Czy Spółka powinna do wartości początkowej nabytych modułów programu X wliczyć wszystkie wydatki (...)

Czy Spółka powinna do wartości początkowej nabytych modułów programu X wliczyć wszystkie wydatki poniesione przed uruchomieniem programu tzn. czy wartość początkową stanowić będą wydatki na nabycie programu wraz z wydatkami okołowdrożeniowymi, wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego w pkt 2-6? Czy też wydatki okołowdrożeniowe powinny stanowić bieżące koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2008 r. (data wpływu 03.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej nabytego programu komputerowego X - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 03 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej nabytego programu komputerowego X.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka należy do niemieckiej grupy kapitałowej. W przyszłym roku planuje rozpoczęcie procesu wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego klasy E(?)-X. Wdrożenie systemu nastąpi na podstawie umowy pomiędzy firmą P(?) Sp. z o.o. a firmą z niemieckiej grupy kapitałowej, a także umowy pomiędzy firmą P(?) Sp. z o.o. a polską firmą wdrażającą system X.

Proces wdrożenia będzie procesem składającym się z współpracy pomiędzy spółką a niemiecką spółką z grupy kapitałowej oraz spółką a polską firmą doradczą. Rozliczenie finansowe będzie wynikać z faktur otrzymanych z niemieckiej grupy kapitałowej oraz polskiej spółki doradczej.


Wdrażanie całego systemu planowane jest w dwóch etapach:

  • pierwszy etap - wdrożenie modułu Księgowość, Controlling i Kadry w roku 2009,
  • drugi etap - wdrożenie modułu Produkcja w roku 2010.


Dla obu etapów okres wdrożeniowy będzie obejmował pełen rok kalendarzowy. Uruchomienie poszczególnych modułów ma nastąpić odpowiednio od 01.01.2010 r. i od 01.01.2011 r.


Spółka przewiduje, że w okresie wdrożenia programu konieczne stanie się poniesienie następujących rodzajów wydatków związanych z przygotowaniem i zakończeniem całego procesu wdrożenia:

1 - wydatki na zakup programu komputerowego,

2 - wydatki na tłumaczenia dokumentacji,

3 - wydatki na usługi szkoleniowe pracowników w zakresie obsługi działania systemów,

4 - wydatki na podróże służbowe pracowników nadzorujących prace wdrożeniowe,

5 - wydatki na konsultantów wewnętrznych z grupy kapitałowej, którzy będą weryfikowali proces wdrożenia oprogramowania pod kątem zgodności procesów w grupie, wg stawek dziennych określonych w umowie,

6 - wydatki na zewnętrznych konsultantów, którzy będą nadzorowali i analizowali proces wdrożenia oprogramowania i jego poszczególnych funkcjonalności, wg stawek dziennych określonych w umowie.


Suma poniesionych wydatków będzie stanowić łączną wartość nabycia programu komputerowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka powinna do wartości początkowej nabytych modułów programu X wliczyć wszystkie wydatki poniesione przed uruchomieniem programu tzn. czy wartość początkową stanowić będą wydatki na nabycie programu wraz z wydatkami okołowdrożeniowymi, wymienionymi w opisie zdarzenia przyszłego w pkt 2-6... Czy też wydatki okołowdrożeniowe powinny stanowić bieżące koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych...


Spółka wnosi o udzielenie interpretacji w zakresie zasad ustalenia wartości początkowej nabytego programu komputerowego X.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.


Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Stosownie natomiast do treści art. 16g ust. 3 ww. ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Wobec powyższego zasadne jest, aby wszelkie wydatki związane z zakupem danej wartości niematerialnej zwiększały cenę nabycia, czyli wartość początkową danej wartości niematerialnej i prawnej. Realizacja procesu wdrożenia zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem pozwoli na prawidłowe ustalenie łącznych wydatków poniesionych przed terminem oddania programu do używania oraz na prawidłowe ustalenie terminu oddania programu do używania.


Wszelkie koszty poniesione po tym terminie, a związane jeszcze z wdrażanym programem, będą wówczas stanowić bieżące koszty okresu.


Spółka uważa, iż wartość początkową wdrażanego programu powinna stanowić kwota łącznych wydatków poniesionych w procesie wdrożenia, do momentu oddania programu do użytkowania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje ? o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą oraz oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.


W myśl art. 16g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się, w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Zgodnie z art. 16g ust. 3 tejże ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.


Przepis ten nie określa zamkniętego katalogu wydatków, o czym świadczy zwrot ?w szczególności?.

Wdrożenie systemu, stanowi pewien proces, na który składa się zespół czynności dostosowawczych, takich jak: wydatki na tłumaczenia dokumentacji, wydatki na podróże służbowe pracowników nadzorujących prace wdrożeniowe, wydatki na konsultantów wewnętrznych z grupy kapitałowej, którzy będą weryfikowali proces wdrożenia oprogramowania pod kątem zgodności procesów w grupie oraz wydatki na zewnętrznych konsultantów, którzy będą nadzorowali i analizowali proces wdrożenia oprogramowania i jego poszczególnych funkcjonalności.


Są to niewątpliwie czynności związane z wdrożeniem i uruchomieniem systemu komputerowego, umożliwiające jego użytkowanie.

Tym samym, Spółka obliczając wartość początkową nabytej wartości niematerialnej i prawnej, tj. systemu informatycznego, winna uwzględnić cenę jego nabycia, którą jest kwota należna zbywcy, powiększoną o koszty związane z tłumaczeniem dokumentacji, podróżami służbowymi pracowników nadzorujących prace wdrożeniowe, wydatki na konsultantów wewnętrznych z grupy kapitałowej, którzy będą weryfikowali proces wdrożenia oprogramowania pod kątem zgodności procesów w grupie oraz wydatki na zewnętrznych konsultantów, którzy będą nadzorowali i analizowali proces wdrożenia oprogramowania i jego poszczególnych funkcjonalności, poniesione do dnia przyjęcia do użytkowania i wprowadzenia do ewidencji wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W kwestii natomiast wydatków na usługi szkoleniowe pracowników w zakresie obsługi działania systemów, należy stwierdzić, iż nie mają one związku z samym uruchomieniem i funkcjonowaniem oprogramowania, a więc nie będą zwiększać wartości początkowej nabytego programu komputerowego. Wydatki na szkolenia mają bowiem na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników użytkujących oprogramowanie. Zatem wydatki te winny być oceniane i kwalifikowane na zasadach ogólnych, tj. po spełnieniu przesłanek określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Po wykazaniu związku poniesionych wydatków z uzyskanymi przychodami, mogą zostać zaliczone bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów w dniu ich poniesienia.


Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IPPB5/423-331/09-4/MB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika