Czy Spółka prawidłowo ustaliła datę powstania przychodu w podatku dochodowym?

Czy Spółka prawidłowo ustaliła datę powstania przychodu w podatku dochodowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2009 r. (data wpływu 02 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia daty powstania przychodu podatkowego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 06 maja 2009 r. (data wpływu 14 maja 2009 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia daty powstania przychodu podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka realizuje zlecenia na dostarczenie oraz montaż domów jednorodzinnych z bali drewnianych (mieszkalnych całorocznych), zgodnie z projektem klienta. Za wykonanie zlecenia Spółka otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowe. Na poczet wynagrodzenia, klient wpłaca zaliczki, pierwszą zaliczkę w dniu podpisania umowy, drugą ratę zaliczki w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prac konstrukcyjnych domu z drewnianych bali. Po zakończeniu prac związanych z wykonaniem zlecenia, potwierdzonych protokołem odbioru, następuje ostateczne rozliczenie. Do momentu ostatecznego rozliczenia właścicielem konstrukcji domu z bali drewnianych jest zleceniobiorca (Spółka).

Spółka nie jest producentem, zleca wykonanie konstrukcji z drewna zgodnie z projektem zleceniodawcy innym podmiotom gospodarczym w kraju lub importuje.

W dniu otrzymania zaliczek Spółka wystawia faktury zaliczkowe ze stawką podatku VAT 7%. Po wykonaniu usługi potwierdzonej protokołem odbioru, wystawiana jest faktura końcowa pomniejszona o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach zaliczkowych oraz po zakończeniu prac potwierdzonych protokołem odbioru, Spółka wykazuje przychód w podatku dochodowym.

W piśmie uzupełniającym z dnia 06 maja 2009 r. Wnioskodawca wskazał, iż zawiera umowy na dostarczenie oraz montaż domów jednorodzinnych z bali drewnianych, z których wynika sposób rozliczenia zapłaty, tj. za wykonanie zlecenia Spółka otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowe. Na poczet wynagrodzenia klient wpłaca zaliczki:

  • pierwsza rata zaliczki w dniu podpisania umowy,
  • druga rata zaliczki płatna w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prac konstrukcyjnych domu z drewnianych bali,
  • po zakończeniu prac związanych z wykonaniem zlecenia, potwierdzonych protokołem odbioru, następuje ostateczne rozliczenie.

W opinii Wnioskodawcy, zaliczki nie stanowią zapłaty za częściowe wykonanie usługi oraz nie jest określone, jaka jest wartość poszczególnych usług ? całość określona jest w wynagrodzeniu ryczałtowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy Spółka prawidłowo ustaliła datę powstania przychodu w podatku dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczki nie stanowią przychodu, przychód powstaje w dniu wykonania usługi potwierdzonej protokołem odbioru ? w tym momencie rozliczenie ma charakter definitywny, a nie zaliczkowy.

W ocenie Wnioskodawcy, zaliczki nie stanowią przychodu (art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), ponieważ nie są zapłatą za częściowe wykonanie usługi. Do momentu ostatecznego rozliczenia, właścicielem wstępnie przygotowanych bali drewnianych jest Spółka.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na podstawie art. 12 ust. 3 tej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Datę powstania przychodu należnego określa art. 12 ust. 3a ww. ustawy. W oparciu o ten przepis za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Ustęp 3c tegoż artykułu stanowi natomiast, że jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika generalna zasada, iż przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powstaje w dniu wykonania usługi, wydania rzeczy. Wyjątek od tej zasady stanowi:

  • wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów lub usługi przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi ? datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
  • uregulowanie należności przed dniem wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi ? datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Jednocześnie, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Należy przy tym zauważyć, że użyte w przytoczonym powyżej przepisie sformułowanie ?pobrane wpłaty lub zarachowane należności? odnosi się do pobranych przez podatnika przedpłat i zaliczek na poczet dostaw towarów i usług, których wykonanie nastąpi w innym terminie (wykonanie jest odroczone w czasie).

Powyższe oznacza, że nie każde otrzymane należności są przychodami w rozumieniu ustawy podatkowej, jeżeli nie stanowią zapłaty za wykonane świadczenie, a jedynie przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń. Przysporzenia majątkowe, kwalifikowane jako przychody, muszą mieć bowiem charakter definitywny. Zaliczki i przedpłaty zaś, mogą być podatnikowi zwrócone przed upływem terminu wykonania dostawy towarów i usług, na poczet których zostały wpłacone. Zatem pobrana wpłata (zaliczka) na poczet ceny sprzedaży, która ma być wykonana w następnym okresie sprawozdawczym staje się przychodem dopiero po realizacji umowy przez jej strony.

Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, iż zaliczki dokonywane przez zleceniodawcę na rzecz Spółki nie są zapłatą za częściowe wykonanie świadczenia (pewnego etapu robót). Wnioskodawca otrzymuje bowiem wynagrodzenie ryczałtowe, na poczet którego klient wpłaca zaliczki: pierwszą w dniu podpisania umowy, drugą płatną w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prac konstrukcyjnych. Jednocześnie, jak wskazano we wniosku, ostateczne rozliczenie pomiędzy Spółką a zleceniodawcą następuje po zakończeniu prac związanych z wykonaniem zlecenia, potwierdzonych protokołem odbioru.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymane przez Spółkę zaliczki nie będą stanowiły przychodu podatkowego w dniu wystawienia faktur zaliczkowych lub w dniu otrzymania określonej raty zaliczki, lecz w momencie wykonania usługi potwierdzonej protokołem odbioru.

Ponadto nadmienia się, iż w zakresie podatku od towarów i usług wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP2/443-272/09-4/JK, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-272/09-5/JK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika