Kiedy powstaje przychód z tytułu otrzymanego bonusu?

Kiedy powstaje przychód z tytułu otrzymanego bonusu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2010 r. (data wpływu 22 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanego przez Spółkę bonusu ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanego przez Spółkę bonusu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła z kontrahentem niemieckim umowę, w ramach której w przypadku zakupu w 2009 r. określonych ilości kartonu, przysługiwał Jej bonus roczny stanowiący określony procent od wartości zakupów.

Na koniec grudnia 2009 r. po spełnieniu określonych progów ilościowych zakupów, kontrahent niemiecki wystawił Spółce notę na wartość bonusu. W styczniu 2010 r. Spółka skompensowała otrzymaną notę z zobowiązaniami z tytułu zakupów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy powstaje przychód z tytułu otrzymanego bonusu...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o rachunkowości, Spółka zobowiązana jest zarachować przychód należny do okresu, którego dotyczy, tj. 2009 r.

Zapisy art. 12 ust. 3 do ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są mało precyzyjne w kwestii ustalenia momentu przychodu w takich sytuacjach. Zdaniem Spółki, faktyczny przychód powinien powstać w momencie otrzymania noty, tj. w grudniu 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Podstawowa zasada określania daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej została uregulowana w treści art. 12 ust. 3a ww. ustawy. W myśl postanowień tego przepisu, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Spółka na podstawie zawartej umowy, otrzymała od niemieckiego kontrahenta bonus roczny za osiągnięcie określonego poziomu zakupów. Kontrahent niemiecki wystawił Spółce na koniec grudnia 2009 r. notę na wartość bonusu. Spółka skompensowała otrzymaną notę z zobowiązaniami z tytułu zakupów w styczniu 2010 r.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż w przedstawionych okolicznościach nie zachodzi sytuacja, w której mogłyby mieć zastosowanie rozwiązania zawarte w art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności, nie mamy do czynienia ze świadczeniem przez Spółkę na rzecz kontrahenta niemieckiego usługi.

Dokonywanie przez Spółkę zakupów towarów o określonej wartości, czy ilości w określonym czasie nie może oznaczać, iż świadczy Ona jakąkolwiek usługę z tego tytułu na rzecz swojego kontrahenta. Jest to określone zachowanie wynikające z zawartej umowy i stanowiące realizację tej umowy. Ewentualne premiowanie przez kontrahenta określonych i pożądanych, z jego punktu widzenia, zachowań nie oznacza, iż płaci on za wykonanie dodatkowej usługi przez Spółkę.

Niewątpliwie otrzymany przez Spółkę bonus roczny stanowiący określony procent od wartości zakupów związany jest jednak z prowadzoną przez Nią działalnością gospodarczą. W rozpatrywanej sprawie, do ustalenia daty powstania przychodu z tego tytułu będzie miał zatem zastosowanie przepis art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do tego przepisu, w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3, do którego nie stosuje się art. 12 ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Reasumując, za moment powstania przychodu uznać należy w przedmiotowej sprawie dzień dokonania kompensaty otrzymanej noty z zobowiązaniami z tytułu zakupów (styczeń 2010 r.).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika