Czy koszty z tytułu rat leasingowych i opłaty wstępnej poniesione w koszty uzyskania przychodów w (...)

Czy koszty z tytułu rat leasingowych i opłaty wstępnej poniesione w koszty uzyskania przychodów w latach 2007-2008, w związku z cesją umowy leasingowej pozostają kosztami uzyskania przychodu, bez konieczności korygowania złożonych zeznań podatkowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2008 r. (data wpływu 03.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku dokonania korekt zeznań podatkowych w związku z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów opłat (rat leasingowych i opłaty wstępnej) poniesionych przed rozwiązaniem umowy leasingowej w sytuacji, gdy leasingobiorca przekaże przedmiot leasingu innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 03 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 28 listopada 2008 r. (data wpływu 05.12.2008 r. ) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku dokonania korekt zeznań podatkowych w związku z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów opłat (rat leasingowych i opłaty wstępnej) poniesionych przed rozwiązaniem umowy leasingowej w sytuacji, gdy leasingobiorca przekaże przedmiot leasingu innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka posiada w leasingu operacyjnym samochód osobowy. Obecnie zamierza dokonać cesji leasingu na osobę trzecią. Umowa została zawarta 30.08.2007 r. na okres 5 lat. W wyniku tej cesji umowa będzie nadal kontynuowana na warunkach w niej zawartych. Spółka nie otrzyma zwrotu kosztów związanych z opłaconymi dotychczas przez Nią ratami leasingowymi oraz opłatą wstępną. Koszty te Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w okresie wykorzystywania leasingowanego samochodu. Jak stanowi art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.


Ze stanu faktycznego wynika, że umowa zawarta przez Wnioskodawcę spełnia warunki wynikające z art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tj.:

  • została zawarta na czas oznaczony od 2007 r. do 2012 r.,
  • normatywny okres amortyzacji dla przedmiotu leasingu wynosi 5 lat, a więc 40% tego okresu stanowi 2 lata,
  • suma ustalonych opłat (60.967,80 zł) odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu (57.376,23 zł).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


Czy koszty z tytułu rat leasingowych i opłaty wstępnej poniesione w koszty uzyskania przychodów w latach 2007 - 2008, w związku z cesją umowy leasingowej pozostają kosztami uzyskania przychodu, bez konieczności korygowania złożonych zeznań podatkowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, poniesione przez Spółkę wydatki związane z leasingowanym samochodem osobowym, jako poniesione w celu uzyskania przychodów, a nie wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Tego faktu nie zmieni cesja umowy, bowiem w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca nie przewidział sankcji podatkowych, dotyczących kosztów uzyskania przychodów w przypadku wcześniejszego zakończenia leasingu. Tak więc Spółka, w przypadku cesji umowy leasingu, nie musi dokonywać korekty kosztów poniesionych z tytułu opłat leasingowych.

W świetle powyższego, w przypadku cesji umowy leasingu na osobę trzecią dokonane wydatki z tytułu opłat leasingowych, które Spółka poniosła za okres, kiedy korzystała z ww. samochodu, będącego przedmiotem tej umowy w prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodu (Izba Skarbowa w Gdańsku, 22 lipca 2005 r. www.mofnet.gov.pl).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Kosztami uzyskania przychodu są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zasady opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje natomiast rozdział 4a tej ustawy. Zgodnie z art. 17a pkt 1 ustawy podatkowej ilekroć w rozdziale tym jest mowa o umowie leasingu ? rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej ?finansującym?, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej ?korzystającym?, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Jak wynika z treści art. 17b ust. 1 tej ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.


Z powyższych przepisów wynika zatem, że jeżeli umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 17b ust. 1 ww. ustawy, to wówczas ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego) w związku z tą umową wydatki z tytułu używania przedmiotu leasingu ? w podstawowym okresie ? stanowią koszty uzyskania przychodów.

W tym miejscu należy podkreślić, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują wprost podatkowych skutków zmiany stron umowy leasingu. Unormowania zawarte w art. 17a - 17l ww. aktu prawnego określają jedynie skutki podatkowe rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie podstawowego okresu umowy oraz skutki podatkowe występujące w trakcie trwania umowy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka w dniu 30 sierpnia 2007 r. zawarła, na okres 5 lat, umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Przedmiotowa umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, a suma ustalonych w niej opłat odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu, wobec czego, w opinii Spółki, umowa ta spełnia warunki wynikające z art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Obecnie Wnioskodawca zamierza dokonać cesji przedmiotowej umowy na osobę trzecią.

Nadmienia się, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera żadnych regulacji nakazujących, by dotychczasowy korzystający musiał wyłączyć z kosztów podatkowych poniesione wydatki w sytuacji, kiedy dokonuje cesji umowy leasingu na osobę trzecią.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy w zakresie braku obowiązku skorygowania przez Spółkę kosztów uzyskania przychodów poniesionych w trakcie korzystania z samochodu osobowego o wartość wydatków z tytułu rat leasingowych i opłaty wstępnej, w związku z przeniesieniem w drodze cesji praw z umowy leasingu, przed zakończeniem umownego okresu używania przedmiotu leasingu uznaje się za prawidłowe. Takich skutków nie przewidują bowiem przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów (art. 15 ? 16 ustawy o podatku dochodowych od osób prawnych) oraz opodatkowania stron umowy leasingu (rozdział 4a tej ustawy).


Jednocześnie dodaje się, iż w zakresie opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług wydana została odrębna interpretacja w dniu 22 stycznia 2009 r. znak ILPP1/443-1032/08-6/AW.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP1/443-1032/08-6/AW, interpretacja indywidualna

ITPB3/423-395c/09/DK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika