Czy na darczyńcy ? Uniwersytecie (?) ciążą obciążenia podatkowe w tym podatku w wysokości (...)

Czy na darczyńcy ? Uniwersytecie (?) ciążą obciążenia podatkowe w tym podatku w wysokości 19% wartości przedmiotu darowizny?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uniwersytetu ?reprezentowanego przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków nieodpłatnego przekazania nieruchomości gruntowej niezabudowanej jest:


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 04 grudnia 2008 r. (data wpływu 05 grudnia 2008 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków nieodpłatnego przekazania nieruchomości gruntowej niezabudowanej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza przekazać nieodpłatnie Gminie nieruchomość gruntową niezabudowaną, przeznaczoną na cel publiczny, jakim jest utworzenie boiska sportowego (wiejskiego). Wartość rynkowa przedmiotowego gruntu, zgodnie z operatem szacunkowym z dnia 10.12.2007 r. wynosi 31.000 zł. Przedmiotowy grunt Wnioskodawca nabył nieodpłatnie od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa dnia 21.04.1998 r. (Repertorium A nr 3165/1998). Na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15.12.1997 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 1024) nie pobrano podatku od towarów i usług, wobec czego Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT z tej transakcji.


W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


  1. Czy Uniwersytet ma obowiązek odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych w związku z darowizną gruntu niezabudowanego dla Gminy na boisko sportowe...
  2. Czy darowizna gruntu stanowi koszt uzyskania przychodu...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem branym pod uwagę przy opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych jest m. in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw. W myśl art. 19, wysokość podatku wynosi 19%.

W świetle art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? nie są kosztami uzyskania przychodu darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju, stąd zdaniem Wnioskodawcy, Uniwersytet, jako darczyńca nie może zaliczyć wartości darowizny do kosztów uzyskania przychodu, a więc wartość darowizny wejdzie do podstawy naliczenia podatku dochodowego osób prawnych.

W opinii Wnioskodawcy, w przypadku nieodpłatnego przekazania na rzecz Gminy nieruchomości gruntowej niezabudowanej w celu utworzenia boiska wiejskiego, na Uniwersytecie ciąży obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 19%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:


Odpowiedź w zakresie pytania nr 1.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 tej ustawy).


Katalog przychodów podlegających opodatkowaniu, określony został w przepisach art. 12 ? 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Z treści art. 12 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ww. ustawy wynika, iż przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności:

  • otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,
  • wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.


Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika natomiast, iż Wnioskodawca ma zamiar przekazać w formie darowizny na rzecz Gminy nieruchomość gruntową niezabudowaną.

W tym miejscu należy nadmienić, iż przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia ?darowizna?, aczkolwiek umowę darowizny określa art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku. Jest to świadczenie jednostronne i nieekwiwalentne, tzn. kwota darowizny przekazana na rzecz obdarowanego nie może wiązać się ze świadczeniem wzajemnym z jego strony względem darczyńcy.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż czynność polegająca na dokonaniu darowizny w postaci niezabudowanej nieruchomości gruntowej na rzecz Gminy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bowiem w jej efekcie nie powstanie po stronie darczyńcy przychód podlegający opodatkowaniu.

Należy również wskazać, iż powołany przez Wnioskodawcę przepis art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od osób prawnych nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie, bowiem zgodnie z jego brzmieniem, to otrzymanie darowizny a niej jej przekazanie będzie stanowiło przychód podatkowy.


Odpowiedź w zakresie pytania nr 2.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (?).


W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza więc, że podatnik może zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych wszelkie faktycznie poniesione wydatki, które mają lub mogą mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, z wyłączeniem wydatków wskazanych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Z treści art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika natomiast, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej.

W świetle powyższego, wartość niezabudowanej nieruchomości gruntowej przekazanej Gminie w formie darowizny nie będzie stanowić, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztu uzyskania przychodów.


Ponadto informuje się, iż w zakresie opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług zostanie wydana odrębna interpretacja.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika