Czy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych realizując przymusowy wykup (...)

Czy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych realizując przymusowy wykup akcji, Spółka ma prawo rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu wszystkie koszty poniesione w związku z organizacją przymusowego wykupu akcji, w szczególności wyceny akcji przez biegłego, doradztwa prawnego i opinii ekspertów, korespondencji, wysyłki, publikacji i przekazywania informacji akcjonariuszom, emisji nowych dokumentów akcji oraz koszty: opłat skarbowych, opłat sądowych, podatku od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2010 r. (data wpływu 06 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Walne Zgromadzenie Spółki, zgodnie z art. 418 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: Ksh) podjęło w dniu 16 października 2009 r. uchwałę o przymusowym wykupie przez akcjonariusza większościowego (zwanego podmiot - X) akcji od akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 5% kapitału zakładowego spółki wszystkich akcji znajdujących się w ich posiadaniu. Cena wykupu akcji została ustalona przez biegłego. Zarząd Spółki został upoważniony przez Walne Zgromadzenie do podjęcia wszelkich niezbędnych działań mających na celu wykonanie uchwały, tj. przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji na rachunek większościowego akcjonariusza ? podmiot - x za cenę ustaloną przez biegłego powołanego przez Walne Zgromadzenie.

Uchwała o przymusowym wykupie akcji podyktowana została interesem Spółki, bowiem sprowadzenie akcjonariatu do jednego akcjonariusza obniży koszty działalności oraz usprawni procesy decyzyjne Walnego Zgromadzenia. w związku z powyższą uchwałą, Spółka poniosła koszty związane z organizacją przymusowego wykupu akcji wymienione poniżej:

  • koszty wyceny akcji przez biegłego,
  • koszty doradztwa prawnego,
  • koszty korespondencji: wysyłki, publikacji i przekazania informacji akcjonariuszom,
  • koszty emisji nowych dokumentów akcji w trybie art. 418 § 2a Ksh,
  • koszty opłat skarbowych, sądowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawych.

Czy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, realizując przymusowy wykup akcji, Spółka ma prawo rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu wszystkie koszty poniesione w związku z organizacją przymusowego wykupu akcji, w szczególności: wyceny akcji przez biegłego, doradztwa prawnego i opinii ekspertów, korespondencji, wysyłki, publikacji i przekazywania informacji akcjonariuszom, emisji nowych dokumentów akcji oraz koszty: opłat skarbowych, opłat sądowych, podatku od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie koszty poniesione w związku z organizacją przymusowego wykupu akcji, w szczególności: wyceny akcji przez biegłego, doradztwa prawnego i opinii ekspertów, korespondencji, wysyłki, publikacji i przekazywania informacji akcjonariuszom, emisji nowych dokumentów akcji oraz koszty: opłat skarbowych, opłat sądowych, podatku od czynności cywilnoprawnych stanowią koszt uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 418 § 2a ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych ? Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 5% kapitału zakładowego (akcjonariusze mniejszościowi) przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy, posiadających łącznie nie mniej niż 95% kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego. Uchwała, o której mowa w § 1, powinna określać akcje podlegające wykupowi oraz akcjonariuszy, którzy zobowiązują się wykupić akcje, jak również określać akcje przypadające każdemu z nabywców (art. 418 § 2 Ksh).

Stosownie do przepisu art. 418 § 2a Ksh, akcjonariusze mniejszościowi, których akcje podlegają przymusowemu wykupowi, powinni w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia uchwały, złożyć w spółce dokumenty akcji lub dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki. Jeżeli akcjonariusz nie złożył dokumentu akcji w terminie, zarząd unieważnia ją w trybie art. 358, a nabywcy wydaje nowy dokument akcji pod tym samym numerem emisyjnym.

W związku z powyższym, wątpliwości Spółki dotyczą zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wszystkich kosztów poniesionych w związku z organizacją przymusowego wykupu akcji, a w szczególności:

  • koszty wyceny akcji przez biegłego rewidenta,
  • koszty korespondencji, wysyłki, publikacji i przekazywania informacji akcjonariuszom,
  • koszty emisji nowych dokumentów akcji w trybie art. 418 § 2a Ksh,
  • koszty porad prawnych i konsultacji ekspertów,
  • koszty organizacji Walnego Zgromadzenia oraz ogłaszania uchwał Walnego Zgromadzenia,
  • koszty prowadzenia rachunku bankowego, w tym opłat za dokonane przelewy i przekazy pocztowe związane z wykupem akcji od drobnych akcjonariuszy,
  • koszty związane ze złożeniem ceny za akcje do depozytu sądowego, a-koszty: opłat skarbowych, opłat sadowych.

    podatku od czynności cywilnoprawnych.

W opinii Spółki, przepisy art. 418 § 1 ustawy Ksh, jednoznacznie nakładają na Zarząd Spółki obowiązek przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji. w związku z czym Spółka, z mocy ustawy, zobowiązana jest do przeprowadzenia wykupu akcji i tym samym pokrycia wszystkich kosztów, związanych z tym procesem. Stąd, koszty poniesione przez Spółkę w związku z realizacją ustawowego obowiązku wynikającego z przepisów Ksh, winny być kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Aby wydatek został uznany za koszt uzyskania przychodów muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika, jest definitywny (rzeczywisty),
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • został poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, został właściwie udokumentowany.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) wynika, że Spółka warunki te spełniła. Jednocześnie art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera wyłączeń w zakresie wydatków poniesionych na organizację przez Zarząd Spółki przymusowego wykupu akcji. Stąd, wydatki poniesione przez Spółkę na organizowanie powyższego procesu przymusowego wykupu akcji stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podobne stanowisko zostało wyrażone w interpretacjach:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy ITPB3/423-155/09/AM z. dnia 09.06.2009 r.,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach IBPB3/423/724/08/MS z dnia 10.11.2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w zakresie przedstawionego stanu faktycznego wydana została odrębna interpretacja w dniu 29 czerwca 2010 r. nr ILPB3/423-307/10-2/DS.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie podatku od towarów i usług zostały wydane odrębne interpretacje w dniu 09 czerwca 2010 r. nr ILPP2/443-509/10-2/MR oraz nr ILPP2/443-509/10-3/MR.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IBPB3/423-724/08/MS, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-307/10-2/DS, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-509/10-2/MR, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-509/10-3/MR, interpretacja indywidualna

ITPB3/423-155/09/AM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika