Czy w przypadku gdy umowa potyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek, w świetle przepisów (...)

Czy w przypadku gdy umowa potyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odsetki z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez SpK będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2010 r. (data wpływu 26.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek z tytułu udzielonej pożyczki, w przypadku gdy umowa pożyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek z tytułu udzielonej pożyczki,
  • momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek z tytułu udzielonej pożyczki, w przypadku gdy umowa pożyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest wspólnikiem w spółce osobowej prawa handlowego (dalej: SpK). Przedmiotem działalności SpK, określonym w umowie spółki SpK, jest m.in. udzielanie pożyczek. Zgodnie z zamierzeniami, w ramach działalności gospodarczej SpK ma udzielać pożyczek Spółce (swojemu wspólnikowi). Odsetki od tych pożyczek będą wpłacane na konto SpK, zgodnie z postanowieniami umów pożyczki.

W momencie otrzymania odsetek (będących wynagrodzeniem za udostępniony kapitał), SpK wystawiać będzie fakturę VAT, traktując przedmiotową transakcję jako usługę pośrednictwa finansowego podlegającą opodatkowaniu VAT, lecz korzystającą ze zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zaciągnięte od SpK pożyczki, Spółka zamierza wykorzystać dla finansowania swojej bieżącej działalności gospodarczej (ewentualnie także na cele inwestycyjne).

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

  1. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez SpK zgodnie z postanowieniami odpowiednich umów będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich spłaty...
  2. Czy w przypadku, gdy umowa potyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez SpK będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 25 czerwca 2010 r. nr ILPB3/423-287/10-2/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli umowa pożyczki będzie przewidywała kapitalizację odsetek, odsetki od pożyczki udzielonej Spółce przez SpK będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w dacie kapitalizacji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka zamierza zaciągać pożyczki od SpK w celu finansowania swojej działalności gospodarczej. W związku z powyższym, stwierdzić należy, że koszty związane ze spłatą odsetek z tytułu zaciągniętych pożyczek ponoszone będą niewątpliwie w celu osiągnięcia przez Spółkę przychodów. Nie ma przy tym znaczenia, czy i w jakiej wysokości przychody te zostaną zrealizowane. Istotne jest natomiast, aby racjonalna możliwość osiągnięcia przychodów istniała w momencie ponoszenia wydatku.

Ponadto, należy wskazać, że koszty ponoszone z tytułu zapłaty odsetek nie zostały, co do zasady, wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, jakkolwiek artykuł ten wskazuje specyficzne rodzaje odsetek, które nie są uznawane za koszty uzyskanie przychodów (np. przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy, które nie będą miały zastosowania w omawianym stanie faktycznym).

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Oznacza to, że odsetki powinny być uznane za koszt uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty.

Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Oznacza to, że odsetki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów z chwilą ich kapitalizacji.

W konsekwencji, w przypadku kapitalizacji odsetek od pożyczki udzielonej Spółce przez SpK, odsetki te będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w dacie ich kapitalizacji.

Pogląd ten znajduje odzwierciedlenie m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych w imieniu Ministra Finansów przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 listopada 2009 r. (sygn. IBPBI/2/423-1326/09/AM).
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2009 r. (sygn. IPPB3/423-28/09-2/ER),
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 listopada 2008 r. (sygn. IPPB3/423-1202/08-4/ER).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem a powstaniem przychodu lub zabezpieczeniem źródła uzyskiwania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów będą przy tym zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia.

A zatem, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika,
  • jest definitywny, a więc bezzwrotny,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie - zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego, lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Podatnik ma więc prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, jeżeli pozostają w związku przyczynowo ? skutkowym z osiąganymi przychodami.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest wspólnikiem w spółce osobowej, której przedmiotem działalności jest m.in. udzielanie pożyczek. Spółka osobowa będzie udzielać pożyczek Spółce. Zaciągnięte od spółki osobowej pożyczki Spółka zamierza wykorzystać dla finansowania swojej bieżącej działalności gospodarczej (ewentualnie także na cele inwestycyjne).

W zakresie wskazanych w art. 16 ust. 1 wydatków (kosztów), których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona przez ustawodawcę wskazać należy, że koszty pożyczki, tj. naliczone odsetki od pożyczki, mogą być ? co do zasady - zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ustalonym w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Kapitalizacja odsetek polega na przekształceniu zobowiązania z tytułu spłaty odsetek w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki czy też kredytu, czyli zobowiązanie z tytułu odsetek dopisane zostaje do zobowiązania głównego. Po dokonaniu kapitalizacji oprocentowanie liczone jest od nowej, wyższej podstawy, na którą składa się pożyczony kapitał i doliczone do tego kapitału odsetki. W ten sposób, pomimo braku przepływu naliczonych odsetek na rachunek pożyczkodawcy, w dniu kapitalizacji następuje postawienie tych odsetek do jego dyspozycji.

Reasumując, Spółce przysługuje prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od zaciągniętych pożyczek - w przypadku kapitalizacji odsetek - w dacie ich kapitalizacji.

Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, iż w kwestii przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wydana została odrębna interpretacja w dniu 25 czerwca 2010 r. nr ILPB2/436-77/10-2/AJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IBPBI/2/423-1326/09/AM, interpretacja indywidualna

ILPB2/436-77/10-2/AJ, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-287/10-2/ŁM, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-1202/08-4/ER, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-28/09-2/ER, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika