1. Czy do kosztów uzyskania przychodów w okresie objętym obowiązkiem podatkowym jest dopuszczalne (...)

1. Czy do kosztów uzyskania przychodów w okresie objętym obowiązkiem podatkowym jest dopuszczalne wliczanie strat powstałych w okresie, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia (kwotowego) dochodu od podatku?
2. Zakładając, że odpowiedź na pierwsze pytanie jest pozytywna: w którym momencie wliczanie straty podatkowej przez podatnika korzystającego ze zwolnienia (kwotowego) dochodu od początku jest dopuszczalne: w okresie tego zwolnienia czy po jego upływie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2009 r. (data wpływu 10.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia straty powstałej w trakcie korzystania z ulgi przyznanej przez Ministra Finansów ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia straty powstałej w trakcie korzystania z ulgi przyznanej przez Ministra Finansów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka), na mocy art. 23 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14.06.1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (t. j. Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 ze zm.), uzyskał zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie decyzji Ministra Finansów z dnia 06.05.1994 r. Bieg zwolnienia rozpoczął się z dniem 01.06.1994 r. Zwolnieniem od podatku dochodowego zostały objęte dochody Spółki za okres, w którym suma całego należnego od tych dochodów podatku zrówna się z wartością objętych przez udziałowców zagranicznych udziałów (akcji) Spółki (pierwotnie 8.100.000 ECU) według kursu kupna ogłaszanego przez NBP wraz z uwzględnieniem w każdym roku podatkowym średniorocznych zmian tego kursu. Zwolnienie to zatem ma w gruncie rzeczy charakter kwotowy, a nie czasowy.

Za rok podatkowy: 01.04.2006 r. ? 31.03.2007 r. Spółka poniosła stratę w wysokości 1.213.613,03 PLN będąc na dzień złożenia niniejszego wniosku w okresie zwolnienia (kwotowego) dochodu od podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy do kosztów uzyskania przychodów w okresie objętym obowiązkiem podatkowym jest dopuszczalne wliczanie strat powstałych w okresie, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia (kwotowego) dochodu od podatku...
  2. Zakładając, że odpowiedź na pierwsze pytanie jest pozytywna: w którym momencie wliczanie straty podatkowej przez podatnika korzystającego ze zwolnienia (kwotowego) dochodu od podatku jest dopuszczalne: w okresie tego zwolnienia, czy po jego upływie...


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zdaniem Spółki, wliczanie strat powstałych w okresie, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia dochodu od podatku jest dopuszczalne z uwagi na szczególny charakter tego zwolnienia. Nie jest ono określone żadną datą końcową, więc nie jest zwolnieniem okresowym (jak np. zwolnienie od podatku od nieruchomości), lecz kwotowym, którego kres następuje po spełnieniu warunku materialnego.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Zdaniem Spółki, wliczanie strat powstałych w okresie, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia (kwotowego) dochodu od podatku jest możliwe po upływie okresu tego zwolnienia, a nie w trakcie trwania okresu zwolnienia. Zapobiega to nieuzasadnionemu prawnie przedłużaniu podlegania przez Spółkę reżimowi zezwolenia, np. co do minimalnej wielkości sprzedaży eksportowej. ?Skonsumowanie? przez Spółkę kwoty dokonanej inwestycji początkowej wyczerpuje formułę zwolnienia, niezależnie od faktu, czy okres zwolnienia był krótszy czy dłuższy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (t. j. Dz. U. z 1997 r. Nr 60, poz. 253 ze zm.), Minister Finansów, po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego ministra mógł zwolnić spółkę od podatku dochodowego (?). Generalne warunki zwolnienia zostały określone w samej ustawie (dotyczące m.in. minimalnej wielkości wkładów podmiotów zagranicznych wnoszonych do kapitału spółki i objęcia akcji (udziałów) przez te podmioty do dnia 31 grudnia 1993 r.), przy czym szczegółowe warunki zwolnienia Minister Finansów określał w samej decyzji przyznającej zwolnienie.

Istotą ulg przyznawanych na podstawie ww. ustawy było zachęcenie inwestorów zagranicznych do podejmowania działalności w Polsce, przy czym preferencje odnosiły się do aktywności tych spółek na terenie Polski (nie obejmowano nimi np. handlu artykułami nie wyprodukowanymi w Polsce) i mogących pozytywnie wpływać na rozwój krajowej gospodarki (rozwój terenów zagrożonych bezrobociem, nowe technologie, rozwój eksportu).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (?). Dochodem jest, (?), nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 ww. ustawy). Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku oraz odpowiadających im kosztów uzyskania przychodów (art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Wielkości tych ? zgodnie z art. 7 ust. 4 tej ustawy - nie uwzględnia się także przy ustalaniu straty. Natomiast regulacja art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych daje podatnikowi prawo do obniżenia dochodu o wysokość straty w najbliższych kolejno następujących po sobie pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka uzyskała zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie decyzji Ministra Finansów wydanej na mocy ustawy o spółkach z udziałem zagranicznym. Zwolnieniem tym objęte zostały dochody Spółki za okres, w którym suma należnego podatku dochodowego od tych dochodów zrówna się z wartością objętych przez zagranicznych udziałowców udziałów (akcji). Ponadto Spółka wskazała, iż za rok podatkowy 01.04.2006 r. ? 31.03.2007 r. poniosła stratę. Jednocześnie Spółka nadal korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Ustalenie podstawy opodatkowania, w przypadku Spółki, powinno zatem nastąpić zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Straty ze źródeł przychodu zwolnionego od opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o spółkach z udziałem zagranicznym należy traktować na równi ze stratami poniesionymi ze źródeł przychodów niepodlegających opodatkowaniu albo wolnych od podatku. Wykładnia systemowa i celowościowa art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych daje podstawę do uznania, że straty ze źródeł przychodu zwolnionych od podatku na podstawie innych ustaw niż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca traktuje jak te, o których mowa w tymże przepisie. Inne rozumienie tego przepisu prowadziłoby do nieuzasadnionego uprzywilejowania podmiotów korzystających ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodów zwolnionych na podstawie innych ustaw, m. in. ustawy o spółkach z udziałem zagranicznym. W związku z tym, należy stwierdzić, iż strata poniesiona przez Spółkę we wskazanym roku podatkowym (w okresie zwolnienia podatkowego) jest stratą bilansową w znaczeniu ekonomicznym z tytułu ponoszenia ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, a nie stratą w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wynika z tego, że w niniejszej sprawie Spółka jako podmiot zwolniony ogólnie od podatku w okresie tego zwolnienia nie nalicza strat podatkowych w celu odliczenia ich od podstawy opodatkowania, ponieważ nie jest obciążona obowiązkiem podatkowym wobec Skarbu Państwa. Po tym okresie zwolnienia podatkowego, Spółce będzie przysługiwało prawo odliczania strat powstałych w okresie, w którym zostanie objęta obowiązkiem podatkowym.

Tym samym, ustawodawca nie przewidział w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych możliwości obniżenia dochodu uzyskanego przez Spółkę z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej o straty poniesione w okresie objętym zezwoleniem podatkowym. Dotyczy to zarówno obniżenia dochodu uzyskanego przez Spółkę zarówno w okresie zwolnienia podatkowego, jak i w okresie, w którym objęta będzie Ona obowiązkiem podatkowym wynikającym z art. 1 w związku z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. po wyczerpaniu kwotowego warunku przyznanego na podstawie decyzji Ministra Finansów zwolnienia).

Reasumując, Spółka nie ma prawnej możliwości do pomniejszenia dochodu uzyskanego w okresie zwolnienia przysługującego jej na podstawie ustawy o spółkach z udziałem zagranicznym oraz w okresie późniejszym objętym obowiązkiem podatkowym o wysokość strat poniesionych na działalności gospodarczej w latach podatkowych objętych zwolnieniem od podatku.

Jednocześnie dodaje się, iż ustawodawca w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych nie przewidział możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat, lecz jedynie możliwość obniżenia dochodu o wysokość poniesionych strat.

Powyższej interpretacji udzielono na podstawie stanu faktycznego opisanego w złożonym wniosku z dnia 30 stycznia 2009 r. Dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji celem wydania interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika