Czy z uwagi na to, że przychód z tytułu udziału w zysku osoby prawnej Spółka otrzymała przed 1 (...)

Czy z uwagi na to, że przychód z tytułu udziału w zysku osoby prawnej Spółka otrzymała przed 1 stycznia 2008 r. od osoby prawnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, lecz nie nabyła prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może dokonać odliczenia podatku pobranego od dywidendy w zakresie i na zasadach określonych w art. 23 ?starej? ustawy, tj. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Czyli czy Spółka może odliczyć kwotę podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy od kwoty podatku obliczonego na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie łącząc dywidendy z innymi przychodami stanowiącymi podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o. o., przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2008 r. (data wpływu 25.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 25 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Spółka posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów. W lipcu 2007 r. Spółka, w której od 2001 roku Wnioskodawca posiada niezmiennie 5% udziałów wypłaciła dywidendę, od której naliczyła i pobrała 19% podatku. Dnia 30.07.2007 r. na konto bankowe Spółki wpłacono kwotę dywidendy pomniejszoną o podatek. Spółka wypłacająca Wnioskodawcy dywidendę jest podatnikiem podatku dochodowego i posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy z uwagi na to, że przychód z tytułu udziału w zysku osoby prawnej Spółka otrzymała przed 1 stycznia 2008 r. od osoby prawnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, lecz nie nabyła prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może dokonać odliczenia podatku pobranego od dywidendy w zakresie i na zasadach określonych w art. 23 ?starej? ustawy, tj. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r....
  2. Czy Spółka może odliczyć kwotę podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy od kwoty podatku obliczonego na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie łącząc dywidendy z innymi przychodami stanowiącymi podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, obliczając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych za 2007 rok, Spółka z przychodów do opodatkowania mogła wyłączyć kwotę otrzymanej dywidendy. Od ustalonej podstawy (przychody podatkowe minus koszty podatkowe) wyliczono należny podatek dochodowy w wysokości 19% i od tak ustalonego podatku odliczono kwotę uiszczonego podatku od dywidendy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Dochody te są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym i nie podlegają kumulacji z innymi dochodami uzyskiwanymi przez podatnika. Zgodnie, bowiem z art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów wymienionych w art. 21 i 22 (?).

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., podatnik mógł odliczyć od swojego podatku, obliczonego zgodnie z art. 19 ww. ustawy, potrącony przez płatnika zryczałtowany podatek od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych otrzymanych od spółki z siedzibą w Polsce, której jest wspólnikiem albo akcjonariuszem.


Przepis ten z dniem 1.01.2007 r. został uchylony ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589).

Zgodnie jednak z art. 7 ust. 2 ww. ustawy nowelizującej podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2008 r. uzyskali dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lecz nie nabyli prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonują odliczenia podatku pobranego od tych dochodów w zakresie i na zasadach określonych w art. 23 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w lipcu 2007 roku otrzymał dywidendę pomniejszoną o podatek od Spółki, w której posiada udziały. Spółka wypłacająca posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Jednocześnie Wnioskodawca nie nabył prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem Wnioskodawca ustalając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych za 2007 rok prawidłowo nie połączył równowartości otrzymanej dywidendy od Spółki z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z innymi uzyskanymi przychodami. Od kwoty podatku obliczonego na zasadach ogólnych Spółka może odliczyć kwotę podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika