Czy wydatki poniesione przez Spółkę, w związku z opłaceniem składek z tytułu ubezpieczenia wskazanych (...)

Czy wydatki poniesione przez Spółkę, w związku z opłaceniem składek z tytułu ubezpieczenia wskazanych w opisie stanu faktycznego osób, których dotyczy zakres polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej, mogą być rozpoznane przez Spółkę jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływu 07 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków poniesionych przez Nią na opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 07 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 10 czerwca 2010 r. (data wpływu 14 czerwca 2010 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków poniesionych przez Nią na opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeń umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków zarządu. Zakres ubezpieczenia dotyczy odpowiedzialności cywilnej z tytułu pełnionej funkcji, obejmuje byłych, obecnych i przyszłych członków zarządu, rady nadzorczej, prokurentów Spółki, a także pracowników (innych niż członkowie zarządu, rady nadzorczej czy prokurentów) podczas wykonywania funkcji zarządczych lub nadzorczych, także pracowników, jako współpozwanych razem z członkiem zarządu, rady nadzorczej lub prokurentem Spółki w związku z roszczeniem, w którym podnoszony jest w stosunku do danego pracownika zarzut rzekomego uczestnictwa lub pomocy przy popełnianiu uchybienia.

Ubezpieczeniem objęta jest odpowiedzialność cywilno ? prawna ubezpieczonych w zakresie przewidzianym przepisami prawa, z zastrzeżeniem warunków zawartych w ogólnych warunkach oraz w umowie ubezpieczenia. Umowa zawarta została na jeden rok kalendarzowy. Składka płatna jest za rok z góry.

W Spółce członkowie zarządu sprawują swoją funkcję na podstawie umowy o pracę. w Spółce nie ma innych organów oprócz zarządu. To właśnie Wnioskodawca jest, w myśl warunków polisy ubezpieczeniowej, jej beneficjentem.

Pismem uzupełniającym z dnia 10 czerwca 2010 r. (data wpływu 14 czerwca 2010 r.), Spółka wyjaśniła, że krąg osób objętych polisą ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków zarządu wskazany we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, wymieniony został w warunkach powyższej polisy ubezpieczeniowej. Spółka posiada jednoosobowy zarząd, który objęty jest polisą z tytułu pełnionej funkcji. Polisa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków zarządu obejmuje ochroną także roszczenie osób trzecich oraz Spółki, gdy Spółka z powodu wyegzekwowanego od Niej, na podstawie art. 416 Kodeksu cywilnego, roszczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej ubezpieczonego, wniesie roszczenie regresowe do członków władz, a także kiedy sama Spółka dochodzi roszczeń przeciwko członkom Jej władz. Powyższa polisa obejmuje ochroną także pracowników (innych niż członkowie zarządu) podczas wykonywania funkcji zarządczych lub nadzorczych, lub pracowników, jako współpozwanych razem z członkiem zarządu w związku z roszczeniem, w którym podnoszony jest w stosunku do danego pracownika zarzut rzekomego uczestnictwa lub pomocy przy popełnieniu uchybienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatki poniesione przez Spółkę, w związku z opłaceniem składek z tytułu ubezpieczenia wskazanych w opisie stanu faktycznego osób, których dotyczy zakres polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej, mogą być rozpoznane przez Spółkę jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki ponoszone na opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia wskazanych w opisie stanu faktycznego osób, których obejmuje polisa ubezpieczeniowa OC, mogą być rozpoznane przez Spółkę jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

W opinii Spółki, są to bowiem wydatki poniesione w celu zabezpieczenia źródła przychodów. Nie są one wymienione w katalogu kosztów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kosztami uzyskania przychodu z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodu, zabezpieczenie lub zachowanie jego źródła, pod warunkiem, że nie należy on do katalogu wymienionego w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zapewnienie przez Spółkę ubezpieczenia od OC członkom Jej zarządu dotyczy wyłącznie skutków wykonywania przez członków zarządu działalności profesjonalnej dla dobra Spółki - jest więc działaniem służącym zabezpieczeniu źródła przychodów Spółki, a zatem realizuje dyspozycję art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie katalog wyłączeń kosztów uzyskania przychodów określony w art. 16 ust. 1 powyższej ustawy, nie odnosi się do tego typu wydatków.

Nie jest możliwe wyłączenie wydatków poniesionych na składki z tytułu ubezpieczenia członków zarządu od OC z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż przepis ten odnosi się jedynie do wydatków poniesionych przez Spółkę na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji, a Spółka nie posiada takich organów. Takim organem nie jest zarząd, gdyż pełni on w Spółce funkcję na podstawie umowy o pracę, a także jest organem wykonawczym osoby prawnej (Spółki).

Nie jest także możliwe wyłączenie wydatków poniesionych na składki z tytułu ubezpieczenia członków zarządu od odpowiedzialności cywilnej z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż przepis ten odnosi się jedynie do wydatków poniesionych przez pracodawcę na ubezpieczenie na życie pracowników.

Tym samym, zasadne jest uznanie, że wydatki poniesione na składki ubezpieczeniowe dotyczące ubezpieczenia od OC członków zarządu Spółki powinny stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (?).

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1.

Z powyższego wynika, że określony wydatek, nie wymieniony w katalogu wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, może stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo ? skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie przychodu podatnika.

Przytoczona definicja kosztów uzyskania przychodów pomimo, że nie zawiera kategorycznego stwierdzenia, iż dany koszt musi bezwzględnie wygenerować przychód, to skupia się na konieczności wystąpienia związku poniesionego kosztu z potencjalnym przychodem.

Spółka w złożonym wniosku wskazała, że poniosła wydatki w związku z opłaceniem składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczeniem, z tytułu pełnionej funkcji, objęty jest członek zarządu. Jednakże polisa ubezpieczeniowa obejmuje ochroną także innych pracowników podczas wykonywania funkcji zarządczych lub nadzorczych, lub pracowników, jako współpozwanych razem z członkiem zarządu w związku z roszczeniem, w którym podnoszony jest w stosunku do danego pracownika zarzut rzekomego uczestnictwa lub pomocy przy popełnieniu uchybienia.

Mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny, stwierdzić należy, że wydatki, które Spółka poniosła na opłacenie składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej osób wskazanych we wniosku objętych zakresem ubezpieczenia, nie mają związku z przychodem Spółki; mają na celu chronić osoby fizyczne, których nieprawidłowe działanie jest przyczyną roszczenia skierowanego do Spółki.

Jak zatem wynika z powyższego, opłacana składka ubezpieczeniowa nie dotyczy samej Spółki (jej działalności), lecz wskazanych przez Wnioskodawcę osób fizycznych, w związku z ich działaniami bądź zaniechaniem działań, za które otrzymują określone wynagrodzenie i przyjmują odpowiedzialność za pełnienie tych funkcji.

Jednocześnie, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu i oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. u. Nr 124, poz. 1151), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.


Biorąc powyższe pod uwagę, kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki z tytułu zawartych lub odnowionych na rzecz pracowników umów ubezpieczenia:

  1. na życie (grupa 1 dział I).
  2. na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (grupa 3 dział I),
  3. wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem innych ubezpieczeń działu i (grupa 5 dział I),
  4. na życie (grupa 1 dział II),
  5. wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (grupa 1 dział II):
    1. świadczenia jednorazowe,
    2. świadczenia powtarzające się,
    3. połączone świadczenia, o których mowa w pkt 1 i 2,
    4. przewóz osób,
  6. ubezpieczenie choroby (grupa 2 dział II):
    1. świadczenia jednorazowe,
    2. świadczenia powtarzające się,
    3. świadczenia kombinowane.

Nie będą natomiast kosztem uzyskania przychodów składki płacone z tytułu umów ubezpieczenia innych niż wymienione powyżej. Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mieszczą się w innych grupach ryzyka, to jest w dziale II grupa 10 - 13, a zatem nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów Spółki opłacającej składki na rzecz osób objętych tym ubezpieczeniem.

Z przepisu tego a contrario wynika, że składki płacone z tytułu zawartych innych umów ubezpieczenia nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów i to również w stosunku do podatników, którzy opłacają składki na rzecz osób niebędących pracownikami.

Dodatkowo, art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że podatnicy nie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Reasumując, poniesione przez Spółkę wydatki związane z opłaceniem składki z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej osób objętych tym ubezpieczeniem, nie stanowią dla Niej kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika