Czy w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym (...)

Czy w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstaje z chwilą udostępnienia użytkownikowi Znaków, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 07 czerwca 2010 r. (data wpływu 10.06.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 13 sierpnia 2010 r. (data wpływu 19.08.2010 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca wykonuje działalność polegającą na prowadzeniu internetowego serwisu społecznościowego (dalej: Serwis). Serwis umożliwia użytkownikom odnalezienie swoich dawnych szkolnych kolegów i koleżanek oraz przyłączenie się do wybranych klas.

Każdy z użytkowników ma przypisane do swojego profilu określone standardowe funkcjonalności polegające m.in. na prawie do umieszczania zdjęć o określonej pojemności, możliwości przesyłania określonych komunikatów, znaków graficznych, komentarzy etc. Ponadto, użytkownicy mogą odpłatnie zwiększać zakres przysługujących im funkcjonalności. W celu usprawnienia rozliczeń z użytkownikami w Serwisie wprowadzono uniwersalne uprawnienie polegające na domaganiu się od Serwisu udostępnienia szerokiego (z góry zdefiniowanego) zakresu funkcjonalności którego atrybutem jest znak graficzny i nazwa (dalej: łącznie Znak) oraz wyrażona liczbowo wielokrotność Znaku.

Znak ten uprawnia do domagania się uruchomienia wskazanych przez użytkownika funkcjonalności, które dostępne są w Serwisie (w tym funkcjonalności udostępnianych w grach). Każdej oferowanej funkcjonalności przypisywana jest wielokrotność Znaków, które w chwili udostępnienia wskazanej funkcjonalności podlegają umorzeniu, w zamian za ich udostępnienie.

Zasady przyznawania Znaków, zakres uprawnień związanych ze Znakami oraz zasady umarzania lub wygasania Znaków regulowane są w regulaminie akceptowanym przez użytkowników Serwisu.

Z chwilą zakupu Znaków przyznanie uprawnień ma charakter definitywny i nieodwołalny, gdyż regulamin nie przewiduje możliwości rezygnacji z uprawnień i zwrotu użytkownikowi wynagrodzenia poniesionego na zakup Znaku.

Ponadto zasadą jest, że ze Znaku można korzystać tylko w tzw. okresie aktywnym, czyli przez pewien okres czasu, w którym Znaki mogą być zrealizowane poprzez wykonanie innej funkcjonalności. Z chwilą upływu okresu aktywnego prawa wynikające z nabytych Znaków ulegają zawieszeniu do momentu nabycia kolejnych Znaków. W chwili nabycia kolejnych Znaków następuje ponowna aktywacja zawieszonych Znaków.

Nigdy nie występuje jednak sytuacja, w której ze względu na niewykorzystanie Znaków użytkownikowi są zwracane pieniądze.

Zakup Znaków następuje bezpośrednio przez użytkowników lub za pośrednictwem podmiotów współpracujących z Serwisem (np. za pośrednictwem operatorów sieci). Cena znaku nie jest z góry ustalona i jest zależna od statusu kupującego, tj. np. podmioty pośredniczące nabywają Znaki po innych cenach niż użytkownicy.

Znaki nabywane są zawsze na imię określonego użytkownika. Możliwe jest nabycie Znaków na imię użytkownika przez inny podmiot (np. operatora sieci telefonii komórkowej, innego użytkownika Serwisu), wykluczony jest natomiast wtórny transfer Znaków pomiędzy użytkownikami (wykluczona jest odsprzedaż Znaków przez użytkownika).

Pismem uzupełniającym z dnia 13 sierpnia 2010 r. Pełnomocnik Spółki doprecyzował przedstawiony we wniosku stan faktyczny o następujące informacje:

  1. Kolejność zdarzeń w przypadku świadczenia przez Wnioskodawcę usługi jest następująca:
    1. w pierwszej kolejności użytkownik składa dyspozycję płatności. Sposób złożenia dyspozycji zależy od formy zapłaty, tj. w szczególności użytkownik może dokonać przelewu bankowego ze strony internetowej, płatności kartą płatniczą. Użytkownicy mogą również wysłać wiadomość SMS do operatora sieci komórkowej lub dokonać płatności na rzecz podmiotów trzecich, które w takim przypadku stają się nabywcami usług świadczonych przez Wnioskodawcę,
    2. niezwłocznie po powzięciu przez Wnioskodawcę wiedzy o złożeniu dyspozycji płatności jw. następuje udostępnienie Znaków, co zgodnie z rozumieniem Wnioskodawcy i przedstawionym stanowiskiem będącym przedmiotem wniosku o interpretację jest równoznaczne z wykonaniem usługi,
    3. otrzymanie należności przez Wnioskodawcę,
    4. w sytuacji, gdy przepisy prawa tego wymagają: wystawienie faktury nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi przez Wnioskodawcę.
  2. Moment uregulowania należności przez użytkownika (rozumiany jako otrzymanie należności przez Wnioskodawcę) następuje po wykonaniu usługi i jest uzależniony od formy płatności.


Uregulowanie należności może nastąpić w szczególności poprzez:

  • zaksięgowanie na rachunku bankowym Wnioskodawcy należności przekazanej przez użytkownika w formie przelewu lub płatności kartą,
  • zaksięgowanie na rachunku bankowym Wnioskodawcy należności przekazanej przez operatora sieci komórkowej otrzymującego płatności z tyt.

    przesłania wiadomości przez użytkownika,
  • zaksięgowanie na rachunku bankowym Wnioskodawcy należności przekazanej przez podmiot trzeci, pośredniczący w przekazaniu należności użytkownikowi na rzecz Wnioskodawcy.

W przypadku płatności za pośrednictwem przelewu bankowego lub kartą płatniczą, Wnioskodawca otrzymuje należności z chwilą jej zaksięgowania na Jego rachunku bankowym. W przypadku płatności za pośrednictwem systemu SMS należność jest przekazywana Wnioskodawcy przez operatora sieci komórkowej w uzgodnionych z operatorem okresach. Jeśli stosowane będą inne formy płatności, z udziałem podmiotów trzecich, to płatności będą regulowane (otrzymywane przez Wnioskodawcę) w okresach uzgodnionych z tymi podmiotami (pośrednikami). W praktyce płatności, niezależnie od zastosowanego sposobu regulowania przez użytkownika należności są regulowane / będą regulowane (otrzymywane przez Wnioskodawcę) po przyznaniu Znaków.

  1. Zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy przedstawionym we wniosku o interpretację, wykonanie usługi następuje / nastąpi przez przyznanie Znaków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstaje z chwilą udostępnienia użytkownikowi Znaków, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności...

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym przez Niego stanie faktycznym przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstaje z chwilą udostępnienia użytkownikowi Znaków, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca przedstawia następujące argumenty:

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Natomiast w art. 12 ust. 3 ww. ustawy wskazano, że za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Nawiązując do wyżej przedstawionej w poprzednich punktach argumentacji, Wnioskodawca wskazuje, że w przedstawionym stanie faktycznym wykonanie usługi następuje z chwilą przyznania użytkownikowi prawa do uzyskania dodatkowych funkcjonalności, co następuje przez udostępnienie Znaków. W konsekwencji, zgodnie z wyżej wskazanymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z chwilą wykonania tej usługi powstanie przychód związany z działalnością gospodarczą.

Wcześniejsza data powstania przychodu w opisywanej sytuacji wystąpiłaby tylko jeśli, przed wykonaniem usługi zostałaby wystawiona faktura albo uregulowana należność.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, przychód z tytułu wykonania usługi opisanej w niniejszym wniosku, powstaje z chwilą udostępnienia użytkownikowi Znaków, czyli z chwilą wykonania usługi. Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie Jej stanowiska w indywidualnej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie nadmienia się, iż wniosek Spółki w zakresie:

  • podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stanu faktycznego został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 09 września 2010 r. nr ILPB3/423-510/10-4/KS,
  • podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi wydanymi w dniu 07 września 2010 r. nr ILPP2/443-837/10-4/AK, ILPP2/443-837/10-5/AK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-510/10-4/KS, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-837/10-4/AK, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-837/10-5/AK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika