Czy w przypadku gdy umowa najmu nieruchomości nie zostanie rozwiązana, a Podatnik nie będzie przedmiotowej (...)

Czy w przypadku gdy umowa najmu nieruchomości nie zostanie rozwiązana, a Podatnik nie będzie przedmiotowej nieruchomości wykorzystywał w celu prowadzenia działalności gospodarczej, podejmując jednocześnie starania w celu znalezienia podnajemców, to czy Podatnik będzie miał prawo do zaliczenia płaconego czynszu najmu do kosztów uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ? reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 03 lipca 2009 r. (data wpływu 14 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku w postaci czynszu, w sytuacji, o której mowa w pytaniu nr 8 ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 22 września 2009 r. (data wpływu 25 września 2009 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku w postaci czynszu, w sytuacji, o której mowa w pytaniu nr 8.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzeń przyszłych.

Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym ? spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Podatnik na podstawie umowy najmu wykorzystywał nieruchomość na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Obecnie nieruchomość ta nie jest już przez Podatnika wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez Niego na jej terenie działalności gospodarczej (Podatnik podjął już działania w celu znalezienia podnajemców). Jednakże umowa najmu cały czas obowiązuje. Podatnik na ww. nieruchomości dokonał nakładów (z własnych środków). Umowa najmu została zawarta na czas określony, bez możliwości wcześniejszego jej wypowiedzenia. Podatnik, z powodu zmiany strategii gospodarczej (która nie pociąga za sobą zmiany rodzaju działalności gospodarczej), zamierza rozwiązać przedmiotową umowę najmu w drodze porozumienia z Wynajmującym, gdyż działalność gospodarcza prowadzona na tej nieruchomości zostanie przeniesiona w inne miejsce celem dalszego jej wykonywania. Wraz zakończeniem stosunku najmu Podatnik zamierza zawrzeć z właścicielami przedmiotowej nieruchomości porozumienie, na podstawie którego dokonane zostaną wzajemne rozliczenia z tytułu poczynionych przez Podatnika nakładów na ww. nieruchomości.

Brane są pod uwagę dwa warianty ww. porozumienia:

  • właściciele zatrzymają poczynione przez Podatnika nakłady na nieruchomości za zapłatą określonej kwoty na rzecz Podatnika,
  • właściciele zatrzymają poczynione przez Podatnika nakłady na nieruchomości nieodpłatnie.

W przypadku, gdyby jednak nie udało się zawrzeć ww. porozumienia, Podatnik bierze pod uwagę podjęcie następujących działań (alternatywnie):

  • Podatnik rozwiązuje umowę z właścicielami nieruchomości i płaci im odpowiednie odszkodowanie,
  • Podatnik zleca podmiotowi trzeciemu prowadzenie negocjacji w sprawie rozwiązania przedmiotowej umowy najmu (bez odszkodowania płaconego przez Podatnika na rzecz właścicieli nieruchomości) oraz podjęcie czynności w celu znalezienia nowego najemcy przedmiotowej nieruchomości (nowy najemca ?wszedłby? w miejsce Podatnika),
  • umowa nie zostanie rozwiązana, a Podatnik postara się znaleźć podnajemców.

Podatnik odliczał podatek naliczony VAT z tytułu nabycia przedmiotowych nakładów na nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy w przypadku, gdy umowa najmu nieruchomości nie zostanie rozwiązana, a Podatnik nie będzie przedmiotowej nieruchomości wykorzystywał w celu prowadzenia działalności gospodarczej, podejmując jednocześnie starania w celu znalezienia podnajemców, to czy Podatnik będzie miał prawo do zaliczenia płaconego czynszu najmu do kosztów uzyskania przychodów... ? pytanie oznaczone we wniosku nr 8.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Należy zauważyć, że aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów nie jest konieczne osiągnięcie przez podatnika przychodów. Zgodnie z ww. przepisem, warunek jaki musi zostać spełniony, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów to określony w przepisie cel poniesienia tego wydatku, tj.:

  • osiągnięcie przychodów lub
  • zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów.

W przedmiotowym przypadku, mimo iż Podatnik nie będzie wykorzystywał przedmiotowej nieruchomości na potrzeby związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, to należy stwierdzić, że koszty, które będą ponoszone przez Podatnika z tytułu czynszu oraz odpisów amortyzacyjnych zostaną przez Podatnika poniesione w celach wskazanych w art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Wnioskodawca zaznacza, że podjął On działania w celu znalezienia podnajemców.

Podatnik wskazuje, że mimo iż nie będzie prowadzić działalności gospodarczej na przedmiotowej nieruchomości, to nie można wykluczyć, iż taka działalność nie zostanie podjęta przez Podatnika w przyszłości albo znajdzie podnajemcę, z uwagi na podjęte przez siebie działania w tym celu. Jednocześnie Podatnik zaznacza, że poniósł On określone nakłady na przedmiotowej nieruchomości w celu prowadzenia na niej działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisami ww. ustawy, aby można było zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodu nie musi istnieć bezpośredni związek z uzyskiwanym przychodem ? związek może być także pośredni. Co więcej ustawa nie wymaga, żeby w wyniku poniesionych kosztów podatnik musiał osiągnąć przychody ? podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki nawet w przypadku, gdy po ich poniesieniu wykazał stratę. Należy zauważyć, że aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi zostać poniesiony w celach określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz nie może być zawarty w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (określonym w art. 16 ust. 1 ww. ustawy), związanych bezpośrednio lub pośrednio z przychodami. A zatem, można przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli wydatki związane z funkcjonowaniem podmiotu działającego w obrocie gospodarczym. Podatnik musi jedynie wykazać związek poniesienia tych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przedmiotowym przypadku, ponoszone przez Podatnika wydatki na czynsz najmu nieruchomości będą bezsprzecznie związane z prowadzoną przez Niego działalnością gospodarczą.

Zdanie Podatnika zgodne jest ze stanowiskiem organów podatkowych: postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13 kwietnia 2007 r. wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzyżowie (sygn. US-I-PB-415/2/2007), interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2008 r. wydana przez Ministra Finansów działającego za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPB3/423-216/08/AW), pismo Ministra Finansów (sygn. PB 2 AD-033-051-51/05), postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26 sierpnia 2005 r. wydane przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty (sygn. II/415-22/137/37303/05/KPS), postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02 grudnia 2005 r. wydane przez Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu (sygn. ZD/406-187/CIT/05).

Umowa najmu zawarta została w związku z możliwością uzyskania przychodu i w celu zachowania źródła przychodów, a koszty ponoszone w związku z jej wykonaniem stanowią koszty obciążające osiągnięty przychód. Bez znaczenia jest przy tym okoliczność, że koszty te (do których ponoszenia zobowiązuje umowa) ponoszone są definitywnie już w okresie, w którym zaprzestano prowadzenia w wynajmowanej nieruchomości działalności gospodarczej. Istotne jest to, że wydatki związane z najmem ponoszone są jako konsekwencja zobowiązania zaciągniętego w związku z możliwością uzyskania przychodu i mają oczywisty związek z osiągniętymi w okresie wcześniejszym przychodami.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Podatnika, będzie On mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone na czynsz najmu przedmiotowej nieruchomości, w sytuacji gdy nie będzie On wykorzystywał wynajmowanej nieruchomości na potrzeby związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą (nie będzie prowadzić na niej produkcji ani świadczyć usług) szukając jednocześnie podnajemcy nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto informuje się, iż w zakresie pozostałych zdarzeń przyszłych wydane zostały odrębne interpretacje indywidualne, i tak:

  • w części dotyczącej pytań nr 1 - 4 ? interpretacja indywidualna z dnia 09 października 2009 r. nr ILPB3/423-533/09-4/EK,
  • w części dotyczącej pytania nr 5 ? interpretacja indywidualna z dnia 09 października 2009 r. nr ILPB3/423-533/09-5/EK,
  • w części dotyczącej pytania nr 6 ? interpretacja indywidualna z dnia 09 października 2009 r. nr ILPB3/423-533/09-6/EK,
  • w części dotyczącej pytania nr 7 ? interpretacja indywidualna z dnia 09 października 2009 r. nr ILPB3/423-533/09-7/EK,
  • w części dotyczącej pytania nr 9 ? interpretacja indywidualna z dnia 09 października 2009 r. nr ILPB3/423-533/09-9/EK,
  • w części dotyczącej pytania nr 10 ? interpretacja indywidualna z dnia 08 października 2009 r. nr ILPP1/443-830/09-4/BP,
  • w części dotyczącej pytania nr 11 ? interpretacja indywidualna z dnia 08 października 2009 r. nr ILPP1/443-830/09-5/BP.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-533/09-4/EK, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-533/09-5/EK, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-533/09-6/EK, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-533/09-7/EK, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-533/09-9/EK, interpretacja indywidualna

ILPP1/443-830/09-4/BP, interpretacja indywidualna

ILPP1/443-830/09-5/BP, interpretacja indywidualna

ITPB3/423-216/08/AW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika