Czy wynagrodzenie wpływające do Spółdzielni Mieszkaniowej za czynności administrowania wymienione (...)

Czy wynagrodzenie wpływające do Spółdzielni Mieszkaniowej za czynności administrowania wymienione wyżej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz czy ponoszone z tego tytułu koszty są kosztami uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2010 r. (data wpływu 26 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 19 listopada 2010 r. ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na podstawie art. 1714 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, została ustanowiona pełna własność domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej (nie jest już środkiem trwałym Spółdzielni). Właściciel nadal jest członkiem Spółdzielni. Nieruchomość nie mając dostępu do drogi publicznej korzysta z prawa przechodu i przejazdu przez działkę zarządzaną przez Spółdzielnię.

Właściciel poza opłatami za wywóz nieczystości, dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków, partycypuje w kosztach utrzymania mienia wokół nieruchomości oraz wnosi do Spółdzielni wynagrodzenie za czynności administrowania wykonywane przez Spółdzielnię:

  • przygotowywanie umów z dostawcami usług,
  • dostarczanie informacji właścicielowi,
  • nadzór nad utrzymaniem porządku i czystości mienia,
  • przygotowywanie pism i odpowiedzi na pisma,
  • wysyłanie korespondencji właścicielowi,
  • dokonywanie zakupów materiałów,
  • prowadzenie ewidencji księgowej i finansowej (naliczanie przychodów, księgowanie kosztów, prowadzenie rozrachunku z właścicielem, ewidencja wyciągów, przygotowywanie przelewów bankowych, rozliczanie i dostarczanie rozliczeń mediów, rozliczanie podatków),
  • utrzymanie i obsługa systemu informatycznego,
  • obsługa prawna,
  • przygotowywanie Walnego Zgromadzenia Członków.


Pismem uzupełniającym z dnia 19 listopada 2010 r., Wnioskodawca doprecyzował opisany we wniosku stan faktyczny wskazując, że pełna własność domu jednorodzinnego nastąpiła po podpisaniu z członkiem Spółdzielni aktu notarialnego i założeniu przez Sąd księgi wieczystej zarówno na budynek, jak i działkę, na której jest usytuowany.

W związku ze zmianą właściciela, wyksięgowano z ewidencji środków trwałych Spółdzielni budynek i grunt.

Właściciele domków jednorodzinnych i gruntu dokonują wpłat do Spółdzielni za czynności wymienione we wniosku na podstawie zawartych umów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wynagrodzenie wpływające do Spółdzielni za czynności administrowania wymienione wyżej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz czy ponoszone z tego tytułu koszty są kosztami uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie za czynności wykonywane przez Spółdzielnię na rzecz członka Spółdzielni będącego właścicielem nieruchomości, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest zwolnione z opodatkowania. Koszty ponoszone z tego tytułu stanowią koszty uzyskania przychodów. Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno koszty jak i przychody dotyczą gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych określa ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. u. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 2 tej ustawy, członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Natomiast w myśl art. 1 ust. 3 wymienionej wyżej ustawy, spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.

Mając na uwadze powyższe, wskazać w tym miejscu należy na uregulowania wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z treści tego przepisu, aby dochód podmiotów, o których w nim mowa, korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

  • dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi;
  • dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.


Podkreślenia wymaga fakt, iż oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Powyższe oznacza, iż nie podlegają zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich przeznaczenia oraz dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części nie przeznaczonej na utrzymanie tych zasobów.

Przez pojęcie ?zasoby mieszkaniowe? należy z kolei rozumieć:

  1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,
  2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno ? remontowe,
  3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się ww. budynki: zbiorniki ? doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo ? kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne (np. drogi osiedlowe, ulice, chodniki), inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych (np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).


Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz wynikające z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (art. 1 ust. 3 oraz art. 4 ust. 2), w przedmiotowej sprawie stwierdzić należy, iż uzyskany przez Spółdzielnię dochód pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, bowiem wynagrodzenie wpływające do Spółdzielni, jak i wskazane we wniosku ponoszone koszty kształtują dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Reasumując, dochód uzyskany przez Spółdzielnię z tytułu wynagrodzenia za czynności administrowania, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika