Czy całość wydatków związanych ze zdarzeniami z pkt 1-9 będzie kosztem uzyskania przychodów w (...)

Czy całość wydatków związanych ze zdarzeniami z pkt 1-9 będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie poniesienia?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2009 r. (data wpływu 08.06.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację:

  • spotkań szkoleniowo - integracyjnych dla pracowników (w tym wyjazdowych),
  • spotkań informacyjno - integracyjnych dla pracowników (w tym wyjazdowych),
  • spotkań okolicznościowych dla pracowników,
  • imprez integracyjnych dla pracowników (w tym wyjazdowych),
  • spotkań integracyjnych w ramach pracy zespołowej dla mniejszych grup pracowników (w tym wyjazdowych),
  • spotkań informacyjno - okolicznościowych

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 18 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację:

  • spotkań szkoleniowo - integracyjnych dla pracowników (w tym wyjazdowych),
  • spotkań informacyjno - integracyjnych dla pracowników (w tym wyjazdowych),
  • spotkań okolicznościowych dla pracowników,
  • imprez integracyjnych dla pracowników (w tym wyjazdowych),
  • spotkań integracyjnych w ramach pracy zespołowej dla mniejszych grup pracowników (w tym wyjazdowych),
  • imprez integracyjnych łączonych dla pracowników i kontrahentów (w tym wyjazdowych), czasami połączonych z prezentacją wyników i osiągnięć Spółki,
  • spotkań informacyjno ? okolicznościowych,
  • imprez integracyjnych dla pracowników i ich rodzin,
  • imprez informacyjno ? integracyjnych dla pracowników i kontrahentów z udziałem przedstawicieli mediów (głównie prasy).

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące opisy zdarzeń przyszłych.

Spółka ma zamiar finansować ze środków obrotowych następujące zdarzenia:

  1. Spotkania szkoleniowo - integracyjne dla pracowników (w tym wyjazdowe). Spotkania takie składać się będą z części szkoleniowej, a po niej nastąpią imprezy integracyjne, przy czym części kosztów nie da się wydzielić.
  2. Spotkania informacyjno - integracyjne dla pracowników (w tym wyjazdowe). Spotkania te będą zawierały część informacyjną o wynikach Spółki i planach na przyszłość, a następnie odbędą się imprezy integracyjne, przy czym części kosztów nie da się rozdzielić np. nocleg, najem sali, wyżywienie.
  3. Spotkania okolicznościowe z pracownikami np. z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń.
  4. Imprezy integracyjne dla pracowników (w tym wyjazdowe). W ramach takich imprez mogą odbywać się różne zabawy i konkursy z nagrodami.
  5. Spotkania integracyjne w ramach pracy zespołowej dla mniejszych grup pracowników (w tym wyjazdowe).
  6. Imprezy integracyjne łączone dla pracowników i kontrahentów (w tym wyjazdowe), czasami połączone z prezentacją wyników i osiągnięć Spółki.
  7. Spotkania informacyjno - okolicznościowe. Z okazji świąt lub innych wydarzeń ważnych dla Spółki mogą być zorganizowane spotkania z pracownikami połączone z konsumpcją oraz prezentacją wyników i osiągnięć Spółki.
  8. Imprezy integracyjne dla pracowników i ich rodzin.
  9. Imprezy informacyjno - integracyjne dla pracowników i kontrahentów z udziałem przedstawicieli mediów (głównie prasy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy całość wydatków związanych ze zdarzeniami z pkt 1 - 9 będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie poniesienia...

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy opisów zdarzeń przyszłych nr 1 ? 5 oraz 7.

Jednocześnie informuje się, iż w zakresie opisów zdarzeń przyszłych nr 8 ? 9 wydana została odrębna interpretacja indywidualna w dniu 01 września 2009 r. nr ILPB3/423-424/09-6/MC.

Natomiast w zakresie zdarzenia przyszłego nr 6 zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna, w przypadku uzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie, w związku z wezwaniem II z dnia 27 sierpnia 2009 r. w wyznaczonym terminie. W przeciwnym razie, wydane zostanie postanowienie o pozostawieniu wniosku w tej części bez rozpatrzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie również m.in.: z pismem Ministra Finansów sygn. PB3/GN-8213-298/05/1680 z dnia 30.12.2005 r., z pismem Urzędu Skarbowego w Wolsztynie ZD/423-4/06, z pismem Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego RO/423-16/07, z pismem Lubelskiego Urzędu Skarbowego PD.423-34/07, wydatki na spotkania szkoleniowe i informacyjne, mając związek z podnoszeniem kwalifikacji i wiedzy pracowników (również o sytuacji i celach Spółki) stanowią koszty uzyskania przychodów.

Wydatki na spotkania integracyjne i okolicznościowe, jak również spotkania łączone ze szkoleniowymi i informacyjnymi, ze względu na wzrost motywacji, wzajemnego zaufania pracowników i identyfikacji z firmą, a przez to wzrost wydajności i zaangażowania pracowników, mają niewątpliwy wpływ na osiągane przez Spółkę przychody. W związku z powyższym, a także w związku z brakiem w art. 16 wyłączenia tego rodzaju wydatków, zdaniem Spółki, stanowią one pośrednie koszty uzyskania przychodów.

W przypadku imprez dla pracowników i ich rodzin, Spółka uważa, że całość wydatków może stanowić koszt uzyskania przychodów ze względu na zwiększenie motywacji pracowników i ich identyfikacji ze Spółką poprzez okazanie rodzinom miejsca pracy i dbałości Spółki o zatrudnione w Niej osoby.

W przypadku imprez informacyjno - integracyjnych oraz integracyjnych dla pracowników i kontrahentów jednocześnie, Spółka uważa, że wydatki na udział kontrahentów oraz proporcjonalna część wydatków ogólnych związanych z częścią integracyjną nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodów jako wydatki reprezentacyjne. Jednak w przypadku obecności mediów, Spółka uważa, że wydatki te nabierają charakteru reklamowego i jako takie, mogą w całości stanowić koszty uzyskania przychodów.

Podsumowując, zdaniem Spółki, wydatki na cele szkoleniowe, informacyjne, okolicznościowe i integracyjne, dzięki podnoszeniu wiedzy, motywacji, znajomości Spółki i zaangażowania pracowników, poprzez wpływ powyższych na wydajność i wzrost przychodów Spółki, mogą stanowić pośrednie koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych opisów zdarzeń przyszłych nr 1 ? 5 oraz 7 uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).

Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatników musi wystąpić związek przyczynowo - skutkowy. Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni, tzn. kosztem uzyskania przychodu będą wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu oraz wydatki związane z funkcjonowaniem podatnika.

Z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy wynika zatem, iż by wydatki poczynione przez podatnika można uznać za koszt uzyskania przychodu, muszą być poniesione w sposób celowy. Podatnik więc podejmując decyzję o dokonaniu wydatku, musi być przeświadczony o racjonalności, z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności, wydatkowania środków finansowych.

Obowiązkiem podatników, jako odnoszących ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Zaznaczyć należy, iż to organ podatkowy dokonuje analizy zakwalifikowanych przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów wydatków, w oparciu o zgromadzony przez tychże podatników materiał dowodowy. Dowody powinny potwierdzać wystąpienie związku przyczynowo ? skutkowego pomiędzy kosztami a przychodami Spółki.

Kosztami podatkowymi są między innymi tzw. wydatki ponoszone na rzecz pracowników podatnika, w przypadku gdy wydatki te spełniają wskazane wyżej, określone w art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kryteria. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Obejmują one również wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich spotkań szkoleniowo ? integracyjnych (w tym wyjazdowych), spotkań informacyjno ? integracyjnych (w tym wyjazdowych), spotkań okolicznościowych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń, imprez integracyjnych (w tym wyjazdowych), spotkań integracyjnych w ramach pracy zespołowej dla mniejszych grup pracowników (w tym wyjazdowych), spotkań informacyjno ? okolicznościowych. Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy. Dodatkowo, szkolenia odbywające się w trakcie tych spotkań mają na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników.

Z uwagi na fakt, iż związek przedmiotowych wydatków z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami nie jest bezpośredni, należy uznać je za pośrednie koszty uzyskania przychodów.

Moment potrącenia wydatków uznanych za koszty podatkowe o charakterze pośrednim wskazany został w art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z regulacją tego artykułu, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Wskazać należy, iż za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e ustawy).

W świetle powyższego, poniesione przez Spółkę wydatki na organizację:

  • spotkań szkoleniowo ? integracyjnych (w tym wyjazdowych) dla pracowników (zd. przyszłe nr 1),
  • spotkań informacyjno ? integracyjnych (w tym wyjazdowych) dla pracowników (zd. przyszłe nr 2),
  • spotkań okolicznościowych dla pracowników z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń (zd. przyszłe nr 3),
  • imprez integracyjnych (w tym wyjazdowych) dla pracowników (zd. przyszłe nr 4),
  • spotkań integracyjnych w ramach pracy zespołowej dla mniejszych grup pracowników (w tym wyjazdowych) (zd. przyszłe nr 5),
  • spotkań informacyjno ? okolicznościowych z okazji świąt lub innych wydarzeń ważnych dla Spółki (zd. przyszłe nr 7)

finansowane ze środków obrotowych Spółki, stanowią ? w myśl art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Jednocześnie należy dodać, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wyłącznie wydatki związane z organizacją spotkań szkoleniowo ? integracyjnych (w tym wyjazdowych) przeznaczonych tylko dla pracowników, tzn. osoby trzecie nie biorą w nich udziału.

Należy przy tym podkreślić, że wydatki te muszą być racjonalne co do zasady i wielkości oraz odpowiednio udokumentowane, stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy opisów zdarzeń przyszłych nr 1 ? 5 oraz 7 przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-424/09-6/MC, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-424/09-8/MC, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika