1. Czy w opisanym stanie faktycznym dokonując rozliczenia inwestycji Spółdzielnia powinna uwzględnić (...)

1. Czy w opisanym stanie faktycznym dokonując rozliczenia inwestycji Spółdzielnia powinna uwzględnić dla celów podatku dochodowego tylko nadwyżkę umorzonych nadpłat nad umorzonymi niedopłatami wkładów wniesionych przez poszczególnych członków, czy też odrębnie każdą umorzoną nadpłatę i niedopłatę?
2. Czy przychód z umorzenia zobowiązań Spółdzielni powstałych z tytułu rozliczenia wkładów budowlanych dotyczących zasobów mieszkaniowych jest przychodem związanym z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi, o którym mówi przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?
3. Czy przychód, o którym mowa w pytaniu drugim powinien być ujęty w roku dokonania rozliczenia inwestycji (tzn. 2005 i 2006), czy w roku, w którym nastąpiło umorzenie zobowiązań Spółdzielni?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 02 września 2008 r. (data wpływu 04.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 04 września 2008 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 20 października 2008 r. (data wpływu 23.10.2008 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia dokonała rozliczenia zadań inwestycyjnych w 2005 i 2006 r. po czym, ówczesny Zarząd przedłożył je członkom Spółdzielni wykazując powstałe nadpłaty i niedopłaty wkładów budowlanych dotyczące poszczególnych mieszkań i miejsc postojowych.

Z uwagi na sytuację ekonomiczną Spółdzielni, Zarząd zawiera ugody z członkami na podstawie których umarzane są zarówno należności jak i zobowiązania członków będące wynikiem dokonanego rozliczenia.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w opisanym stanie faktycznym dokonując rozliczenia inwestycji Spółdzielnia powinna uwzględnić dla celów podatku dochodowego tylko nadwyżkę umorzonych nadpłat nad umorzonymi niedopłatami wkładów wniesionych przez poszczególnych członków, czy też odrębnie każdą umorzoną nadpłatę i niedopłatę...
  2. Czy przychód z umorzenia zobowiązań Spółdzielni powstałych z tytułu rozliczenia wkładów budowlanych dotyczących zasobów mieszkaniowych jest przychodem związanym z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi, o którym mówi przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych...
  3. Czy przychód, o którym mowa w pytaniu drugim powinien być ujęty w roku dokonania rozliczenia inwestycji (tzn. 2005 i 2006), czy w roku, w którym nastąpiło umorzenie zobowiązań Spółdzielni...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek w zakresie pozostałych pytań został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami, i tak:

  • w zakresie pytania drugiego interpretacja indywidualna nr ILPB3/423-545/08-6/ŁM w dniu 05 grudnia 2008 r.,
  • w zakresie pytania trzeciego interpretacja indywidualna nr ILPB3/423-545/08-7/ŁM w dniu 05 grudnia 2008 r.


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego.

Zdaniem Wnioskodawcy, z przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych wynika zobowiązanie członka Spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 ww. ustawy, celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych. W tym celu Spółdzielnia realizuje zadania inwestycyjne polegające między innymi na budowaniu budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych. W zakresie realizacji zadań związanych z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych swoich członków Spółdzielnia nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tym, według ogólnej zasady wyrażonej w treści art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem dla potrzeb rozliczenia zadania inwestycyjnego są otrzymane pieniądze. Nie obowiązuje w tym przypadku zasada, iż przychodem są kwoty należne choćby nie były otrzymane. Bez znaczenia będzie zatem fakt umorzenia części należności lub zobowiązań Spółdzielni wobec jej członków ponieważ nie powstały one jako wynik działalności gospodarczej. Istotne znaczenie będzie miała kwota faktycznie otrzymanych pieniędzy.

Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, jako przychód powinna być uwzględniona kwota faktycznie otrzymanych wkładów, a więc kwota wynikająca z salda nadpłat i niedopłat wkładów budowlanych w ramach konkretnego zadania inwestycyjnego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.


Przedmiotem działalności spółdzielni może być:

  1. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,
  2. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,
  3. budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,
  4. udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,
  5. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.


Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin.

Stosownie natomiast do art. 78 § 1 i 2 ustawy z dnia 16 września1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.), zasadniczymi funduszami własnymi, tworzonymi w spółdzielniach są:

  1. fundusz udziałowy ? który powstaje z wpłat udziałów członkowskich, odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach,
  2. fundusz zasobowy ? który powstaje z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach.


Spółdzielnia może tworzyć również inne fundusze (własne), które przewidziane są w przepisach odrębnych lub w jej statucie np. fundusz wkładów mieszkaniowych i budowlanych. Przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) określają obowiązki zarówno spółdzielni, jak i członków spółdzielni dotyczące wkładów mieszkaniowych lub budowlanych.

Stosownie do treści art. 1711 tej ustawy, w razie wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, na spółdzielni spoczywa obowiązek zwrotu ww. wkładu ? w wysokości określonej w tych przepisach, tj. ustaloną odpowiednią wartość rynkową tego prawa. Ponadto, w spółdzielniach mieszkaniowych istotną rolę odgrywają również postanowienia statutów.

Art. 8 tej ustawy stanowi natomiast, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie, prawa i obowiązki członków spółdzielni dotyczące m.in. wnoszenia, ustalania i waloryzacji wkładu budowlanego, określają postanowienia statutu.

Z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika zatem, że istotą wkładów budowlanych jest ich zwrotny charakter natomiast przychody osiągane przez podatnika muszą mieć charakter przysporzenia majątku o charakterze definitywnym.

Art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza w Spółdzielniach jedynie przychody otrzymane na utworzenie lub powiększenie funduszu udziałowego. Jednak Spółdzielnia może również tworzyć inne fundusze (własne), które przewidziane są w przepisach odrębnych lub w jej statucie np. fundusz zasobowy, wkładów budowlanych i mieszkaniowych.

W świetle powyższego, środki wniesione do Spółdzielni na wkład budowlany ? jako wpływy o charakterze zwrotnym nie będą stanowiły przychodów Spółdzielni.

Natomiast przychodem Spółdzielni będzie kwota umorzonych nadpłat, niepodlegająca zwrotowi. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: wartość, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy oraz umorzonych lub przedawnionych środków na rachunkach bankowych ? w bankach.


Zatem, w ocenie tut. Organu, Spółdzielnia powinna uwzględnić dla celów podatku dochodowego przychód z tytułu umorzonych nadpłat.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-545/08-6/ŁM, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-545/08-7/ŁM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika