Czy Muzeum jest zobowiązane do składania urzędowi skarbowemu zeznania o wysokości dochodu (straty) (...)

Czy Muzeum jest zobowiązane do składania urzędowi skarbowemu zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego za rok podatkowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Muzeum przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2010 r. (data wpływu 20 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku składania zeznania podatkowego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem w dniu 29 października 2010 r. ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • obowiązku składania zeznania podatkowego oraz
  • zwolnienia przedmiotowego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Muzeum jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej i działa na podstawie regulaminu nadanego przez założycieli w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Muzeum nie prowadzi działalności gospodarczej. Celem statutowym Muzeum jest w szczególności:

  • gromadzenie i udostępnianie zabytków i zbiorów:
    1. znalezisk pozyskanych w wyniku prowadzenia działań eksploracyjnych,
    2. pamiątek historycznych, a zwłaszcza militariów, mundurów, sztandarów, pieczęci, odznaczeń, medali i orderów,
    3. wytworów techniki, będących świadectwem dawnej działalności technicznej, a zwłaszcza urządzeń transportu, maszyn i narzędzi,
    4. materiałów dokumentacyjnych i bibliotecznych, a zwłaszcza książek, dokumentów piśmienniczych, kartograficznych, ikonicznych,
  • przechowywanie, zabezpieczenie i konserwacja zgromadzonych zbiorów w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo oraz dostęp do celów naukowych,
  • inwentaryzowanie i katalogowanie zbiorów,
  • użyczanie i przyjmowanie w depozyt zbiorów,
  • organizowanie wystaw,
  • prowadzenie działalności poszukiwawczej i restauratorskiej,
  • prowadzenie działalności upowszechniającej kulturę.


Muzeum będzie otrzymywać na cele muzealne od Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy, prawa lub świadczenia np.: mienie ruchome Skarbu Państwa, będącego w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej niewykorzystanym do realizacji ich zadań.

Po otrzymaniu nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń od Skarbu Państwa, Muzeum może sprzedać je i przeznaczyć uzyskane środki na cele statutowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Muzeum jest zobowiązane do składania urzędowi skarbowemu zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego za rok podatkowy...
  2. Czy otrzymane od Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy, prawa lub świadczenia (np.: mienie ruchome Skarbu Państwa, będącego w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej niewykorzystanym do realizacji ich zadań) przeznaczone na cele statutowe muzeum są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych...
  3. Czy sprzedaż otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń od Skarbu Państwa Muzeum jest zwolniona z podatku od osób prawnych w części przeznaczonej na cele statutowe...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie pierwsze.

Wniosek w zakresie pytania drugiego i trzeciego, został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 19 listopada 2010 r. nr ILPB3/423-706/10-5/JG.

Zdaniem Wnioskodawcy, jest On zobowiązany do składania urzędowi skarbowemu zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego za rok podatkowy, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (t. j. Dz. u. z 1997 r. Nr 5, poz. 24 ze zm.), muzeum jest jednostką organizacyjną nienastawioną na osiąganie zysku, której celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów.

Treść art. 5 ust. 1 ww. ustawy wskazuje, iż muzea mogą być tworzone przez ministrów i kierowników urzędów centralnych, jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Z kolei, w myśl art. 6 ust. 6 ustawy o muzeach, muzeum nieposiadające osobowości prawnej (?), działa na podstawie regulaminu nadanego przez podmiot, o którym mowa w art. 5 ust. 1.

Wnioskodawca w złożonym wniosku wskazał, że Muzeum jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej i działa na podstawie regulaminu nadanego przez założycieli w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Jak stanowi treść art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Mając na uwadze zakres działalności Wnioskodawcy wskazać w tym miejscu należy na art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Zaznaczyć należy, że zwolnienie zawarte w tym przepisie jest zwolnieniem warunkowym. Zależy ono od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

  • podatnik korzystający ze zwolnienia musi prowadzić działalność statutową (niekoniecznie wyłącznie) wymienioną w tym przepisie,
  • dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele tej preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej oraz bez względu na termin wydatkowane na te cele, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu.


Jak wynika z powyższego, zwolnienie to nie jest uzależnione od rodzaju uzyskiwanego dochodu. Zwolnieniu podlegają więc również dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1a ww. ustawy. Ważny jest bowiem cel na jaki jest ten dochód przeznaczony, a nie źródło jego pochodzenia.

Odnosząc zatem niniejsze uregulowania prawne do kwestii związanej z obowiązkiem składania zeznania podatkowego, przywołać należy treść art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, którego dochody są wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f ? jest zwolniony od obowiązku dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy od dnia złożenia tego oświadczenia. w przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik, bez wezwania, jest obowiązany stosować przepisy ust. 1 ? 4.

Zgodnie natomiast z art. 27 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Podatnicy, którzy przeznaczą dochód na cele statutowe zgodnie z ww. przepisami, wykazują osiągnięty dochód jako zwolniony.

Reasumując, w myśl powołanych przepisów, Wnioskodawca będzie zobowiązany do składania urzędowi skarbowemu zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-706/10-5/JG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika