Czy dochody Spółki uzyskiwane z tytułu najmu albo dzierżawy składników jej majątku, są opodatkowane (...)

Czy dochody Spółki uzyskiwane z tytułu najmu albo dzierżawy składników jej majątku, są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 1 grudnia 2013 r. (data wpływu 9 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodu z tytułu najmu lub dzierżawy ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodu z tytułu najmu lub dzierżawy.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi zróżnicowaną działalność gospodarczą, związaną lub dotyczącą szeroko pojętego agrobiznesu, w tym m.in. w zakresie: handlu węglem kamiennym, handlu żywcem wieprzowym i wołowym, zarządzania siecią franczyzową, hodowli bydła opasowego i tuczu wieprzowego, obrotu płodami rolnymi, a także osiąga przychody z działalności rolniczej nieopodatkowanej podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zakresy działalności Spółki zdefiniowane w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i nazwane wg Polskiej Klasyfikacji Działalności to:

  1. sprzedaż hurtowa realizowana na zlecenie,
  2. sprzedaż hurtowa żywych zwierząt,
  3. działalność agentów zajmujących się sprzedażą płodów rolnych, żywych zwierząt, surowców dla przemysłu tekstylnego i półproduktów,
  4. działalność agentów zajmujących się sprzedażą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,
  5. sprzedaż hurtowa mięsa i wyrobów z mięsa,
  6. sprzedaż detaliczna mięsa i wyrobów z mięsa prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
  7. sprzedaż hurtowa owoców i warzyw,
  8. sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki,
  9. działalność holdingów finansowych,
  10. działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych,
  11. pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,
  12. chów i hodowla bydła mlecznego,
  13. chów i hodowla pozostałego bydła i bawołów,
  14. chów i hodowla świń,
  15. sprzedaż hurtowa paliw i produktów pochodnych,
  16. produkcja pozostałych podstawowych chemikaliów organicznych,
  17. produkcja mydła i detergentów, środków myjących i czyszczących,
  18. produkcja pozostałych wyrobów chemicznych, gdzie indziej niesklasyfikowana,
  19. produkcja konstrukcji metalowych i ich części,
  20. przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu,
  21. produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego,
  22. produkcja wyrobów budowlanych z betonu,
  23. sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
  24. sprzedaż hurtowa skór,
  25. sprzedaż hurtowa odpadów i złomu.

Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka osiąga dochody opodatkowane tym podatkiem, tj. dochody z ogólnej ? powszechniej ? działalności gospodarczej (tj. np. usługowej, handlowej, produkcyjnej), o jakiej mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przychody z działalności rolniczej, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 i art. 2 ust. 2 ww. ustawy.

Spółka wytwarza produkty rolne, tj. z tuczników w stanie nieprzetworzonym, które przetrzymuje przez okresy nie krótsze niż 2 miesiące, podczas których następuje ich biologiczny wzrost do uzyskania pożądanych parametrów handlowych.

W ramach i w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością zawiera ona z innymi podatnikami różnorodne umowy, w tym opisane w stanach faktycznych 1 i 2.

Stan faktyczny nr 1.

Spółka zawiera m.in. umowy najmu albo dzierżawy składników swojego majątku trwałego, tj. np. części nieruchomości, budynków lub budowli, zdatnych do prowadzenia w nich różnorodnej działalności produkcyjnej, w tym np. tuczu trzody chlewnej. Przedmiotowe umowy najmu albo dzierżawy zawierane są ? co do zasady ? ze spółkami kapitałowymi i są typowymi umowami najmu lub dzierżawy, opartymi na kodeksowych modelach, regulujące podstawowe i najważniejsze zobowiązania stron, niezbędne dla kompletności takich umów. Takie typowe umowy określają w szczególności: ich strony, przedmiot najmu albo dzierżawy, czynsz, czas trwania, formę zmian umowy, właściwość miejscową sądu.

Stan faktyczny nr 2.

Spółka organizuje produkcję rolną podług posiadanych możliwości przedsiębiorstwa i skali produkcji. W tej produkcji Spółka korzysta tak ze składników własnego majątku i pracy własnych pracowników, jak i majątku i usług podmiotów zewnętrznych: komponenty paszy do tuczu trzody chlewnej, witaminy i suplementy, usługi weterynaryjne i doradztwa rolniczego, remontowe i naprawcze, usługę wstępnego tuczu, podczas którego opasy osiągają wagę ok. 65?70 kg.

Usługi wstępnego tuczu świadczone są przez wyspecjalizowane w tym zakresie podmioty na majątku dzierżawionym od Spółki (w chlewniach), w stosunku do zwierząt będących własnością Spółki i zadając im pasze, witaminy i suplementy należące do Spółki, wykorzystywane wyłącznie w tym celu.

Podział zadań między stronami tych nienazwanych umów prawa cywilnego, opartych o kodeksowy model umowy zlecenia, co do istotnych ich warunków kształtuje się jak niżej:

  1. usługodawca Spółki: zadaje paszę i poi zwierzęta, podściela słomę i dba o czystość i higieniczne warunki tuczu zwierząt, zapewnia ciągłą i całodobowa opiekę zdrowotną nad zwierzętami, zapewnia ochronę zwierząt i innych składników majątku Spółki (tj. np. paszy) przed kradzieżą i zniszczeniem,
  2. Spółka zapewnia ? przede wszystkim ? warchlaki do tuczu i paszę do tego potrzebną.

Usługodawca Spółki za świadczenie tej usługi ma płacone wynagrodzenie ustalane w cyklach miesięcznych w zależności od ilości tuczonych zwierząt i stawki za sztukę.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w stanie faktycznym nr 1 wyżej opisanym, dochody Spółki uzyskiwane z tytułu najmu albo dzierżawy składników jej majątku, są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy w stanie faktycznym nr 2 wyżej opisanym, Spółka może korzystać przy prowadzeniu produkcji rolnej z towarów i usług zewnętrznych podmiotów ? tj. nabywać od takich podmiotów np. pasze do tuczu bydła i trzody, witaminy i suplementy, usługi weterynaryjne i usługi doradztwa rolniczego, remontowe i naprawcze, usługi wstępnego tuczu opasów i osiągać przychody z produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 i art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie pytania nr 1. Jednocześnie informuje się, że w zakresie pytania nr 2 została wydana w dniu 7 marca 2014 r. interpretacja indywidualna o nr ILPB3/423-586/13-3/PR.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyżej opisanym stanie faktycznym nr 1, dochody uzyskiwane przez Spółkę z najmu albo dzierżawy składników jej majątku są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych, a to na podstawie art. 3 ust. 1 i art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Definicja działalności rolniczej ? dla potrzeb ww. ustawy ? została zawarta w art. 2 ust. 2. W myśl tej definicji, działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc  w przypadku roślin,
  2. 16 dni  w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni  w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące  w przypadku pozostałych zwierząt

? licząc od dnia nabycia.

Z treści art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin ?in vitro?, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym (art. 2 ust. 3 ustawy).

W myśl definicji zawartej w art. 2 ust. 2 ustawy, działalnością rolniczą dla potrzeb tej ustawy, jest wszelka produkcja roślinna i zwierzęca (z zastrzeżeniem ust. 3) w stanie nieprzetworzonym, określonym tu jako naturalny, wykorzystująca materiał roślinny lub zwierzęcy pochodzący z własnych upraw, hodowli, chowu oraz wykorzystująca materiał roślinny i zwierzęcy nabyty od innych producentów. W przypadku nabycia przez podatnika roślin lub zwierząt od innych producentów, okresy ich przetrzymywania, w których następuje ich biologiczny wzrost (tzn. czas liczony od dnia nabycia do dnia zbycia) ? nie mogą być krótsze niż określone w ww. art. 2 ust. 2 ustawy, by można uznać tą działalność za działalność rolniczą.

Ponieważ ustawodawca zdefiniował pojęcie działalności rolniczej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem owej definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu.

Zakresu wyłączenia przedmiotowego określonego w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy nie stosuje się natomiast do przychodów wynikających z działalności związanej z działalnością rolniczą lub produkcją rolniczą. Do przychodów z działalności rolniczej zalicza się przychody pochodzące (a nie ?związane?) z działalności wymienionej w art. 2 ust. 2 ustawy. Wyłączenie nie ma więc zastosowania do przychodów pochodzących, np. z działalności przetwórczej płodów rolnych czy świadczenia usług związanych z działalnością rolniczą. Przychody z takich rodzajów działalności, jako przychody pochodzące z innej niż rolnicza działalności, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Biorąc zatem pod uwagę definicję działalności rolniczej zawartej w art. 2 ust. 2 ustawy, która ma charakter wyczerpujący, stwierdzić należy, że przychody osiągnięte z najmu i dzierżawy nieruchomości nie mieszczą się w kategorii przychodów z działalności rolniczej i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi zróżnicowaną działalność gospodarczą, związaną lub dotyczącą szeroko pojętego agrobiznesu, w tym m.in. w zakresie: handlu węglem kamiennym, handlu żywcem wieprzowym i wołowym, zarządzania siecią franczyzową, hodowli bydła opasowego i tuczu wieprzowego, obrotu płodami rolnymi, a także osiąga przychody z działalności rolniczej nieopodatkowanej podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Spółka zawiera m.in. umowy najmu albo dzierżawy składników swojego majątku trwałego, tj. np. części nieruchomości, budynków lub budowli, zdatnych do prowadzenia w nich różnorodnej działalności produkcyjnej, w tym np. tuczu trzody chlewnej. Przedmiotowe umowy najmu albo dzierżawy zawierane są ? co do zasady ? ze spółkami kapitałowymi i są typowymi umowami najmu lub dzierżawy.

Zatem należy stwierdzić, że przychody uzyskiwane przez Spółkę z tytułu najmu lub dzierżawy nieruchomości stanowią przychody z działalności pozarolniczej. W związku z powyższym uzyskiwane dochody z ww. umów najmu i dzierżawy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika