Jaki kurs powinien być zastosowany do ustalenia różnic kursowych w związku z otrzymaniem kredytu (...)

Jaki kurs powinien być zastosowany do ustalenia różnic kursowych w związku z otrzymaniem kredytu (pożyczki) w walutach obcych i jego spłatą w walucie obcej, a także w związku z pobraniem środków w ramach linii kredytowej w walucie obcej ich spłatą w walucie obcej dokonywanych poprzez rachunek walutowy Spółki przy założeniu, że nie dojdzie do faktycznej wymiany waluty obcej na PLN?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu 04.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania różnic kursowych w związku z pobraniem środków w ramach linii kredytowej w walucie obcej oraz ich spłatą w walucie obcej ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 04 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania różnic kursowych w związku z:

  • otrzymaniem kredytu (pożyczki) w walutach obcych i jego spłatą w walucie obcej,
  • z pobraniem środków w ramach linii kredytowej w walucie obcej oraz ich spłatą w walucie obcej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka zamierza dokonywać transakcji polegających na zaciąganiu i spłacie kredytów oraz pożyczek w walutach obcych. Zaciągnięcie kredytu (pożyczki) nastąpi w formie wpłaty kwoty kredytu na rachunek bankowy Spółki lub w formie uruchomienia linii kredytowej w rachunku bieżącym prowadzonym w walucie obcej. Podobnie spłata kredytu (pożyczki) i spłata środków pobranych w ramach linii kredytowej nastąpi z rachunku walutowego Spółki. Operacje te nie spowodują faktycznej sprzedaży lub kupna waluty na PLN przez Spółkę ani przez bank prowadzący rachunek. Do ustalenia różnic kursowych Spółka zamierza stosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego:

  • poprzedzającego dzień otrzymania kredytu (pożyczki),
  • poprzedzającego dzień spłaty kredytu (pożyczki),
  • poprzedzającego dzień pobrania środków w ramach linii kredytowej,
  • poprzedzającego dzień spłaty środków w ramach linii kredytowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaki kurs powinien być zastosowany do ustalenia różnic kursowych w związku z otrzymaniem kredytu (pożyczki) w walutach obcych i jego spłatą w walucie obcej, a także w związku z pobraniem środków w ramach linii kredytowej w walucie obcej oraz ich spłatą w walucie obcej dokonywanych poprzez rachunek walutowy Spółki przy założeniu, że nie dojdzie do faktycznej wymiany waluty obcej na PLN...

Zdaniem Wnioskodawcy, do ustalenia różnic kursowych z tytułu otrzymania kredytu (pożyczki) oraz ich spłaty w walucie obcej oraz z tytułu pobrania środków w ramach linii kredytowej w walucie obcej oraz ich spłaty w walucie obcej, dokonywanych przez rachunek walutowy Spółki, właściwy jest kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień operacji, zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 ww. ustawy.

Jednocześnie art. 15a ust. 2 pkt 5, ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa sposób obliczania tych różnic jako różnicę pomiędzy wartością kredytu (pożyczki) w dniu jego otrzymania a wartością tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty przeliczonych na PLN według faktycznie zastosowanego kursu waluty. W opisanych w poz. 50 wniosku ORD-IN sytuacjach nie dojdzie do faktycznej wymiany waluty na PLN i w związku z tym nie ma faktycznie zastosowanego kursu waluty. Ponieważ zarówno zaciągnięcie kredytu, jak i jego spłata, a także pobranie środków w ramach linii kredytowej oraz ich spłata odbędą się w walucie obcej nie jest możliwe ustalenie faktycznie zastosowanego kursu waluty. Zatem zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu przyjmuje się średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Zdaniem Spółki, kurs faktycznie zastosowany wystąpi w przypadku wymiany waluty na PLN, a w tym przypadku taka wymiana nie wystąpi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy, w części dotyczącej ustalania różnic kursowych w związku z pobraniem środków w ramach linii kredytowej w walucie obcej ich spłatą w walucie obcej, w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Stosownie do art. 15a ust. 2 pkt 5 ww. ustawy dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. Natomiast ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Jak wynika z treści przytoczonych przepisów, aby ustalić wartość kredytu (pożyczki) wyrażonego w walucie obcej w dniu jego otrzymania oraz w dniu jego spłaty należy przeliczyć wartość tego kredytu (pożyczki) na złote według faktycznie zastosowanego kursu waluty obcej z tych dni.

Jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się ? w myśl art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia ?faktycznie zastosowanego kursu waluty?. Z interpretacji istniejących przepisów wynika, iż są to wszelkie kursy walutowe zastosowane przez podatnika, w tym bankowe.

Zauważyć należy, iż ?faktycznie zastosowanego kursu? walutowego nie należy wiązać wyłącznie z sytuacjami związanymi z zakupem lub sprzedażą walut. Kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej). Takie rozumienie ww. pojęcia nabiera szczególnego znaczenia w opisywanym przez Spółkę zdarzeniu przyszłym, gdzie mamy do czynienia z wyceną kredytu zaciągniętego w formie uruchomienia linii kredytowej w rachunku bieżącym, konieczną dla ustalenia różnic kursowych, w dacie jego otrzymania lub spłaty w walucie obcej, przy czym wpływ tej waluty i jej wypływ ma miejsce na walutowym rachunku bankowym Spółki. Zatem nie dojdzie w tym przypadku do faktycznej wymiany waluty obcej na polskie złote.

Przy operacjach bankowych w celu ustalenia różnic kursowych dokonuje się przeliczenia waluty obcej po kursie bankowym, a więc kursie faktycznie zastosowanym. A zatem do wyceny wartości wpływu waluty obcej na rachunek walutowy w banku z tytułu otrzymania kredytu w formie uruchomienia linii kredytowej w rachunku bieżącym należy przyjmować kurs faktycznie zastosowany, tj. kurs bankowy (np. kurs kupna waluty banku, z którego usług korzysta Spółka). Również do wyceny wartości wypływu waluty obcej z tytułu spłaty takiego kredytu należy przyjmować kurs faktycznie zastosowany, tj. kurs bankowy (np. kurs sprzedaży waluty banku, z którego usług korzysta Spółka).

Podatkowe rozliczenie różnic kursowych powinno być więc dokonywane według faktycznie zastosowanego kursu walutowego, a dopiero, jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, np. przy korzystaniu z rachunków walutowych w bankach zagranicznych, wówczas w takich przypadkach jest uzasadnione przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe.

Reasumując powyższe wyjaśnienia, do ustalenia podatkowych różnic kursowych w związku z pobraniem środków w ramach linii kredytowej w walucie obcej oraz ich spłatą w walucie obcej dokonywanych poprzez rachunek walutowy przy założeniu, że nie dojdzie do faktycznej wymiany waluty obcej na PLN, Spółka zobowiązana jest stosować jako ?faktycznie zastosowane kursy waluty z tych dni? kursy waluty banku, z którego usług korzysta.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Jednocześnie informuje się, iż w części dotyczącej ustalania różnic kursowych w związku z otrzymaniem kredytu (pożyczki) w walutach obcych i jego spłatą w walucie obcej, wydana została odrębna interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2009 r. nr ILPB3/423-730/08-2/HS.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-730/08-2/HS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika