Czy otrzymana przez Spółkę od spółki osobowej kwota podatku VAT należnego z tytułu wniesienia (...)

Czy otrzymana przez Spółkę od spółki osobowej kwota podatku VAT należnego z tytułu wniesienia aportem Nieruchomości do spółki osobowej, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na spółkę osobową, stanowi przychód do opodatkowania dla Spółki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2010 r. (data wpływu 27 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu z tytułu otrzymanej od spółki osobowej kwoty podatku VAT należnego z tytułu wniesienia aportem Nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu z tytułu otrzymanej od spółki osobowej kwoty podatku VAT należnego z tytułu wniesienia aportem Nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka prowadzi działalność gospodarczą, między innymi w zakresie realizacji inwestycji budownictwa mieszkaniowego oraz biurowego. Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowych (dalej: ?Nieruchomości?).

Przedmiotowe nieruchomości gruntowe zostały nabyte celem przeprowadzenia inwestycji mieszkaniowych i gruntowych. Na skutek decyzji biznesowej, Spółka przystąpiła, jak i będzie przystępowała jako wspólnik do nowoutworzonych spółek osobowych, których zadaniem jest przeprowadzenie inwestycji mieszkaniowych. Udziały w spółce osobowej Spółka pokrywa wkładem niepieniężnym w postaci Nieruchomości.

Wkład niepieniężny dokonywany przez Spółkę podlega opodatkowaniu VAT. Umowa spółki osobowej przewiduje, iż Spółka ?obejmuje? wkłady w spółce osobowej w kwocie odpowiadającej wartości netto Nieruchomości (tj. wartość wkładu zostanie określona w umowie spółki osobowej w wartości netto wkładu), natomiast kwota podatku VAT należnego podlega dopłacie gotówkowej przez spółkę osobową na rzecz Spółki. Spółka wystawia na spółkę osobową fakturę VAT dokumentującą aport Nieruchomości, na której określa wartość netto wkładu oraz kwotę podatku VAT należnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy otrzymana przez Spółkę od spółki osobowej kwota podatku VAT należnego z tytułu wniesienia aportem Nieruchomości do spółki osobowej, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na spółkę osobową, stanowi przychód do opodatkowania dla Spółki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, otrzymana przez Spółkę od spółki osobowej kwota podatku VAT należnego z tytułu wniesienia aportem Nieruchomości do spółki osobowej, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na spółkę osobową, nie stanowi przychodu do opodatkowania dla Spółki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, za słusznością Jej stanowiska przemawia szereg opartych na przepisach prawa argumentów przedstawionych poniżej.

Na wstępie Spółka pragnie wskazać, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu. Regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych precyzują natomiast, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1 ? 3 i ust. 4b ww. ustawy, rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wyliczają, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (w art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Powyższy przepis implikuje zatem, iż podatek VAT jako element ceny należnej obciąża bezpośrednio nabywcę towaru lub usługi i pozostaje neutralny dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego w niniejszym wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje rozliczenia transakcji wniesienia aportem Nieruchomości do spółki osobowej w taki sposób, by wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę w związku z wniesieniem aportu składało się w części z udziału w spółce osobowej, a w części z dopłaty podatku VAT, który stał się należny po stronie Spółki w związku z wniesieniem aportu.

W szczególności, zgodnie z rozważanym rozliczeniem, Spółka ?obejmuje? wkład w spółce osobowej w kwocie odpowiadającej wartości netto Nieruchomości (tj. wartość wkładu jest określona w umowie spółki osobowej w wartości netto wkładu), natomiast kwota podatku VAT należnego z tytułu omawianej transakcji, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT wystawionej przez Spółkę, jest przez spółkę osobową przekazana na rzecz Spółki w formie pieniężnej.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, uznać należy, iż podatek VAT wykazany przez Spółkę na fakturze VAT dokumentującej aport Nieruchomości, stanowi podatek VAT należny dla Spółki. Tym samym, otrzymana przez Spółkę kwota podatku VAT należnego z tytułu przedmiotowego aportu, nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla Spółki zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

O prawidłowości stanowiska Spółki świadczy również fakt, iż dla celów VAT wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości traktowane jest tak jak każda inna dostawa towarów, dla której strony ustaliły cenę jako wartość rynkową towaru powiększoną o kwotę VAT.

Dlatego też powstanie po stronie Spółki, jako wnoszącej Nieruchomość, roszczenia o zapłatę podatku VAT należnego (oraz jego uiszczenie) powinno być traktowane analogicznie jak w przypadku transakcji sprzedaży, z tytułu której rozliczenie tej części ceny, którą stanowi podatek VAT, nie powoduje powstania przychodu podatkowego (otrzymanie przez Spółkę dopłaty gotówkowej od spółki osobowej jest bowiem jedynie uregulowaniem wobec Spółki kwoty należnego VAT). Brak jest bowiem podstaw do odmiennego traktowania rozważanej transakcji niż, przykładowo, transakcji sprzedaży lokalu mieszkalnego, gdzie nie ulega żadnej wątpliwości, iż kwota otrzymanego podatku VAT nie stanowi przychodu podatkowego.

Ponadto, dopłata kwoty VAT należnego po stronie Spółki z tytułu wniesienia aportem Nieruchomości do spółki osobowej, nie będzie stanowić dla Spółki przychodu podatkowego również ze względu na fakt, że przychodem, w rozumieniu ustaw o podatkach dochodowych, mogą być jedynie przysporzenia definitywne, tj. takie, które ostatecznie zwiększają wartość aktywów podatnika (zob. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 listopada 2003 r., III SA 3382/02). w przedmiotowym przypadku natomiast kwota VAT należnego nie stanowi przysporzenia definitywnego, ponieważ podatnik jest zobowiązany odprowadzić ją do urzędu skarbowego. Zatem uregulowanie należności z tytułu VAT należnego przez nabywcę Nieruchomości (tj. spółkę osobową) nie powoduje trwałego powiększenia aktywów po stronie spółki wnoszącej aport (tj. Spółki).

W rezultacie, otrzymana przez Spółkę dopłata gotówkowa w wysokości odpowiadającej kwocie VAT należnego z tytułu aportu Nieruchomości do spółki osobowej nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla Spółki.

Prawidłowość stanowiska Spółki wynika także z zasady neutralności podatku VAT, która znajduje potwierdzenie w utrwalonej doktrynie sądów administracyjnych i organów podatkowych, a także znajduje odzwierciedlenie w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z tą zasadą, podatek należny pierwotnie pokrywa nabywca towaru w cenie, ale jako podatnikowi przysługuje mu prawo do odliczenia podatku. Podatek VAT wpływa na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, gdy jego ciężar ostatecznie ponosi podatnik (np. kosztem podatkowym jest VAT naliczony niepodlegający odliczeniu). w związku z powyższym, Spółka pragnie podkreślić, że przypisanie przychodu podatkowego z tytułu otrzymania zapłaty VAT przez spółkę wnoszącą wkład niepieniężny spowodowałoby, że musiałaby ona w rzeczywistości częściowo ponieść ciężar ekonomiczny tego podatku, w wysokości 19 proc. podatku dochodowego od osób prawnych (wystąpiłby bowiem przychód, ale zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odprowadzenie podatku VAT należnego do urzędu skarbowego nie powoduje powstania kosztu podatkowego).

Dodatkowym argumentem przemawiającym za nieopodatkowaniem zapłaty VAT należnego na rzecz podmiotu wnoszącego aport jest również art. 12 ust. 4 pkt 6a, w związku z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie stanowi przychodu podatkowego zwrot wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka pragnie nadto zwrócić uwagę na fakt, iż w polskim prawie cywilnym obowiązuje zasada swobody umów, w ramach której strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez prawo. Kwestię zawierania umów reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Stosownie do art. 3531 Kodeksu cywilnego, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, iż kwestia czy otrzymany przez Spółkę udział kapitałowy w spółce osobowej będzie miał wartość netto wniesionej aportem Nieruchomości, a spółka osobowa zwróci Spółce w formie pieniężnej równowartość podatku VAT wyszczególnionego na fakturze dokumentującej wniesienie przedmiotowego aportu, powinna wynikać z treści umowy zawartej między stronami (a strony mają swobodę kształtowania treści umowy aportowej w tym zakresie).

Wobec powyższego, w opinii Spółki, w sytuacji, gdy Spółka otrzyma udział kapitałowy w spółce osobowej w wysokości wartości aportu netto (tj. bez podatku VAT) i następnie spółka osobowa zwróci na rzecz Spółki kwotę VAT w związku z ww. aportem, kwota zwróconego Spółce w formie pieniężnej podatku VAT nie będzie stanowić przychodu podatkowego dla Spółki.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych. Tytułem przykładu można wskazać:

  • interpretację indywidualną Ministra Finansów - działającego przez organ upoważniony do wydawania interpretacji, tj. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach - z dnia 26 lipca 2010 r. sygn. IBPBI/2/423-956/10/AK;
  • interpretację indywidualną Ministra Finansów - działającego przez organ upoważniony do wydawania interpretacji, tj. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu - z dnia 19 lutego 2010 r. sygn. ILPB3/423-1/10-2/MM;
  • interpretację indywidualną Ministra Finansów - działającego przez organ upoważniony do wydawania interpretacji, tj. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu - z dnia 19 lutego 2010 r. sygn. ILPB3/423-1097/09-6/KS;
  • interpretację indywidualną Ministra Finansów - działającego przez organ upoważniony do wydawania interpretacji. tj. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu - z dnia 28 stycznia 2010 r. sygn. ILPB3/423-982/09-14/MM;
  • interpretację indywidualną Ministra Finansów - działającego przez organ upoważniony do wydawania interpretacji, tj. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - z dnia 13 sierpnia 2009 r. sygn. IPPB3/423-404/09-3/MS.


Reasumując, otrzymane od spółki osobowej środki pieniężne stanowiące równowartość VAT należnego po stronie Spółki z tytułu wniesienia aportem Nieruchomości do spółki osobowej, wynikającego z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz spółki osobowej, nie będą stanowić przychodu podatkowego dla Spółki.

Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska w opisanej powyżej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Ponadto należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenie sądu nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tego orzeczenia, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego, teza badanego rozstrzygnięcia nie ma zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IBPBI/2/423-956/10/AK, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-1097/09-6/KS, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-1/10-2/MM, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-982/09-14/MM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika