Czy w sytuacji, gdy Spółka będąc członkiem PGK jest podmiotem powiązanym z podatnikiem podatku (...)

Czy w sytuacji, gdy Spółka będąc członkiem PGK jest podmiotem powiązanym z podatnikiem podatku dochodowego, który to podatnik nie wchodzi w skład PGK, oraz dokonuje z nim transakcji na warunkach rynkowych, to powoduje to naruszenie warunku, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji stanowi podstawę do utraty przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2012 r. (data wpływu 02 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie utraty przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 02 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie utraty przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka będzie uczestnikiem podatkowej grupy kapitałowej (dalej jako: PGK). W momencie podpisania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, Spółka jest powiązana z innymi podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład PGK w sposób określony w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz dokonuje transakcji z tymi podmiotami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji, gdy Spółka będąc członkiem PGK jest podmiotem powiązanym z podatnikiem podatku dochodowego, który to podatnik nie wchodzi w skład PGK, oraz dokonuje z nim transakcji na warunkach rynkowych, to powoduje to naruszenie warunku, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji stanowi podstawę do utraty przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy Spółka będąc członkiem PGK jest podmiotem powiązanym z podatnikiem podatku dochodowego, który nie wchodzi w skład PGK oraz dokonuje z nim transakcji na warunkach rynkowych, okoliczność ta nie skutkuje utratą przez PGK statusu podatnika, chyba że zawierane transakcje pomiędzy Spółką a podmiotem powiązanym naruszałyby warunki rynkowe, tzn. jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty i w wyniku tego, podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie istniały (art. 11 ust. 1 in fine ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Uzasadnienie przyjętego stanowiska.

Jednym z warunków składających się na uznanie PGK za podatnika podatku dochodowego jest to, aby po utworzeniu PGK spółki tworzące tę grupę spełniały warunki wymienione w pkt 1 lit. a) - c), a ponadto (...) b) nie pozostawały w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11 z podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład PGK (art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Dokonując wykładni powyższej regulacji a contrario nie będzie stanowić podstawy do utraty przez PGK statusu podatnika, jeżeli Spółka będzie pozostawać w związkach z podatnikami podatku chodowego nie wchodzącymi w skład PGK, a dokonywane pomiędzy nimi transakcje będą miały charakter rynkowy.

Przesłanką utraty przez PGK statusu podatnika - w świetle art. la ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest wyłącznie sytuacja, w której spółka wchodząca w skład PGK pozostaje w powiązaniach z podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład PGK, o których mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i dokonuje transakcji na warunkach odbiegających od warunków rynkowych.

Zatem, sam fakt pozostawania w związkach, o których jest mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie może być jedyną przesłanką do utraty przez PGK statusu podatnika. Tylko pozostawanie w ww. związkach oraz dokonywanie transakcji na warunkach odbiegających od warunków rynkowych stanowi przesłankę uznania, że status podatnika przez PGK zostaje utracony, gdyż nie jest spełniony warunek konieczny określony w art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Gdyby ustawodawca zamierzał wskazać jako warunek utraty przez PGK statusu podatnika jedynie poprzez fakt pozostawania przez spółkę w powiązaniach z innymi podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład PGK, wówczas zbędnym byłoby zastrzeżenie ustawodawcy o pozostawaniu w związkach z tymi podatnikami ?powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11?, przez które należy rozumieć dokonywanie transakcji na warunkach odbiegających od warunków rynkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika