Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego.

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z 23 września 2014 r. (data wpływu 26 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2014 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z 16 grudnia 2014 r. (data wpływu 18 grudnia 2014 r.) ? o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (dalej: W. lub Spółka) jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Polski. Spółka jest jednym z udziałowców A. (dalej: A.) ? spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski, której głównym składnikiem majątku jest nieruchomość zabudowana położona na terytorium Polski. W. posiada 4.695.000 udziałów w kapitale zakładowym spółki A., co stanowi około 15% ogółu udziałów tej spółki.

Pozostałymi wspólnikami A. są:

  • T. ? spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Malty ? posiadająca 63,75% udziałów w A. oraz
  • S. ? spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Cypru posiadająca 21,25% udziałów w A.

Udziały posiadane przez W. w A. zostały zakupione przez Spółkę w listopadzie 2011 r.

Obecnie wspólnicy rozważają scenariusz zmiany struktury własnościowej A. zakładający wniesienie udziałów posiadanych w tej spółce w drodze wkładu niepieniężnego (wymiany udziałów) do J. Sp. z o.o. ? spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski. Zakładane jest podjęcie następujących działań:

  1. Kapitał zakładowy J. zostanie podwyższony poprzez emisję nowych udziałów, które zostałyby objęte przez T. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez T. w A. Wartość nominalna udziałów J. objętych przez T. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez tę spółkę w A. byłaby równa wartości nominalnej udziałów A. będących przedmiotem aportu.
    W wyniku tej transakcji J. nabyłaby bezwzględną większość udziałów oraz praw głosu w A. (tj. 63,75% udziałów i praw głosu w A.).
  2. Po dokonaniu aportu udziałów posiadanych obecnie w A. przez T., kapitał zakładowy J. zostałby podwyższony poprzez emisję nowych udziałów, które zostałyby objęte przez S. oraz W. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez te spółki w A.

Wartość nominalna udziałów J., które W. obejmie w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez Spółkę w A. będzie odpowiadać nominalnej wartości udziałów A. będących przedmiotem aportu. W efekcie dotychczasowi wspólnicy A. staną się wspólnikami J., a J. będzie jedynym udziałowcem A.

Pismem uzupełniającym z 16 grudnia 2014 r. Spółka doprecyzowała przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych o następujące informacje.

Wnioskodawca oraz J. są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu przepisów ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.), których siedziba znajduje się na terytorium Polski, a tym samym spółki te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji.

Jednocześnie, w myśl art. 3 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W myśl art. 12 Kodeksu spółek handlowych, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną.

W świetle powyższych regulacji ? mając na względzie, iż W. oraz J. mają formę prawną spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a siedziby W. oraz J. znajdują się na terytorium Polski ? spółki te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów.

Ponadto Spółka wskazała, że planowana wymiana udziałów będzie przebiegać dwuetapowo, tj.:

  1. w pierwszym etapie nastąpi wymiana udziałów pomiędzy T. a J. ? w wyniku tej transakcji J. nabędzie bezwzględną większość udziałów i praw głosu w A.;
  2. w drugim etapie dokonane zostaną wymiany udziałów pomiędzy W. a J. oraz pomiędzy S. a J. ? w wyniku tych transakcji J. zwiększy posiadaną (w wyniku wymiany udziałów przeprowadzonej w ramach pierwszego etapu) bezwzględną większość praw głosu w A.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy wartość nominalna udziałów J., które zostaną objęte przez W. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez W. w A. nie będzie stanowić przychodu Spółki na moment ich objęcia?

Zdaniem Wnioskodawcy, na postawione pytanie należy odpowiedzieć twierdząco, a w konsekwencji należy uznać, że wartość nominalna udziałów J., które zostaną objęte przez W. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez W. w A. nie będzie stanowić przychodu Spółki na moment ich objęcia.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

W opinii Wnioskodawcy, wartość nominalna udziałów J., które zostaną objęte przez W. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez W. w A. nie będzie stanowić przychodu Spółki na moment ich objęcia.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spółka nabywa od wspólników innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej ? wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

− do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikom tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

Jak wynika z brzmienia wskazanej regulacji, wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów innej spółki nie będzie stanowić przychodu spółki dokonującej aportu, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

  1. zarówno spółka wnosząca aport, jak i spółka do której aport jest wnoszony podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia w jednym z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
  2. w wyniku transakcji spółka nabywająca udziały (tj. spółka do której wnoszony jest aport) nabędzie bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały nabywa lub zwiększy posiadaną większość praw głosu bezwzględną w tej spółce.

W analizowanym przypadku wskazane warunki zostaną spełnione. W szczególności:

  • zarówno W., jak J. podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów;
  • w wyniku analizowanej transakcji J. zwiększy bezwzględną większość praw głosu w A., którą nabędzie w wyniku uprzedniej transakcji objęcia udziałów wniesionych do tej spółki przez T.

W związku z powyższym, w opinii Spółki, nominalna wartość udziałów J., które zostaną objęte przez W. w wyniku rozważanej ?wymiany udziałów? (tj. wniesienia udziałów posiadanych przez Spółkę w A. w drodze wkładu niepieniężnego do J.) nie będzie stanowić przychodu W. na moment objęcia tych udziałów.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. Przykładowo:

  1. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 25 czerwca 2013 r. (sygn. ILPB3/423-138/13-2/KS) potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym w przypadku, gdy ?Wnioskodawca rozważa wniesienie części posiadanych udziałów w Spółce Zależnej jako wkładu niepieniężnego do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (...), w zamian za objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Nabywającej. W wyniku powyższej transakcji Spółka Nabywająca nabędzie bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zależnej. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu podatkowego w związku z wniesieniem do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w Spółce Zależnej?;
  2. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 13 listopada 2013 r. (sygn. IBPBI/2/423-1046/13/CzP) potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym: ?(?) transakcja wymiany udziałów, polegająca na wniesieniu przez Wnioskodawcę do Spółki celowej akcji Spółki zależnej, dających bezwzględną większość praw głosów w tej spółce, w zamian za objęcie udziałów Spółki celowej, nie będzie powodować powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy/Spółki celowej ? tj. pozostanie neutralna podatkowo na dzień jej dokonania?;
  3. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 7 grudnia 2012 r. (sygn. IPPB3/423-710/12-2/PK1) potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym: ?(?) do przychodów Wnioskodawcy nie zostanie zaliczona wartość udziałów w SPV Polska lub SPV Cypr objęta przez Wnioskodawcę w wyniku aportu?.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ustosunkowując się natomiast do powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że wniosek Spółki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnymi pismami.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika