Czy wydatki na nabycie przez Spółkę akcji własnych zalicza się do kosztów uzyskania przychodów (...)

Czy wydatki na nabycie przez Spółkę akcji własnych zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia przedmiotowych akcji w ramach ?Pracowniczego Programu Motywacyjnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2008 r. (data wpływu 07 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem akcji własnych w ramach Pracowniczego Programu Motywacyjnego ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 07 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem akcji własnych w ramach Pracowniczego Programu Motywacyjnego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Akcyjna powstała w 1991 r. jako spółka akcjonariatu pracowniczego przejmując mienie po zlikwidowanym przedsiębiorstwie państwowym. W dniu 10.03.2007 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy upoważniło Zarząd do nabycia 206.205 sztuk akcji własnych Spółki posiadanych przez Akcjonariusza Finansowego w celu zaoferowania ich do nabycia pracownikom Spółki Akcyjnej. Jednocześnie Zgromadzenie zobowiązało Zarząd Spółki do przedstawienia na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy ?Pracowniczego Programu Motywacyjnego? ? określającego zasady, warunki oraz osoby uprawnione do nabycia akcji Spółki w ramach tego programu. W dniu 09.06.2008 r. Walne Zgromadzenie przyjęło ?Pracowniczy Program Motywacyjny?. W ramach realizacji tego Programu kluczowi pracownicy Spółki nabyli ww. akcje po cenie równej cenie nominalnej.

W przedmiotowej sprawie w Spółce nie wystąpił dochód z tytułu sprzedaży akcji, gdyż Spółka zaoferowała i zbyła na rzecz Pracowników ? uczestników ?Pracowniczego Programu Motywacyjnego? akcje własne po cenie nominalnej, niższej od ceny wykupu. Nabycie akcji przez kluczowych pracowników miało na celu związanie ze Spółką strategicznych dla niej osób ze względu na posiadaną wiedzę jak i profil działalności Spółki, wpływających w istotny sposób na uzyskiwane przez Spółkę przychody.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wydatki na nabycie przez Spółkę akcji własnych zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia przedmiotowych akcji w ramach ?Pracowniczego Programu Motywacyjnego?...

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie akcji własnych pracownikom spowodowało powstanie po stronie Spółki przychodu o łącznej wartości wynikającej z umów zawartych z pracownikami. Natomiast kosztami uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wydatki na nabycie przedmiotowych akcji od Akcjonariusza Finansowego.

W świetle powyższego, wydatki na nabycie akcji własnych zostały zaliczone w momencie ich zbycia do kosztów uzyskania przychodów, a jednocześnie do przychodów zaliczono ? uzyskaną ze sprzedaży tych akcji cenę. W przedmiotowej sprawie w Spółce nie wystąpił dochód z tytułu sprzedaży akcji, gdyż Spółka zaoferowała i zbyła akcje własne po cenie nominalnej, niższej od ceny wykupu.


Stanowisko Spółki oparte jest na interpretacji podatkowej Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 15.02.2006 r. (sygnatura akt: WP/423-11/05) wydanej przy identycznym stanie faktycznym i prawnym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika