Czy uzyskane dochody z wynajmu pomieszczeń biurowych są zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego (...)

Czy uzyskane dochody z wynajmu pomieszczeń biurowych są zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 07 maja 2009 r. (data wpływu 11 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 15 lipca 2009 r. (data wpływu 20 lipca 2009 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • opodatkowania zryczałtowanym podatkiem nieodpłatnych szkoleń lub częściowo odpłatnych wycieczek, których koszty zostaną pokryte z funduszu specjalnego,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją szkoleń,
  • zwolnień przedmiotowych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, zarejestrowany w KRS z oznaczeniem formy prawnej Spółdzielnia, jest dobrowolną samorządową organizacją spółdzielczą posiadającą osobowość prawną, działającą na podstawie ustawy ?Prawo spółdzielcze?, innych ustaw i przepisów oraz statutu. Majątek Związku jest prywatną własnością jego członków. Członkami Związku są Spółdzielnie, które opłacają obowiązujące składki członkowskie (50 zł miesięcznie), zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19.03.1999 r. w sprawie określenia górnej granicy składek organizacji spółdzielczych (Dz. U. Nr 30, poz. 290) oraz zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Przedmiotem działalności Związku, zgodnie ze statutem i Polską Klasyfikacją Działalności PKD, jest:

  1. 91.33.Z. ? działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej nie sklasyfikowane,
  2. 80.42.B. ? kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane,
  3. 74.14.Z. ? doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
  4. 70.20.Z. ? wynajem nieruchomości na własny rachunek w celu zapewnienia zrzeszonym członkom pomocy w działalności statutowej.


Do realizacji ustawowych i statutowych zadań Związku należy:

  • przeprowadzanie lustracji w zrzeszonych spółdzielniach,
  • udzielanie zrzeszonym spółdzielniom instruktażu, konsultacji oraz doradztwa w sprawach prawnych, samorządowo - organizacyjnych oraz finansowych,
  • organizacja szkoleń w zakresie statutowych zadań spółdzielni,
  • udzielanie pomocy organizacyjno - metodycznej w doskonaleniu zawodowym pracowników spółdzielni zrzeszonej w Związku.


Walne Zgromadzenie Przedstawicieli podjęło uchwałę o podziale zysku za rok 2007 z przeznaczeniem jego części na fundusz specjalny, z którego mają być pokrywane, zgodnie z ?Regulaminem organizowania i finansowania działalności szkoleniowej?:

  • koszty szkolenia kadry kierowniczej i pracowników spółdzielni zrzeszonej w Związku,
  • organizacja konferencji,
  • koszty organizacji uroczystości wyróżnienia zasłużonych działaczy i pracowników spółdzielni,
  • koszty wycieczek dla zasłużonych działaczy i pracowników.


Związek w ramach swojej działalności statutowej wynajmuje pomieszczenia biurowe na własny rachunek w celu zapewnienia zrzeszonym członkom pomocy w ich działalności statutowej.

W piśmie z dnia 15 lipca 2009 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wyjaśnił, iż Związek w ramach swojej działalności statutowej wynajmuje pomieszczenia biurowe na własny rachunek, a dochody z wynajmu pomieszczeń przeznaczane są na cele statutowe Związku, które realizowane są m. in. poprzez szkolenia, instruktaż dla zrzeszonych spółdzielni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Pismem z dnia 15 lipca 2009 r. w związku z wezwaniem dotyczącym m. in. doprecyzowania zadanych we wniosku pytań, Wnioskodawca zredagował je w sposób następujący:

Czy uzyskane dochody z wynajmu pomieszczeń biurowych są zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskane z tego tytułu dochody są zwolnione z podatku dochodowego, ponieważ art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mówi, że: ?wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno - zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, izb gospodarczych, organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, spółdzielczych związków rewizyjnych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe z wyłączeniem działalności gospodarczej?.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 240 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.), spółdzielnie mogą zakładać związki rewizyjne i przystępować do takich związków. Liczba założycieli związku rewizyjnego nie może być mniejsza niż dziesięć.

Stosownie do § 2 tego artykułu, celem związku rewizyjnego jest zapewnienie zrzeszonym w nim spółdzielniom pomocy w ich działalności statutowej.

Do zadań związku rewizyjnego ? w myśl § 3 ww. przepisu ? należy:

  1. przeprowadzanie lustracji zrzeszonych spółdzielni;
  2. prowadzenie na rzecz zrzeszonych spółdzielni działalności instruktażowej, doradczej, kulturalno - oświatowej, szkoleniowej i wydawniczej;
  3. reprezentowanie interesów zrzeszonych spółdzielni wobec organów administracji państwowej i organów samorządu terytorialnego;
  4. reprezentowanie zrzeszonych spółdzielni za granicą;
  5. inicjowanie i rozwijanie współpracy między spółdzielniami oraz współdziałanie z placówkami naukowo-badawczymi;
  6. wykonywanie innych zadań przewidzianych w niniejszej ustawie oraz statucie.


Związek rewizyjny nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego i działa na podstawie niniejszej ustawy oraz statutu (?) ? art. 240 § 4 ustawy Prawo spółdzielcze.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (?). Tak określony dochód stanowi ? w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy ? przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy, wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno - zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, izb gospodarczych, organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, spółdzielczych związków rewizyjnych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Literalne brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 39 powołanej ustawy wskazuje, że dochody podatników, o których mowa w tym przepisie, nie podlegają opodatkowaniu po spełnieniu łącznie następujących warunków: przeznaczenia dochodów na cele statutowe, czyli wyraźnie określone w statucie, a ponadto po stwierdzeniu drugiej przesłanki o charakterze negatywnym, tj. w sytuacji, gdy środki te nie zostały przeznaczone na działalność gospodarczą. Przez działalność statutową należy rozumieć te rodzaje działalności, które ujęte zostały w jej statucie.

Stosownie do art. 17 ust. 1a pkt 2 tej ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Ponadto, zgodnie z treścią ust. 1b ww. artykułu, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca uzyskuje dochody z wynajmu pomieszczeń biurowych, które przeznacza na realizację Jego celów statutowych, tj. na organizację szkoleń oraz instruktaż dla zrzeszonych spółdzielni.

W świetle powyższego, uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu wynajmu pomieszczeń biurowych ? ustalony zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przeznaczony na Jego cele statutowe ? korzysta ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie informuje się, iż w pozostałym zakresie wydane zostały odrębne interpretacje indywidualne, i tak:

  • w części dot. opodatkowania zryczałtowanym podatkiem nieodpłatnych szkoleń lub częściowo odpłatnych wycieczek, których koszty zostaną pokryte z funduszu specjalnego ? interpretacja indywidualna z dnia 05 sierpnia 2009 r. nr ILPB3/423-340/09-4/EK,
  • w części dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją szkoleń ? interpretacja indywidualna z dnia 05 sierpnia 2009 r. nr ILPB3/423-340/09-5/EK.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-340/09-4/EK, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-340/09-5/EK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika