Czy dochody Spółdzielni uzyskane z opłat abonamentowych z tyt. odbioru i przesyłu sygnału telewizji (...)

Czy dochody Spółdzielni uzyskane z opłat abonamentowych z tyt. odbioru i przesyłu sygnału telewizji kablowej, Internetu i telefonii za pomocą urządzeń sieci, które stanowią część budynków, lokali i budowli zaliczanych do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, korzystają ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2008 r. (data wpływu 24.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 24 września 2008 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 17 listopada 2008 r. (data wpływu 21.11.2008 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność w oparciu o ustawę z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z ww. ustawą, celem Spółdzielni jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczenie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. W rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do zasobów mieszkaniowych Spółdzielnia zalicza własność następujących obiektów: budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, urządzenia i uzbrojenia terenów, na których znajdują się budynki (rurociągi, przewody sieci wodno ? kanalizacyjnej, sieci elektroenergetyczne, telefoniczne, w tym urządzenia niezbędne do przesyłu sygnału, budowle komunikacyjne itp.).

Wnioskodawca jest operatorem własnej telewizji kablowej. Za pomocą sieci kablowej należącej do Spółdzielni jest dostarczany sygnał telewizyjny wszystkim mieszkańcom, sieć kablowa stanowi integralną część budynków mieszkalnych. W swojej sieci rozprowadza kanały telewizyjne, m.in. nadawców nie posiadających siedziby ani miejsca zamieszkania na terytorium Polski, za które uiszcza opłaty licencyjne w walucie obcej zgodnie z zawartymi umowami.

Jednocześnie Spółdzielnia pobiera opłaty za telewizję kablową, której odbiorcami są członkowie Spółdzielni oraz inni odbiorcy. Opłaty za telewizję kablową zgodnie ze statutem Spółdzielni pobierane od członków Spółdzielni zamieszkałych w lokalach mieszkalnych zaliczane są do opłat związanych z utrzymaniem mieszkania i są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11, natomiast opłaty za telewizję kablową od lokali użytkowych i odbiorców obcych opodatkowane są stawką podatku VAT 7% zgodnie z art. 41 ust. 2 wg załącznika nr 3 ww. ustawy, poz. 151.

W bieżącym okresie Spółdzielnia realizuje oczekiwania członków w zakresie poszerzenia oferty telewizji kablowej o usługę dostępu do szybkiego internetu. Zakupiono niezbędne do tego celu urządzenia i obecnie sieć telewizji kablowej jest siecią telekomunikacyjną, która poza transmisją programów RTV i radia jest przystosowana do świadczenia usług takich jak teletransmisja danych ? internet, telefonia. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe ani też kontrola podatkowa.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


Czy dochody Spółdzielni uzyskane z opłat abonamentowych z tyt. odbioru i przesyłu sygnału telewizji kablowej, Internetu i telefonii za pomocą urządzeń sieci, które stanowią część budynków, lokali i budowli zaliczanych do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, korzystają ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi...

Zdaniem Wnioskodawcy, dochody z tyt. odbioru i przesyłania sygnału telewizji kablowej, internetu i telefonu za pomocą urządzeń do lokali mieszkalnych i budynków zaliczanych do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych korzystają ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z wyjątkiem dochodów uzyskanych z tytułu przesyłania powyższego sygnału do pozostałych budynków i lokali w najmie lub dzierżawie.

Podkreślić należy, iż ww. sieci i urządzenia są integralną infrastrukturą zasobów mieszkaniowych, podobnie jak sieci ciepłownicze czy wodno ? kanalizacyjne. Nowo budowane lokale są standardowo wyposażone w instalacje techniczne służące do odbioru i przesyłu sygnału RTV, internetu, telefonii. Starsze budynki mieszkalne zostały także wyposażone w instalacje, a budowa tych instalacji sfinansowana została środkami pochodzącymi z przekształceń praw do lokali mieszkalnych, z funduszu remontowego, a więc środków wnoszonych przez użytkowników tych lokali.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ze zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Przedmiotem działalności spółdzielni może być:

  1. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,
  2. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,
  3. budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,
  4. udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,
  5. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin.

Jak wynika z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, członkowie spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni i inne osoby wymienione w tym przepisie, obowiązani są uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych od innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.


Przez ?zasoby mieszkaniowe?, o których mowa w ww. przepisie należy rozumieć:

  1. znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np.: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, balkony, loggie, garaże,
  2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno - remontowe,
  3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się ww. budynki jak np.: zbiorniki - doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków, rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), stacje transformatorowe, budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci.


Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Ze zwolnienia nie będą więc korzystały dochody spółdzielni mieszkaniowych otrzymane z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, gdyż nie będzie spełniony jeden z kumulatywnych warunków wskazanych w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zasoby mieszkaniowe to nie tylko lokale mieszkalne, ale również pomieszczenia pozostałe i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

W związku z tym, że wszelkie opłaty (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji), należy więc stwierdzić, że na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składają się wpływy z opłat (czynszów) pobieranych od lokatorów oraz pokrywane z nich koszty.

Mając na uwadze powyższe, uzyskiwane przez Spółdzielnię dochody z opłat abonamentowych z tytułu odbioru i przesyłania sygnału telewizji kablowej, internetu i telefonii, do lokali mieszkalnych, o ile przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych są dochodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy.

Natomiast dochody uzyskiwane z opłat abonamentowych z tytułu odbioru i przesyłania sygnału telewizji kablowej, internetu i telefonii, do lokali użytkowych nie będą korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy. Uzyskany w ten sposób dochód podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, na zasadach określonych w art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Jednocześnie informuje się, że w zakresie stanu faktycznego dotyczącego podatku od towarów i usług, wydana została interpretacja w dniu 18 grudnia 2008 r. nr ILPP1/443-896/08-4/KG.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP1/443-896/08-4/KG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika