Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dodatkowe opłaty czynszowe będą stanowiły koszty uzyskania przychodów (...)

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dodatkowe opłaty czynszowe będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 06 października 2010 r. (data wpływu 11.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowych opłat czynszowych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2010 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 30 grudnia 2010 r. (data wpływu 05.01.2011 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

  • dodatkowych opłat czynszowych,
  • strat magazynowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest producentem lamp i opraw oświetleniowych w Polsce, prowadzącym działalność m.in. w (?). Spółka zamierza sprzedać na rzecz C. Sp. z o.o. (dalej: ?C?) kompleks budynków magazynowo - biurowych wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, na którym budynki są posadowione, znajdujący się w P. (dalej: ?kompleks budynków?), na terenie zajmowanym przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej. W budynkach tych już obecnie, na podstawie umowy najmu, C. prowadzi działalność w zakresie usług logistycznych i działalność taką będzie prowadziła nadal po nabyciu przedmiotowego kompleksu budynków. Usługi logistyczne wykonywane są i będą w przyszłości na rzecz Spółki oraz innych klientów, do których pozyskania zobowiązała się C.

Po sprzedaży kompleksu budynków, Spółka zamierza wynająć od C. budynek magazynowy oraz część pomieszczeń biurowych. W budynku magazynowym będą składowane (przechowywane) towary (wyroby gotowe) należące do Spółki, natomiast pomieszczenia biurowe będą wykorzystywane przez Nią zgodnie z ich przeznaczeniem na potrzeby pracowników Spółki. Umowa najmu ma zostać zawarta na okres 10 lat z możliwością przedłużenia. Dodatkowo, umowa najmu zawiera zapis o możliwości wcześniejszego jej wypowiedzenia, w przypadku gdyby C. sprzedała kompleks budynków przed upływem 10 - letniego okresu.

Zdarzenie przyszłe dotyczące podatkowego traktowania kosztów związanych z umową najmu.

Zawarcie umowy najmu kompleksu budynków będzie wiązało się z ponoszeniem przez Spółkę opłat. Opłaty te określone są w umowie jako czynsz za najem oraz dodatkowe opłaty czynszowe, które Spółka ma uiszczać na rzecz C. w związku z najmem kompleksu budynków. Kwota czynszu najmu za cały 10 - letni okres umowy najmu jest ustalona z góry. C. nie będzie mogła podnosić kwoty czynszu w przyszłości, aż do końca 10 - letniego okresu najmu. Dodatkowe opłaty czynszowe będą ustalone w oparciu o koszty finansowania zakupu kompleksu budynków przez C. ? jako 50% kosztu zakupu instrumentów finansowych zabezpieczających stopę odsetkową kredytu zaciągniętego przez C. na potrzeby finansowania zakupu kompleksu budynków (derywaty) oraz w wysokości 23,45% czynszu najmu, pomniejszonego o odpisy amortyzacyjne kompleksu budynków dokonane przez C. i o odsetki zapłacone przez C. od kredytu zaciągniętego na finansowanie zakupu kompleksu budynków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dodatkowe opłaty czynszowe będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla Spółki... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Dla ustalenia zatem, czy dany koszt stanowi koszt uzyskania przychodów należy zbadać, czy poniesienie danego kosztu może prowadzić do osiągnięcia przez Spółkę przychodów lub też poniesienie tego kosztu może przyczynić się do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów Spółki. Należy także zbadać, czy koszt ten nie jest wymieniony w katalogu negatywnym zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Spółki, zarówno czynsz najmu, jak i dodatkowe opłaty czynszowe będą stanowiły dla Niej koszty uzyskania przychodów, gdyż są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Podstawową działalnością Spółki jest produkcja źródeł światła i opraw oświetleniowych. Wyprodukowane wyroby gotowe muszą być składowane w pomieszczeniach magazynowych zanim zostaną sprzedane i wysłane do odbiorców. Koszty związane ze składowaniem tych wyrobów są więc uzasadnione gospodarczo. Spółka, poprzez zawarcie 10 - letniej umowy najmu kompleksu budynków, po uprzedniej sprzedaży tego kompleksu, zabezpiecza miejsce składowania dla swoich wyrobów na przyszłość w dogodnej lokalizacji, tj. w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki. Z kolei, sprzedaż budynków magazynowo - biurowych C. jest uzasadniona przewidywanym zmniejszeniem zapotrzebowania na tę powierzchnię magazynowo - biurową w przyszłości. Obydwie zatem transakcje, tj. sprzedaż kompleksu budynków i ich najem mają ścisły związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.

Należy zauważyć, że art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymienia kosztów związanych z najmem jako kosztów, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. A zatem, jedynym kryterium do zaliczenia czynszu najmu i dodatkowych opłat czynszowych do kosztów uzyskania przychodów jest ich związek z osiągnięciem przychodów przez Spółkę.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wynajęta powierzchnia magazynowo - biurowa będzie wykorzystywana na potrzeby prowadzenia działalności przez Spółkę, wszystkie opłaty związane z najmem, tj. zarówno czynsz, jak i dodatkowe opłaty czynszowe, będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów, gdyż ich poniesienie warunkuje możliwość korzystania z powierzchni magazynowo - biurowej, a więc wpływa na uzyskanie przychodu.

Fakt wyszczególnienia w umowie najmu oprócz czynszu najmu także dodatkowych opłat czynszowych nie ma znaczenia dla ich oceny podatkowej.

Z punktu widzenia Wnioskodawcy, opłaty te będą stanowiły koszt podatkowy, a dla C. będą stanowiły przychód podlegający opodatkowaniu.

Spółka zauważa, że zbliżone konstrukcje opłat zawierają umowy leasingowe, w których często leasingobiorcy są zobowiązani do ponoszenia kosztu tzw. czynszu zerowego, opłaty inicjalnej, przygotowawczej raty leasingowej, administracyjnej raty leasingowej, opłaty manipulacyjnej, dodatkowej opłaty leasingowej, itp. Zaliczenie wymienionych rodzajów opłat do kosztów uzyskania przychodów jest akceptowane w interpretacjach organów podatkowych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 czerwca 2010 r. sygn. ITPB3/423-56/07/10-S/PST; z dnia 27 maja 2010 r. sygn. ITPB3/423-69/07/10-S/PST; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 maja 2010 r. sygn. IPPB3/423-139/10-2/GJ; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 kwietnia 2010 r. sygn. IBPBI/2/423-78/10/JS z dnia 24 marca 2010 r. sygn. IBPBI/2/423-1642/09/JD), a spór dotyczy jedynie momentu zaliczenia tych opłat do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, zarówno czynsz najmu, jak i dodatkowe opłaty czynszowe będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (?).

Treść przywołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy wskazuje, iż definicja kosztów uzyskania przychodów ? dla celów podatku dochodowego ? składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną.

Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łączne dwóch warunków, tj.:

  • konieczność faktycznego poniesienia wydatku,
  • poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu, względnie zabezpieczenia bądź zachowania źródła przychodów.

Tak więc dany podmiot gospodarczy ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie ? zarówno kosztów bezpośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, jak i kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami ? pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Jednak nie każdy wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowić może koszt uzyskania przychodów i jako taki zmniejszać podstawę opodatkowania. Skoro bowiem ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z określonym celem, to ten cel musi być widoczny. Ponoszone koszty winny omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać realność celu.

Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

  1. przeznaczenie wydatku (celowość, zasadność wydatku dla funkcjonowania podmiotu). Ze względu na szeroki zakres celowości, powinno poddawać się szczegółowej analizie czynniki wpływające na celowość w postaci racjonalności i efektywności;
  2. potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu, względnie zachowania albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Ponadto obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku przyczynowo - skutkowego z osiąganymi przychodami, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Drugi z elementów zawartych w omawianym przepisie stanowi przesłankę negatywną, zgodnie z którą, ponoszony wydatek nie może być ujęty w zawartym w art. 16 ust. 1 omawianej ustawy katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

W opisanym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca zamierza sprzedać na rzecz spółki C. kompleks budynków magazynowo - biurowych wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, na którym budynki są posadowione. Po sprzedaży kompleksu budynków, Spółka zamierza wynająć od C. budynek magazynowy oraz część pomieszczeń biurowych. W budynku magazynowym będą składowane (przechowywane) towary (wyroby gotowe) należące do Spółki, natomiast pomieszczenia biurowe będą wykorzystywane przez Spółkę zgodnie z ich przeznaczeniem na potrzeby pracowników Spółki.

W konsekwencji, zawarcie umowy najmu kompleksu budynków będzie wiązało się z ponoszeniem przez Spółkę opłat. Opłaty te określone są w umowie jako czynsz za najem oraz dodatkowe opłaty czynszowe, które Spółka ma uiszczać na rzecz C.

w związku z najmem kompleksu budynków. Kwota czynszu najmu za cały 10 - letni okres umowy najmu jest ustalona z góry. C. nie będzie mogła podnosić kwoty czynszu w przyszłości, aż do końca 10 - letniego okresu najmu. Dodatkowe opłaty czynszowe będą ustalone w oparciu o koszty finansowania zakupu kompleksu budynków przez C. ? jako 50% kosztu zakupu instrumentów finansowych zabezpieczających stopę odsetkową kredytu zaciągniętego przez C. na potrzeby finansowania zakupu kompleksu budynków (derywaty) oraz w wysokości 23,45% czynszu najmu, pomniejszonego o odpisy amortyzacyjne kompleksu budynków dokonane przez C. i o odsetki zapłacone przez C. od kredytu zaciągniętego na finansowanie zakupu kompleksu budynków.

Mając na uwadze powyższe, należy zgodzić się ze stwierdzeniem Wnioskodawcy, iż fakt wyszczególnienia w umowie oprócz czynszu najmu także dodatkowych opłat czynszowych nie ma znaczenia dla ich oceny podatkowej. Niezależnie od przyjętych elementów kalkulacyjnych dodatkowych opłat czynszowych, kwestia ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki determinowana jest wyłącznie tym, czy opłaty te zostaną poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz że opłaty te nie są ujęte w katalogu wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca wskazał, iż zarówno czynsz najmu, jak i dodatkowe opłaty czynszowe będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, gdyż są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Działalność Wnioskodawcy polega głównie na produkcji źródeł światła i opraw oświetleniowych. Wyprodukowane wyroby gotowe muszą być składowane w pomieszczeniach magazynowych zanim zostaną sprzedane i wysłane do odbiorców. W związku z tym, koszty związane ze składowaniem tych wyrobów są uzasadnione gospodarczo.

Poprzez zawarcie 10 - letniej umowy najmu kompleksu budynków po uprzedniej sprzedaży tego kompleksu, Spółka zabezpiecza miejsce składowania dla swoich wyrobów na przyszłość w dogodnej lokalizacji, tj. w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki. Z kolei, sprzedaż budynków magazynowo - biurowych spółce C. jest uzasadniona przewidywanym zmniejszeniem zapotrzebowania na tę powierzchnię magazynowo - biurową w przyszłości. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, obie transakcje, tj. sprzedaż kompleksu budynków i ich najem mają ścisły związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, a wydatek w postaci czynszu oraz dodatkowych opłat czynszowych będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów, bowiem ich poniesienie warunkuje możliwość korzystania z powierzchni magazynowo - biurowej.

Argumentacja Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia przedmiotowego wydatku do kosztów uzyskania przychodów odpowiada przytoczonej definicji, wynikającej z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wypełnia bowiem przesłanki wynikające z powyższego artykułu.

Reasumując, dodatkowe opłaty czynszowe, które ponoszone będą przez Wnioskodawcę na rzecz spółki C. w związku z zawarciem umowy najmu powierzchni magazynowo -biurowej stanowić będą koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Ponadto nadmienia się, iż wniosek Spółki w części dot. podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat magazynowych, jak również podatku od towarów i usług w kwestii sposobu dokumentowania ubytków (strat) magazynowych zostanie rozpatrzony w terminie późniejszym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-832/10-5/EK, interpretacja indywidualna

ILPP1/443-1107/10-4/BD, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-139/10-2/GJ, interpretacja indywidualna

ITPB3/423-56/07/10-S/PST, interpretacja indywidualna

ITPB3/423-69/07/10-S/PST, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika