Czy zwolnieniu spod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega dochód uzyskiwany przez (...)

Czy zwolnieniu spod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega dochód uzyskiwany przez Wnioskodawcę (który prowadzi swoją działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej) mającego na celu zrekompensowanie Wnioskodawcy kosztów związanych z przystosowaniem profilu produkcji Spółki do komponentów oferowanych przez kontrahenta pod warunkiem, że Wnioskodawca wywiąże się z przyjętego w umowie zobowiązania powstrzymania się od zakupów u innego dostawcy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 04 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem w dniu 06 lipca 2009 r. ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka prowadzi swoją działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, na podstawie uzyskanego w 2000 r. zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t. j. Dz. U z 2007 r. Nr 42, poz. 274 z późn. zm.). Zwolnieniu spod opodatkowania podatkiem dochodowym podlega prowadzona przez Spółkę działalność produkcyjna, handlowa i usługowa w zakresie wyrobów wytworzonych na terenie strefy, określonych w sekcji D Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług:

  • podsekcji DH klasie 25.23 - wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa,
  • podsekcji DJ kategorii 28.11.1 - budynki prefabrykowane z metalu.

Z uwagi na powyższe, dochody Wnioskodawcy uzyskiwane z działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefie ekonomicznej są zwolnione spod opodatkowania podatkiem dochodowym, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 w zw. z art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca, w ramach swej działalności gospodarczej, zawarł umowę z kontrahentem, na podstawie której kontrahent będzie wypłacać Wnioskodawcy świadczenie pieniężne mające na celu zrekompensowanie Spółce kosztów związanych z przystosowaniem profilu produkcji Wnioskodawcy do komponentów oferowanych przez kontrahenta pod warunkiem, że wywiąże się On z przyjętego w umowie zobowiązania powstrzymania się od zakupów u innego dostawcy. Wysokość przedmiotowego świadczenia będzie zależała od wysokości wzajemnego obrotu. W związku z otrzymanym wynagrodzeniem, Wnioskodawca będzie wystawiać na rzecz kontrahenta fakturę VAT.

Pismem uzupełniającym w dniu 06 lipca 2009 r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż w wyniku przystosowania profilu produkcji do komponentów oferowanych przez kontrahenta, Wnioskodawca prowadzić będzie nadal działalność produkcyjną, która jest objęta zezwoleniem, o którym mowa w art. 16 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.

Wnioskodawca nie prowadzi odrębnej działalności gospodarczej wykraczającej poza działalność określoną w zezwoleniu wymienionym wyżej. Wykonuje jednak sporadycznie sprzedaż materiałów do produkcji, co stanowi działalność handlową i nie jest objęte zezwoleniem. Działalność ta jest ściśle związana z działalnością podstawową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zwolnieniu spod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega dochód uzyskiwany przez Wnioskodawcę (który prowadzi swoją działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej) mającego na celu zrekompensowanie Wnioskodawcy kosztów związanych z przystosowaniem profilu produkcji Spółki do komponentów oferowanych przez kontrahenta pod warunkiem, że Wnioskodawca wywiąże się z przyjętego w umowie zobowiązania powstrzymania się od zakupów u innego dostawcy...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są: dochody, z zastrzeżeniem ust. 4 - 6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 117, poz. 1228, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 188, poz. 1840), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Zdaniem Spółki, zwolnieniu spod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 w zw. z art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają dochody, które będzie On uzyskiwać z tytułu uzyskiwanego świadczenia pieniężnego, mającego na celu zrekompensowanie Wnioskodawcy kosztów związanych z przystosowaniem profilu produkcji Spółki do komponentów oferowanych przez kontrahenta pod warunkiem, że wywiąże się On z przyjętego w umowie zobowiązania powstrzymania się od zakupów u innego dostawcy.

Należy stwierdzić, iż aby dochód podlegał zwolnieniu spod opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 w zw. z art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, muszą zostać łącznie spełnione następujące warunki:

  • muszą to być dochody z tytułu działalności gospodarczej,
  • ww. działalność gospodarcza musi być prowadzona na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.

W przedmiotowym przypadku zostały spełnione oba z postawionych przez ustawodawcę warunków. Wnioskodawca prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, przy czym należy zauważyć, że bez znaczenia jest czy dochód z tytułu działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej został uzyskany poza tą strefą. Dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia istotne jest to, aby działalność gospodarcza, której dotyczy uzyskany dochód, była prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

W przedmiotowym przypadku dochód uzyskiwany z tytułu świadczenia pieniężnego, o którym mowa powyżej, jest dochodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, która prowadzona jest na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Należy także podkreślić, że stanowisko Wnioskodawcy zgodne jest ze stanowiskiem doktryny: ?Przychodami takimi (z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej) są przychody, których przyczyną uzyskania jest działalność gospodarcza prowadzona na terenie strefy, choćby miejscem ich uzyskania był obszar poza strefą. Istotne jest, w wyniku jakiej działalności powstaje przychód? (A. Bartosiewicz, R. Kubacki PIT. Komentarz. Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. 2009, str. 551).

Należy także stwierdzić, że przedmiotowe dochody zostały uzyskane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, Podatnik ma otrzymać dodatkowe wynagrodzenie z tytułu kosztów, które poniesie z tytułu zawarcia umowy z kontrahentem. Należy także zauważyć, że Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym, a zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami podatku od towarów i usług są podmioty wykonujące działalność gospodarczą. W związku z czym, należy stwierdzić, że przedmiotowe świadczenie (wynagrodzenie) zostało uzyskane z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Spełniony został także warunek polegający na związku prowadzonej działalności gospodarczej z zakresem udzielonego zezwolenia. Należy zauważyć, że zezwolenie udzielone Wnioskodawcy obejmuje prowadzoną przez Niego działalność produkcyjną, handlową i usługową. Wnioskodawca z tytułu uzyskanego wynagrodzenia wystawia na rzecz kontrahenta fakturę VAT. Podstawę wystawienia stanowi art. 106 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług - świadczeniem usług jest zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Należy więc stwierdzić, że Wnioskodawca zobowiązując się do sprzedaży swoich produktów, których produkcja będzie oparta jedynie o komponenty oferowane przez kontrahenta świadczy usługę na rzecz kontrahenta, w stosunku do którego się w ww. sposób zobowiązał.

Z zezwolenia wydanego na rzecz Wnioskodawcy wynika, że zwolnieniu podlega także prowadzona przez Niego działalność usługowa w zakresie wymienionym w zezwoleniu. Należy dodać, że Wnioskodawca prowadzi swoją działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, a przedmiotowe wynagrodzenie pozostaje w ścisłym związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Niego na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że przedmiotowe wynagrodzenie, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 w zw. z art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlega zwolnieniu spod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika