Czy Spółce przysługuje prawo do zaliczenia kosztu wynikającego z faktury VAT otrzymanej od Dystrybutora (...)

Czy Spółce przysługuje prawo do zaliczenia kosztu wynikającego z faktury VAT otrzymanej od Dystrybutora tytułem intensyfikacji sprzedaży projektowej, do kosztów uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 08 grudnia 2008 r. (data wpływu 11 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest producentem aparatury elektrycznej. Swoje wyroby wprowadza na rynek poprzez Dystrybutorów, którymi głównie są hurtownie elektryczne związane ze Spółką umowami handlowymi. Dystrybutorzy, poza dostarczaniem wyrobów Spółki finalnym konsumentom, uczestniczą aktywnie w realizacji projektów inwestycyjnych. Ich zaangażowanie polega na zdobywaniu zamówień od inwestorów na wyroby Spółki bądź współudziale przy realizacji oferty złożonej inwestorowi przez Spółkę. Kolejny krok to rejestracja takiego zamówienia w Centralnej Bazie Inwestycji prowadzonej przez Spółkę. Zgłoszone, otrzymane w ten sposób zapotrzebowanie jest kompleksowo realizowane i dostarczane przez Spółkę do Dystrybutora, ten zaś kieruje wyroby do inwestora. Na podstawie zawartej umowy o współpracy handlowej, Dystrybutor w związku z udziałem w realizacji zamówień inwestycyjnych otrzymuje od Spółki dodatkowy rabat. Przyznany rabat pomniejsza cenę jednostkową wyrobu przeznaczonego na projekt inwestycyjny w trakcie wystawienia faktury sprzedaży przez Spółkę. Realizacja zamówienia inwestycyjnego jest uzależniona od kolejności i daty wpływu zamówień do realizacji. W związku z tym, iż niejednokrotnie Spółka potrzebuje dużo czasu na kompleksowe zrealizowanie zamówienia, powstają opóźnienia w realizacji dostawy.

Dlatego też w wyjątkowych sytuacjach Spółka zamierza prosić Dystrybutora o to, aby poprzez zaangażowanie wyrobów Spółki zgromadzonych na swoim zapasie wziął udział w realizacji projektu inwestycyjnego, dokonując jednocześnie intensyfikacji sprzedaży wyrobów Spółki. W związku z tym, Spółka zamierza wprowadzić do umowy handlowej zapis, na mocy którego Dystrybutorzy w zamian za powstrzymanie się od regularnych dostaw na rzecz intensyfikacji sprzedaży projektowej, za zaangażowanie w realizację tego typu projektów, za pomoc w przyspieszeniu realizacji dostaw na rynek inwestycyjny ? otrzymają od Spółki wynagrodzenie wypłacone na podstawie faktur VAT wystawionych przez Dystrybutora. Kalkulacja wynagrodzenia należnego Dystrybutorowi stanowić będzie określony procent od wartości wyrobów Spółki, które Dystrybutor przeznaczy do realizacji projektu inwestycyjnego. Dystrybutor otrzyma takie wynagrodzenie tylko wówczas, gdy zajdzie potrzeba na niezwłoczną reakcję na zaistniałą sytuację i dany projekt będzie wymagał szybkiej realizacji. Wówczas takie wynagrodzenie będzie stanowiło wyjątek od reguły jaką jest zwyczajowe udzielenie rabatu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


Czy Spółce przysługuje prawo do zaliczenia kosztu wynikającego z faktury VAT otrzymanej od Dystrybutora tytułem intensyfikacji sprzedaży projektowej, do kosztów uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawcy, zaangażowanie Dystrybutora w kompleksową i szybką realizację zamówienia inwestycyjnego powoduje, iż Dystrybutor powstrzymuje się od dostawy wyrobów Spółki na rzecz regularnych nabywców, przenosząc je na obsługę sprzedaży projektowej. Udział Dystrybutora i jego pomoc w terminowej dostawie wyrobów Spółki w celu realizacji dużych projektów inwestycyjnych ma niezwykłe znaczenie dla utrzymania dobrej pozycji Spółki na rynku. Skrócenie czasu oczekiwania na wyroby Spółki, sprawna i kompleksowa realizacja zamówień dają możliwość uczestnictwa Spółce, a co za tym idzie i Dystrybutorowi, na udział w wielu projektach inwestycyjnych i wzrost sprzedaży wyrobów Spółki.

Dlatego, zdaniem Spółki, koszty związane z dodatkowym wynagrodzeniem Dystrybutorów podejmujących działania w kierunku intensyfikacji sprzedaży produktów Spółki należy wiązać bezpośrednio z przychodem przez Nią osiąganym. A zatem, Spółka na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo do uznania tych kosztów za koszty stanowiące uzyskanie przychodów przez Spółkę.

W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie, iż koszty z tytułu wynagrodzenia dla Dystrybutora biorącego udział w intensyfikacji sprzedaży projektowej stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (?).

Stosownie do tych uregulowań, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.


W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj.

    w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,

Zatem za koszty uzyskania przychodów należy uznać wszelkie wydatki ? po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, tj. wymienionych w negatywnym katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów ? o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Mowa tu zarówno o kosztach bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanym przychodem oraz o kosztach dotyczących całokształtu działalności podatnika, czyli związanych z funkcjonowaniem firmy.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka wprowadza swoje wyroby na rynek poprzez Dystrybutorów (głównie hurtownie elektryczne), z którymi zawiera umowy handlowe. Partnerzy dystrybucyjni Spółki, oprócz sprzedaży wyrobów finalnym odbiorcom, uczestniczą przy realizacji projektów inwestycyjnych (pozyskiwanie zamówień na wyroby Spółki od inwestorów, udział przy realizacji oferty złożonej inwestorowi przez Spółkę). Z tego tytułu Dystrybutor otrzymuje od Spółki dodatkowy rabat. Jak wskazuje Wnioskodawca, kompleksowe zrealizowanie zamówienia wymaga niejednokrotnie większej ilości czasu, co z kolei powoduje opóźnienie w realizacji dostawy. W związku z powyższym, Spółka zamierza wprowadzić do umowy handlowej zapis, na mocy którego Dystrybutorzy, w zamian za pomoc w terminowej realizacji dostaw na rynek inwestycyjny (poprzez przeniesienie wyrobów stanowiących zapasy u Dystrybutora na obsługę sprzedaży projektowej), otrzymają wynagrodzenie w wysokości określonego procentu od wartości wyrobów Spółki przekazanych w ramach projektu.

Jednocześnie, ustosunkowując się do opisanego zdarzenia przyszłego Spółka wskazuje, iż udział Dystrybutora i jego pomoc w terminowej dostawie wyrobów w celu wykonania projektów inwestycyjnych ma istotne znaczenie dla utrzymania pozycji Spółki na rynku. Skrócenie czasu oczekiwania na wyroby Spółki, sprawna i kompleksowa realizacja zamówień umożliwiają Wnioskodawcy uczestniczyć w wielu projektach, a tym samym zwiększyć sprzedaż własnych wyrobów.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż wynagrodzenie dla Dystrybutora uczestniczącego w intensyfikacji sprzedaży projektowej, wypłacone na podstawie faktury VAT, jako koszt związany z osiągnięciem przychodów, a jednocześnie nie ujęty w katalogu negatywnym art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Jednocześnie nadmienia się, iż obowiązkiem podatników, jako odnoszących ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Ponadto informuje się, iż w kwestii podatku od towarów i usług wydana została w dniu 09 lutego 2009 r. odrębna interpretacja indywidualna nr ILPP1/443-1142/08-2/BD.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP1/443-1142/08-2/BD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika