w ramach PGK działań restrukturyzacyjnych nie dojdzie do naruszenia warunków koniecznych dla utworzenia i funkcjonowania PGK, o których mowa w art. 1a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, w rezultacie dokonania planowanych transakcji połączenia przez przejęcie w ramach PGK:

  1. przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą spółkę będzie nie niższy niż 1.000.000 zł,
  2. spółka dominująca posiadać będzie bezpośredni co najmniej 95% udział w kapitale zakładowym pozostałych spółek,
  3. spółki zależne nie będą posiadać udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących PGK,
  4. spółki tworzące PGK nie będą korzystać ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,
  5. spółki tworzące PGK nie będą pozostawać w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego niewchodzącymi w skład PGK,
  6. PGK osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, w wysokości co najmniej 3%.

W związku z tym, że poniższe pytanie dotyczy ustalenia dochodu/straty PGK jako podatnika CIT, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej występuje PGK X (dalej: ?Wnioskodawca?), reprezentowana przez X.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca jest stroną umowy o PGK oraz spółka przejmowana również jest stroną umowy o PGK nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK i zakończeniem roku podatkowego w dniu dokonania połączenia (zarówno w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka dominująca w PGK, jak i w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka zależna w PGK)?
  2. Czy dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca jest stroną umowy o PGK, a spółka przejmowana pozostaje poza PGK nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK i zakończeniem roku podatkowego w dniu dokonania połączenia (zarówno w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka dominująca w PGK, jak i w przypadku, gdy spółką przejmująca, jest spółka zależna w PGK)?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 8 kwietnia 2014 r. nr ILPB3/423-13/14-5/EK.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca jest stroną umowy o PGK oraz spółka przejmowana również jest stroną umowy o PGK (zarówno w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka dominująca w PGK, jak i w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka zależna w PGK) ? jeżeli w skutek takiej transakcji nie zostaną naruszone podstawowe warunki istnienia PGK ? nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK, a tym samym nie wiąże się z zakończeniem roku podatkowego PGK w dniu dokonania połączenia.

Uzasadnienie

PGK jako podatnik CIT

Zgodnie z art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są m.in. spółki kapitałowe. Równocześnie, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych traktuje jako odrębnego podatnika podatku dochodowego od osób prawnych podatkową grupę kapitałową, tj. grupę co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną (tj. spółek akcyjnych bądź spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą na terytorium Polski, które zawarły umowę o utworzeniu PGK, zarejestrowaną we właściwym urzędzie skarbowym. W wyniku utworzenia PGK, która jest odrębnym podatnikiem CIT, spółki wchodzące w jej skład tracą swój status podatnika CIT na czas istnienia PGK.

Warunki utworzenia PGK

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, utworzenie i istnienie PGK wymaga spełnienia następujących warunków:

- Uczestnicy PGK/forma prawna

W skład PGK muszą wchodzić co najmniej dwie spółki prawa handlowego mające osobowość prawną (tj. spółki akcyjne bądź spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą na terytorium Polski.

- Wymogi kapitałowe

Przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą ze spółek wchodzących w skład PGK, nie może być niższy niż 1 000 000 PLN, bez uwzględnienia tej części kapitału, jaka nie została na kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek/ kredytów, przysługującymi udziałowcom/akcjonariuszom wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

- Struktura własnościowa

Jedna ze spółek, zwana spółką dominującą posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym spółek zależnych, natomiast spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących PGK.

W przypadku, gdy spółką zależną jest spółka, wobec której stosowano przepisy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, powyższa proporcja udziałów spółki dominującej odnosi się do tej części kapitału zakładowego spółki zależnej, która nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo nie stanowi rezerwy reprywatyzacyjnej mienia Skarbu Państwa.

- Brak zaległości podatkowych

W spółkach tworzących PGK nie mogą występować zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa (CIT, PDOF, VAT oraz podatku akcyzowego). Z literalnego brzmienia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że warunek ten dotyczy jedynie okresu przed utworzeniem PGK. Dodatkowo, powyższy warunek uznaje się za spełniony także wtedy, gdy spółka po przystąpieniu do podatkowej grupy kapitałowej dokona korekty deklaracji podatkowej i ureguluje tę zaległość wraz z należnymi odsetkami w terminie 14 dni od dnia złożenia korekty deklaracji albo w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, określającej wysokość zobowiązania.

- Zawarcie umowy PGK

Spółki planujące utworzyć PGK, muszą zawrzeć umowę o utworzeniu PGK na okres, co najmniej 3 lat podatkowych. Umowa powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych treść umowy powinna zawierać:

  • wykaz spółek tworzących PGK oraz wysokość ich kapitału zakładowego,
  • informacje o udziałowcach (akcjonariuszach) i wysokości ich udziału w kapitale zakładowym w spółce dominującej i w spółkach zależnych tworzących PGK, posiadających co najmniej 5% udziałów (akcji) tych spółek,
  • określenie czasu trwania umowy,
  • wskazanie spółki reprezentującej PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów Ordynacji Podatkowej,
  • określenie przyjętego roku podatkowego.

- Zarejestrowanie umowy PGK przez naczelnika urzędu skarbowego

Umowa PGK podlega zgłoszeniu przez spółkę reprezentującą PGK do właściwego według jej siedziby naczelnika urzędu skarbowego, co najmniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez PGK. Decyzja o rejestracji PGK powinna zostać wydana bez zbędnej zwłoki, tj. co do zasady, w czasie nie dłuższym niż 1 miesiąc, a w skomplikowanych przypadkach ? 2 miesiące.

- Zakaz przystąpienia kolejnych podmiotów do PGK

PGK nie mogą założyć spółki, które wcześniej wchodziły w skład innej PGK, a grupa ta utraciła status podatnika ze względu na naruszenie warunków ustawowych. W takim przypadku ponowne przystąpienie takiej spółki do innej grupy podatkowej możliwe jest dopiero po upływie roku podatkowego tej spółki następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiła utrata statusu przez uprzednio funkcjonującą grupę podatkową.

- Niepozostawanie w związkach powodujących powstanie okoliczności, o których mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza warunek, iż po utworzeniu PGK, spółki wchodzące w jej skład nie mogą pozostawać w związkach z podmiotami powiązanymi pozostającymi poza strukturami PGK, które to powiązania spowodowałyby powstanie okoliczności, o których mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w związkach, w wyniku których ustalone lub narzucone zostałyby warunki transakcji między tymi podmiotami różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niezależne, i w wyniku tego podmiot nie wykazywałby dochodów albo wykazywałby dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały.

- Zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza warunek, iż po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące PGK nie mogą korzystać ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw.

- Wskaźnik dochodowości PGK

Zgodnie z art. 1a ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, PGK jest podatnikiem, jeżeli PGK osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3%.

Niespełnienie któregokolwiek z powyżej opisanych warunków skutkuje dla PGK utratą statusu podatnika CIT z dniem naruszenia danego warunku. Przy czym, w przypadku nieosiągnięcia 3% wskaźnika dochodowości przez PGK, za dzień utraty statusu podatnika przez PGK uznaje się ostatni dzień miesiąca, w którym złożono zeznanie podatkowe, nie później jednak niż dzień, na który, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych przypada termin złożenia tego zeznania.

Równocześnie, zgodnie z treścią art. la ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółka dominująca, obowiązana jest zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego wszelkie zmiany umowy (o której mowa w art. 1a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), oraz zmiany w kapitale zakładowym spółek tworzących PGK w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.

Łączenie spółek

Zgodnie z art. 491 § 1 KSH spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą. Jedną z metod połączenia, jest połączenie przez przejęcie. Zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH, transakcja ta polega na przeniesieniu całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej. Spółka przejmowana, w dniu wykreślenia z rejestru zostaje rozwiązana. Połączenie, zgodnie z art. 493 § 2 KSH, następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej. Skutkiem połączenia spółek kapitałowych jest sukcesja, tj. wstąpienie z dniem połączenia, we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą.

Podobnie zasada sukcesji generalnej wyrażona została w przepisach ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej, osoba prawna łącząca się przez przejęcie z inną osobą prawną wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podmiotu przejmowanego.

Oznacza to, że spółka przejmująca kontynuuje działalność spółki przejmowanej i w ramach tej kontynuacji przysługują jej, co do zasady, te same prawa i obowiązki, które przysługiwały spółce przejmowanej. Jednocześnie ustaje byt prawny spółki przejmowanej, która jest wykreślana z właściwego rejestru.

Wpływ połączenia spółek na istnienie PGK

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji:

  1. zarówno spółka przejmująca, jak i spółka przejmowana jest stroną umowy o PGK
  2. spółka przejmująca jest stroną umowy PGK, a spółka przejmowana pozostaje poza PGK

- nie będzie powodowało naruszenia warunków uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Jak to zostało wskazane powyżej, przesłanki utraty przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika enumeratywnie wymienia regulacja art. 1a ust. 2 pkt 3 i pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Są to cztery kategorie warunków, które muszą łącznie być spełnione przez spółki tworzące podatkową grupę kapitałową po jej utworzeniu i przez cały okres jej funkcjonowania:

  1. spełnienie warunków utworzenia podatkowej grupy kapitałowej, określonych w art. la ust. 2 pkt 1 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli:
    1. przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą Spółkę musi wynosić co najmniej 1.

      000.000 zł,
    2. spółka dominująca posiada min. 95% udziałów/akcji w spółkach zależnych,
    3. spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących PGK,
  2. niekorzystanie przez żadną ze spółek grupy ze zwolnień z podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,
  3. niepozostawanie przez spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z podatnikami podatku dochodowego niewchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej,
  4. osiągnięcie przez podatkową grupę kapitałową za każdy rok podatkowy udziału dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 3%.

Zarówno w sytuacji, gdy spółką przejmującą będzie X (spółka dominująca), jak również w przypadku gdy spółką przejmującą będzie jedna ze spółek zależnych, zdaniem Wnioskodawcy, nie dojdzie do naruszenia warunków funkcjonowania PGK wskazanych powyżej. W takiej sytuacji, wskutek dokonania połączenia dojdzie wyłącznie do zwiększenia kapitału zakładowego spółki przejmującej, będącej stroną umowy o PGK (tj. X ? jako spółki dominującej albo jednej ze spółek zależnych). W efekcie nie zostanie naruszony żaden z warunków istnienia PGK. W szczególności połączenie takie nie wpłynie na strukturę właścicielską w ramach PGK ? X nadal będzie posiadała w spółkach zależnych istniejących po połączeniu minimum 95% udziałów. Wskutek połączenia dojdzie do ustania bytu prawnego spółki przejmowanej i wstąpienia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podmiotu przejmowanego przez spółkę przejmującą (na podstawie art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej). Nie powstaną natomiast w związku z tym takie powiązania kapitałowe pomiędzy spółkami zależnymi, w wyniku których jedna ze spółek zależnych posiadać będzie udziały w kapitale zakładowym innej ze spółek zależnych należących do PGK.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji spółka przejmująca jest stroną umowy o PGK oraz spółka przejmowana również jest stroną umowy o PGK (zarówno w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka dominująca w PGK, jak i w przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka zależna w PGK) ? jeżeli wskutek takiej transakcji nie zostaną naruszone podstawowe warunki istnienia PGK ? nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK, a tym samym nie wiąże się z zakończeniem roku podatkowego PGK w dniu dokonania połączenia.

Jednocześnie, na podstawie art. la ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, X (jako spółka dominująca) zobowiązana będzie zawiadomić właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o zaistnieniu zmiany umowy o PGK w związku z tym, że na skutek połączenia podmiot przejmowany przestanie istnieć. Dodatkowo, jeżeli w wyniku działań restrukturyzacyjnych dojdzie do zwiększenia kapitału zakładowego spółki przejmującej wchodzącej w skład PGK (tu: X albo jednej ze spółek zależnych), X jako spółka dominująca, zgodnie ze wskazanym powyżej przepisem, również zobowiązana będzie zgłosić ten fakt Naczelnikowi Urzędu Skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika