Czy ponoszone przez Spółkę wydatki na zakup usług doradczych związanych z rozpoznaniem możliwości (...)

Czy ponoszone przez Spółkę wydatki na zakup usług doradczych związanych z rozpoznaniem możliwości pozyskania dofinansowania i ze sporządzeniem wniosku o dotację na sfinansowanie zakupu środków trwałych / wartości niematerialnych i prawnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako koszty pośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą w dacie ich poniesienia?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2011 r. (data wpływu 24.03.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi firm doradczych związane z procesem ubiegania się o dotację ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi firm doradczych związane z procesem ubiegania się o dotację.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kopalnictwa oraz produkcji metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych.

Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka nabywa środki trwałe / wartości niematerialne i prawne, na zakup których stara się pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej - właściwych Programów Operacyjnych.

W związku z tym, Spółka zleca zewnętrznym firmom doradczym wykonanie usług polegających na zebraniu informacji na temat możliwości dofinansowania ze środków unijnych (Programów Operacyjnych) zakupu danych środków trwałych oraz na przygotowaniu wniosku o pozyskanie dotacji w ramach danego Programu Operacyjnego - o ile planowana inwestycja kwalifikuje się do objęcia wsparciem w ramach określonego Programu Operacyjnego. Efektem wykonanych przez firmy zewnętrzne czynności - w ramach świadczonych usług doradczych - może być sporządzenie wniosku o dofinansowanie, bądź też uznanie, że nie zachodzą warunki do wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie.

Za realizację powyższych usług doradczych Spółka wypłaca Wykonawcom usług wynagrodzenie, na podstawie wystawionych przez firmy zewnętrzne faktur. Ponoszone przez Spółkę wydatki na zakup powyższych usług doradczych nie stanowią kosztów kwalifikowanych projektu o dofinansowanie zakupu środków trwałych / wartości niematerialnych i prawnych i nie zostaną sfinansowane z przyznanej dotacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ponoszone przez Spółkę wydatki na zakup usług doradczych związanych z rozpoznaniem możliwości pozyskania dofinansowania i ze sporządzeniem wniosku o dotację na sfinansowanie zakupu środków trwałych / wartości niematerialnych i prawnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako koszty pośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, w dacie ich poniesienia...

Zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone przez Niego wydatki na nabycie przedmiotowych usług doradczych winny być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ujęcia ich w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury. Oznacza to, że wydatki te - jako koszty pośrednie - można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym Spółka ewidencjonowała je w księgach rachunkowych, na podstawie art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Spółki w tym zakresie znajduje potwierdzenie w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która w art. 15 ust. 1 stwierdza, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z treści tego przepisu wynika, że podatnik ma możliwość zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskanymi przychodami, za wyjątkiem tych, które zostały wprost przez ustawę wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Z kolei stosownie do treści art. 15 ust. 4d oraz ust. 4e ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia, przy czym za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4f - 4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano), na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W kontekście powołanych przepisów, zdaniem Spółki, poniesione przez Nią wydatki związane z realizacją czynności mających na celu uzyskanie dofinansowania niewątpliwie pozostają w związku ze źródłem uzyskania przychodów, jakim jest działalność gospodarcza i podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów, których poniesienie ma, bądź będzie miało wpływ na wielkość osiąganego przychodu.

Przedmiotowe wydatki na zakup usług doradczych nie zostały wymienione w katalogu art. 16 ust. 1 ustawy, a zatem stanowią koszt uzyskania przychodu, ponieważ mają wpływ na uzyskanie środków finansowych (dotacja). Środki z dotacji przeznaczone zostaną na zakup środków trwałych, które będą służyły bezpośrednio uzyskaniu przychodu. Zakup środków trwałych niewątpliwie przyczyni się do wzrostu produkcji i zwiększenia przychodów ze sprzedaży. W ten sposób istnieje związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskiwanym przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Spółki, wspomniany związek przyczynowo - skutkowy dotyczy również tych usług doradczych, które miały na celu rozpoznanie możliwości pozyskania dofinansowania, lecz w efekcie których nie doszło do sporządzenia wniosku o dofinansowanie, bowiem jak wynika z treści art. 15 ust.

1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Poniesione przez Spółkę w tym zakresie wydatki na zakup usługi doradczej mają na celu osiągnięcie przychodu bez względu na fakt, czy w danym przypadku wniosek o dofinansowanie ostatecznie zostanie sporządzony. Spółka zauważa również, że powyższe wydatki pokrywane są ze środków własnych. Spółka nie otrzymuje zwrotu tych wydatków z uzyskanej dotacji, a zatem wydatki te nie są kosztem uzyskania przychodu zwolnionego od podatku.

Wobec tego nie znajdzie tu zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 tejże ustawy, albowiem unormowanie to dotyczy wyłącznie wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23, 24, 42, 47 i 48 lub ze środków, o których mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.). Wydatki ponoszone przez Spółkę są natomiast finansowane z własnych środków, a nie z uzyskanych dotacji, co uprawnia Spółkę do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów skarbowych m.in.:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13.05.2010 r. nr IBPBI/1/415-219/10/BK,
  • w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:
    1. z dnia 17.03.2009 r. nr IPPB5/423-92/09-2/AM,
    2. z dnia 14.09.2009 r. nr IPPB1/415-511/09-4/AG,
    3. z dnia 23.09.2009 r. nr IPPB1/415-495/09-2/ES.

W związku z powyższym, koszty przedmiotowych usług doradczych winny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia kosztu, tj. w dacie ich ujęcia w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanych przez Spółkę faktur.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto należy zauważyć, że powołane przez Spółkę interpretacje indywidualne są rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika