Czy w przypadku zorganizowania nieodpłatnego szkolenia lub wycieczki częściowo odpłatnej dla członków (...)

Czy w przypadku zorganizowania nieodpłatnego szkolenia lub wycieczki częściowo odpłatnej dla członków Związku, których koszty takie jak: usługi pobytowe, autokarowe, wykładowcy, zostaną pokryte z utworzonego funduszu specjalnego, który powstał z podziału zysku za rok 2007, Związek winien będzie odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych i przekazać dla Spółdzielni informację CIT-7?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 07 maja 2009 r. (data wpływu 11 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem nieodpłatnych szkoleń lub częściowo odpłatnych wycieczek, których koszty zostaną pokryte z funduszu specjalnego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 15 lipca 2009 r. (data wpływu 20 lipca 2009 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • opodatkowania zryczałtowanym podatkiem nieodpłatnych szkoleń lub częściowo odpłatnych wycieczek, których koszty zostaną pokryte z funduszu specjalnego,
  • zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca, zarejestrowany w KRS z oznaczeniem formy prawnej Spółdzielnia, jest dobrowolną samorządową organizacją spółdzielczą posiadającą osobowość prawną, działającą na podstawie ustawy ?Prawo spółdzielcze?, innych ustaw i przepisów oraz statutu. Majątek Związku jest prywatną własnością jego członków. Członkami Związku są Spółdzielnie, które opłacają obowiązujące składki członkowskie (50 zł miesięcznie), zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19.03.1999 r. w sprawie określenia górnej granicy składek organizacji spółdzielczych (Dz. U. Nr 30, poz. 290) oraz zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Przedmiotem działalności Związku, zgodnie ze statutem i Polską Klasyfikacją Działalności PKD, jest:

  1. 91.33.Z. ? działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej nie sklasyfikowane,
  2. 80.42.B. ? kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane,
  3. 74.14.Z. ? doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
  4. 70.20.Z. ? wynajem nieruchomości na własny rachunek w celu zapewnienia zrzeszonym członkom pomocy w działalności statutowej.


Do realizacji ustawowych i statutowych zadań Związku należy:

  • przeprowadzanie lustracji w zrzeszonych spółdzielniach,
  • udzielanie zrzeszonym spółdzielniom instruktażu, konsultacji oraz doradztwa w sprawach prawnych, samorządowo - organizacyjnych oraz finansowych,
  • organizacja szkoleń w zakresie statutowych zadań spółdzielni,
  • udzielanie pomocy organizacyjno - metodycznej w doskonaleniu zawodowym pracowników spółdzielni zrzeszonej w Związku.

Walne Zgromadzenie Przedstawicieli podjęło uchwałę o podziale zysku za rok 2007 z przeznaczeniem jego części na fundusz specjalny, z którego mają być pokrywane, zgodnie z ?Regulaminem organizowania i finansowania działalności szkoleniowej?:

  • koszty szkolenia kadry kierowniczej i pracowników spółdzielni zrzeszonej w Związku,
  • organizacja konferencji,
  • koszty organizacji uroczystości wyróżnienia zasłużonych działaczy i pracowników spółdzielni,
  • koszty wycieczek dla zasłużonych działaczy i pracowników.

W piśmie z dnia 15 lipca 2009 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wyjaśnił, iż spółdzielnie, które delegują pracowników na szkolenie lub wycieczkę, jak i ich pracownicy nie uzyskują dochodów z tytułu organizowanych szkoleń lub wycieczek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Pismem z dnia 15 lipca 2009 r. w związku z wezwaniem dotyczącym m. in. doprecyzowania zadanych we wniosku pytań, Wnioskodawca zredagował je w sposób następujący:

Czy w przypadku zorganizowania nieodpłatnego szkolenia lub wycieczki częściowo odpłatnej dla członków Związku, których koszty takie jak: usługi pobytowe, autokarowe, wykładowcy, zostaną pokryte z utworzonego funduszu specjalnego, który powstał z podziału zysku za rok 2007, Związek winien będzie odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych i przekazać dla Spółdzielni informację CIT-7...

Zdaniem Wnioskodawcy, Związek nie jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia podatku zryczałtowanego w wysokości 19%, gdyż fundusz ten powstał z podziału zysku netto, a więc po opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
  2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji),
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,
  5. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
  6. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,
  7. zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.


W myśl powyższej regulacji prawnej, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, iż wymienione w przepisach przykłady nie stanowią jedynych kategorii podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przychody osoby prawnej uzyskane w następstwie realizacji praw wynikających z posiadania udziałów (akcji) w innej spółce (oczywiście z wyjątkiem sprzedaży bądź udostępnienia na podstawie innej umowy innej osobie tych praw bądź udziałów czy akcji) objęte są zakresem pojęcia ?dochód z udziału w zyskach osoby prawnej?. Istotne jest, aby dochody takie były faktycznie uzyskane przez podatnika (oddane do dyspozycji).

Zatem, podstawowym kryterium uzyskania dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest jego faktyczne uzyskanie. Za dochód faktycznie otrzymany należy zaś uważać taki dochód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub postawiony do dyspozycji.

Należy przy tym zaznaczyć, że ww. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ograniczają opodatkowanych w sposób zryczałtowany dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jedynie do udziału w zyskach spółek prawa handlowego, bowiem zastosowanie ogólnego sformułowania i przykładowego katalogu kategorii tych dochodów nie wyklucza opodatkowania ryczałtem również przychodów z zysków innych osób prawnych. W świetle tego przepisu, dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych tytułem prawnym do udziału w zyskach osób prawnych są nie tylko udziały lub akcje kapitałowych spółek prawa handlowego, ale mogą być również inne prawa majątkowe związane z udziałem w zyskach innej osoby prawnej, w ramach których osoba prawna uzyskuje uprawnienia do partycypacji w zysku innej osoby prawnej, np. wkłady w spółdzielni.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że uchwałą Walnego Zgromadzenia Przedstawicieli nastąpił podział zysku za rok 2007, którego część została przeznaczona na fundusz specjalny, z którego pokrywane są koszty szkolenia lub wycieczek dla członków Związku. Ponadto, jak wskazano w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku, spółdzielnie, które delegują pracowników na szkolenie lub wycieczkę, jak i ich pracownicy nie uzyskują dochodów z tytułu organizowanych szkoleń lub wycieczek.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że skoro część zysku zatrzymana została u Wnioskodawcy (fundusz specjalny, z którego finansowane są koszty szkoleń lub wycieczek), to w świetle art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie sposób uznać, że zostanie on faktycznie otrzymany w formie udziału w zysku osoby prawnej przez spółdzielnie delegujące swoich pracowników na szkolenia lub wycieczki. Tym samym, Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych oraz przekazania informacji o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ? CIT - 7.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie informuje się, iż w pozostałym zakresie wydane zostały odrębne interpretacje indywidualne, i tak:

  • w części dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją szkoleń ? interpretacja indywidualna z dnia 05 sierpnia 2009 r. nr ILPB3/423-340/09-5/EK,
  • w części dot. zwolnień przedmiotowych ? interpretacja indywidualna z dnia 05 sierpnia 2009 r. nr ILPB3/423-340/09-6/EK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-340/09-5/EK, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-340/09-6/EK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika