Czy ratalna wypłata dywidendy za 2009 rok dokonana w 2010 roku, zgodnie z terminami ustalonymi w uchwale, (...)

Czy ratalna wypłata dywidendy za 2009 rok dokonana w 2010 roku, zgodnie z terminami ustalonymi w uchwale, stanowi dla Spółki przychód z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy opisana sytuacja rodzi dodatkowe zobowiązania podatkowe obciążające Spółkę?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08 stycznia 2010 r. (data wpływu 11.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z nieodpłatnego świadczenia z tytułu ratalnej wypłaty dywidendy - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 09 marca 2010 r. (data wpływu 10.03.2010 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z nieodpłatnego świadczenia z tytułu ratalnej wypłaty dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka zamierza wypracowany za 2009 rok zysk w części przeznaczyć do podziału dla wspólników tytułem wypłaty dywidendy.

W uchwale o podziale zysku będzie określone, że wypłata dywidendy nastąpi w ratach i w terminach ustalonych na podstawie przedmiotowej uchwały.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ratalna wypłata dywidendy za 2009 rok dokonana w 2010 roku, zgodnie z terminami ustalonymi w uchwale, stanowi dla Spółki przychód z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy opisana sytuacja rodzi dodatkowe zobowiązania podatkowe obciążające Spółkę...

Pismem z dnia 09.03.2010 r. (data wpływu 10.03.2010 r.), Spółka uszczegółowiła zadane przez siebie pytanie:

Czy w wyniku podjęcia przez wspólników uchwały o ratalnej wypłacie dywidendy Spółka będzie miała obowiązek ustalenia wartości nieodpłatnego świadczenia, polegającego na czasowym pozyskaniu kapitału i czy powinna od tak ustalonego świadczenia zapłacić podatek dochodowy... Czy z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych należy ustalić wartość nieodpłatnego świadczenia - które byłoby równe odsetkom, jakie Spółka musiałby zapłacić, gdyby zamierzała pozyskać na rynku kapitał równy środkom pieniężnym pozostawionym w Spółce do czasu wypłaty kolejnych rat dywidendy - i naliczyć przychód, a tym samym podatek wg skali 19%...

Zdaniem Wnioskodawcy, podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy w ratach oznacza, że staje się ona należna w terminie wypłaty poszczególnych rat. Dopiero w przypadku, gdyby raty dywidendy nie zostały wypłacone w terminie, doszłoby do sytuacji, w której Spółka staje się z tego tytułu dłużnikiem, a wspólnicy wierzycielami.

Zdaniem Spółki, w przypadku ratalnej i bezwzględnie terminowej zapłaty rat dywidendy, nie wystąpi przychód z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz nie wystąpią dodatkowe zobowiązania podatkowe obciążające Spółkę.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 09.03.2010 r. (data wpływu 10.03.2010 r.) Spółka wskazała, iż uważa, że podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy w ratach oznacza, że staje się ona należna w terminie wypłaty poszczególnych rat. Dopiero w przypadku, gdyby raty dywidendy nie zostały wypłacone w terminie, doszłoby do sytuacji, w której Spółka staje się z tego tytułu dłużnikiem, a wspólnicy wierzycielami.

Dlatego, zdaniem Spółki - w przypadku ratalnej i bezwzględnie terminowej zapłaty rat dywidendy wg uchwały - nie wystąpi przychód z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie wystąpi więc konieczność ustalania nieodpłatnego świadczenia (w wysokości odsetek, jakie Spółka musiałaby zapłacić, gdyby zamierzała pozyskać na rynku kapitał równy środkom pieniężnym pozostawionym w Spółce do czasu wypłaty kolejnych rat dywidendy) i tym samym, Spółka nie uzyska przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia. Przychód uzyskałaby dopiero wówczas, gdyby nie wypłaciła dywidendy w terminach ustalonych w uchwale.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady wypłaty dywidendy przez spółkę kapitałową zostały uregulowane w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. u. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Zgodnie z art. 191 § 1 ww. ustawy, wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1.

Zarazem z przepisów art. 193 § 2 i § 3 Kodeksu spółek handlowych wynika, iż umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 191 § 1 ww. Kodeksu.

Ustawą z dnia 23 października 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych (Dz. u. Nr 217, poz. 1381), do art. 193 dodano § 4, który wszedł w życie w dniu 8 stycznia 2009 r. Zgodnie z tym przepisem, dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników. Jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd.

Do czasu powyższej nowelizacji cyt. art. 193 nie regulował kwestii określenia dnia wypłaty dywidendy, czyli określenia, kiedy roszczenie dywidendowe staje się wymagalne. Obecnie dodany § 4 wskazuje, że - co do zasady - dniem wypłaty dywidendy jest dzień określony w uchwale wspólników. Należy przy tym zauważyć, że art. 193 § 4 w przeciwieństwie do § 1 nie stanowi o uchwale o podziale zysku. Dzień wypłaty dywidendy może być zatem określony w innej niż uchwała o podziale zysku uchwale wspólników. Określenie dnia wypłaty dywidendy w drodze uchwały wspólników nie jest obligatoryjne. Jeżeli brak jest uchwały wspólników określającej dzień wypłaty dywidendy, wówczas kompetentnym do określenia tego dnia jest zarząd spółki (art. 193 § 4 zdanie 2).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczając nieodpłatne świadczenie do czynników kształtujących podstawę opodatkowania, nie precyzuje, co należy rozumieć przez ?nieodpłatne świadczenie?. Zgodnie z wykładnią gramatyczną odpłacać to ?oddawać komuś coś w zamian?, odpłatny zaś to ?taki za który się płaci, wymagający zapłacenia, zwrot kosztów? (Nowy Słownik Języka Polskiego PWN, Warszawa 2002).

Dla celów podatkowych, przez nieodpłatne świadczenia należy więc rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika, mające konkretny wymiar finansowy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza wypracowany za 2009 rok zysk w części przeznaczyć do podziału dla wspólników tytułem wypłaty dywidendy. w uchwale o podziale zysku będzie określone, że wypłata dywidendy nastąpi w ratach i w terminach ustalonych na podstawie przedmiotowej uchwały.

Jeżeli zatem rzeczywista wypłata dywidendy w terminach określonych w uchwale wspólników będzie zgodna z przepisem art. 193 § 4 Kodeksu spółek handlowych, to tym samym nie spowoduje konieczności określania przychodów podatkowych przez Spółkę z tytułu nieodpłatnego otrzymania świadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, ratalna wypłata w 2010 roku dywidendy za 2009 rok, zgodnie z terminami ustalonymi w uchwale o podziale zysku, nie będzie stanowić dla Spółki przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika