Czy opłata prowizyjna i koszty poręczenia (ewentualnie inne koszty, które mogą wystąpić w przyszłości, (...)

Czy opłata prowizyjna i koszty poręczenia (ewentualnie inne koszty, które mogą wystąpić w przyszłości, a mianowicie: prowizja przygotowawcza, prowizja od niewykorzystanego kredytu) od udzielonego kredytu oraz prowizja za udzielenie na okres np. jednego roku limitu gwarancji bankowych będą kosztem uzyskania przychodu jednorazowo w momencie poniesienia, czy też powinny być rozliczane w czasie przez okres trwania umowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 04 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zaciągnięciem kredytu bankowego oraz prowizji za udzielenie limitu gwarancyjnego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 04 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zaciągnięciem kredytu bankowego oraz prowizji za udzielenie limitu gwarancyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną prowadzącą księgi rachunkowe (stosuje zasadę memoriałową rozliczania kosztów) oraz podatnikiem podatku VAT.

Głównym przedmiotem działalności Spółki są roboty budowlano - montażowe związane z budową, rozbudową, remontem, modernizacją w zakresie rozdzielczych obiektów sieciowych elektroenergetycznych oraz telekomunikacyjnych, również z realizacją kompleksową danego zlecenia, tj. zaprojektowania (opracowanie dokumentacji projektowej budowlanej, wykonawczej, powykonawczej, inwentaryzacyjnej i eksploatacyjnej), zgłoszenia prac w stosownych urzędach lub uzyskanie pozwolenia na budowę i wykonanie zadania, zinwentaryzowanie i uzyskanie urzędowego pozwolenia na użytkowanie. W celu finansowania bieżącej działalności gospodarczej, Spółka korzysta z kredytu bankowego. W tym celu podpisała z bankiem umowę o kredyt w rachunku bieżącym udzielonym na okres jednego roku. W lipcu 2010 r. Spółka podpisała kolejny aneks do umowy kredytowej na okres kolejnego roku do dnia 31 lipca 2011 r.

W związku z udzielonym kredytem, Spółka jest obciążana prowizją za udzielenie kredytu, płatną jednorazowo w momencie uruchomienia kredytu.

Jako zabezpieczenie umowy kredytowej stosowane jest między innymi poręczenie udzielone przez inny podmiot, który bank uzna za wiarygodny. W tym celu, Spółka zawiera umowy z innymi podmiotami o udzielenie poręczenia na rzecz banku z tytułu zaciągniętego przez Spółkę kredytu. Udzielenie takiego poręczenia jest odpłatne, a wynagrodzenie określone jest z reguły w formie prowizji wyrażonej w procencie kwoty poręczenia. Płatność dokonywana jest na podstawie faktury VAT.

W przyszłości Spółka zamierza również podpisać umowę z bankiem na udzielenie tzw. limitu gwarancyjnego, w ramach którego bank będzie wydawał gwarancje na wykonywane przez Spółkę prace budowlano - montażowe. Limit gwarancyjny będzie udzielany na okres jednego roku z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Z tytułu udzielonego limitu, Spółka będzie zobowiązana do zapłaty jednorazowej prowizji w momencie uruchomienia linii gwarancyjnej.

Koszty związane z prowizją i odpłatnym poręczeniem od udzielonego kredytu w rachunku bieżącym, Spółka ujmuje na koncie rozliczenia międzyokresowe kosztów czynnych w momencie obciążenia przez bank prowizją i otrzymania faktury dotyczącej kosztów poręczenia od podmiotu poręczającego. Następnie, od momentu uruchomienia kredytu księguje w koszty (pozostałe koszty finansowe) w okresach miesięcznych taką część prowizji i poręczenia, która przypada proporcjonalnie dla danego miesiąca w całym okresie trwania umowy kredytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opłata prowizyjna i koszty poręczenia (ewentualnie inne koszty, które mogą wystąpić w przyszłości, a mianowicie: prowizja przygotowawcza, prowizja od niewykorzystanego kredytu) od udzielonego kredytu oraz prowizja za udzielenie na okres np. jednego roku limitu gwarancji bankowych będą kosztem uzyskania przychodu jednorazowo w momencie poniesienia, czy też powinny być rozliczane w czasie przez okres trwania umowy...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zasady potrącalności kosztów uzyskania przychodów w stanie prawnym od 1 stycznia 2007 r. regulują przepisy art. 15 ust. 4, ust. 4a - 4d ww. ustawy.

W świetle wskazanych przepisów, data potrącalności kosztów zależy od charakteru powiązania tych kosztów z przychodem podatkowym.

Stosownie do treści art. 15 ust. 4d ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Prowizja za udzielenie kredytu w rachunku bieżącym na bieżącą działalność gospodarczą, prowizja za udzielone poręczenie oraz prowizja za udzielenie bankowej linii gwarancyjnej (ewentualnie inne koszty związane z udzieleniem kredytu np. prowizja przygotowawcza, prowizja od niewykorzystanego kredytu) konieczna z uwagi na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Spółki nie ma jednak bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach. Dlatego też wydatek z tego tytułu uznać należy za koszty pośrednie związane z przychodami.

W związku z powyższym, skoro wydatki związane z zapłatą prowizji od udzielonego kredytu, prowizji za udzielone poręczenie kredytu oraz prowizji za uruchomienie bankowej linii gwarancyjnej są kosztami pośrednimi, dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy i nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego należy je rozliczać proporcjonalnie do całego okresu trwania umowy kredytowej.

Podobne stanowisko zostało zaprezentowanie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPB3/423-1133/09-2/MC z dnia 03.03.2010 r., nr ILPB3/423-257/09-4/DS z dnia 26.06.2009 r., nr ILPB3/423-1188/09-4/AO z dnia 24.03.2010 r. oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nrIBPB3/423-818/08/PC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę pism stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie konkretnego podatnika i w oparciu o przedstawiony przez niego stan faktyczny.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika