Jakie skutki podatkowe spowoduje u Spółki X transakcja podwyższenia kapitału w Spółce Y, z tak (...)

Jakie skutki podatkowe spowoduje u Spółki X transakcja podwyższenia kapitału w Spółce Y, z tak wskazanym agio, w drodze wkładu pieniężnego. Wątpliwości Spółki X dotyczą ustalenia, czy planowana operacja skutkuje ustaleniem przychodu, zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) oraz sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2012 r. (data wpływu 24 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w drodze wkładu pieniężnego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w drodze wkładu pieniężnego,
  • sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów do innej spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (dalej: ?Spółka X?) jest innowacyjną polską spółką działającą w branży internetowej w sektorze transportu. Spółka X jest jedynym wspólnikiem w niemieckiej spółce kapitałowej Y (dalej: ?Spółka Y?), której zadaniem jest sprzedaż dostępu do usług zaprojektowanych przez Spółkę X.

Spółka Y przy niewystarczająco rentownej sprzedaży poniosła straty w fazie rozwoju lokalnego rynku, co przy początkowej wysokości kapitałów wniesionych przez Spółkę X doprowadziło do wystąpienia ujemnych kapitałów. W konsekwencji, Spółka X finansowała Spółkę Y dodatkowo poprzez pożyczki oraz odroczony termin zapłaty za faktury z tytułu świadczonych dla Spółki Y usług, licząc jednocześnie na poprawę rentowności.

Spółka X podjęła decyzję o podniesieniu kapitału w spółce, ze względu na zagrożenie wykreślenia Spółki Y z rejestru spółek niemieckiego prawa handlowego wobec występowania ujemnych kapitałów oraz w celu uzdrowieniu obrazu Spółki Y wśród niemieckich kontrahentów Spółki.

Spółka X rozważa podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce Y, ale z wysokim agio np. 1 euro za udział w wartości nominalnej odpowiadałby 100 euro w wartości emisyjnej (99 euro to tzw. agio). Wysoka nadwyżka kapitału emisyjnego ponad jego nominalną wartość uzasadniona jest koniecznością pokrycia strat, które doprowadziły do powstania ujemnych kapitałów w Spółce Y, bez obniżania kapitału podstawowego, co byłoby nieekonomiczne.

Spółka X planuje podwyższenie kapitału z tak wskazanym agio drogą wkładu pieniężnego. Spółka Y następnie spłaci swoje nadmiarowe zobowiązania do Spółki X oraz do innych podmiotów. Jednocześnie w perspektywie 1 - 2 lat Spółka X rozważa podjęcie dalszych działań restrukturyzacyjnych w grupie swoich spółek, co zaskutkuje sprzedażą udziałów w Spółce Y do innej spółki powiązanej kapitałowo, osobowo lub niepowiązanej w zależności od ostatecznie zatwierdzonego schematu działań.

Sprzedaż w przyszłości przez Spółkę X podwyższonych udziałów w Spółce Y wycenionych do cen rynkowych spowoduje stratę podatkową, jeżeli cena sprzedaży, co bardzo prawdopodobne, będzie niższa od wartości wkładów pieniężnych przy obejmowaniu kapitałów podstawowego i zapasowego, związanego z agio.

Strata może wynieść wtedy przykładowo 200 - (50 + 1000) = 850 jednostek, gdzie 200 to zakładana w przyszłości realna wartość 100% sprzedawanych udziałów w Spółce Y, 50 obecny kapitał podstawowy Spółki Y objęty przez Spółkę X przy powoływaniu Spółki Y, 1000 to wartość planowanego podwyższenia, z czego 990 to agio (dane hipotetyczne).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Jakie skutki podatkowe spowoduje u Spółki X transakcja podwyższenia kapitału w Spółce Y, z tak wskazanym agio, w drodze wkładu pieniężnego. Wątpliwości Spółki X dotyczą ustalenia, czy planowana operacja skutkuje ustaleniem przychodu, zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) oraz sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu?
  2. W jaki sposób Spółka X ustali koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży udziałów w Spółce Y do innej spółki?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek Spółki w zakresie pytania drugiego został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 24 lipca 2012 r. nr ILPB4/423-141/12-3/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana operacja podniesienia kapitału zakładowego w niemieckiej spółce Y nie będzie implikować skutków podatkowych związanych z powstaniem przychodu po Jego stronie. Objęcie podwyższonych wartości lub nowa emisja udziałów ma bowiem charakter gotówkowy. W ocenie Spółki X, w związku z treścią przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zalicza się do przychodów wartości udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych między innymi w zamian za wkład pieniężny.

Z art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy wynika bowiem, że nie zalicza się do przychodów podatnika wartości udziałów w spółce objętych w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią o powstaniu przychodów podatkowych w związku z objęciem udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład pieniężny.

Tym samym, w przedstawionym stanie faktycznym, w związku z przytoczonymi argumentami określającymi gotówkowy charakter transakcji, Spółka X uważa, że Jej stanowisko jest uzasadnione, a ponadto znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach podatkowych, np. tak pismo Urzędu Skarbowego z dnia 30 kwietnia 2004 r., pismo Urzędu Skarbowego z dnia 13 grudnia 2005 r., pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 20 września 2006 r., a także pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 17 marca 2008 r. (znak: ITPB3/423-225/07/MK), pismo Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. (znak: DD5/8211/12/ZSD/08/PK-468), pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 grudnia 2010 r. (znak: ITPB1/415-979/10/AD), pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 grudnia 2010 r. (znak: ITPB1/415-981/10/AD), czy też pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 stycznia 2011 r.(znak: IPPB5/423-783/10-2/AJ).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca (Spółka X) będąca jedynym wspólnikiem niemieckiej spółki kapitałowej (Spółka Y) w celu poprawy rentowności spółki niemieckiej rozważa podwyższenie jej kapitału zakładowego, ale z wysokim agio. Planowane podwyższenie kapitału nastąpi drogą wkładu pieniężnego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1 - 3 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki kapitałowej albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Z przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy wynika, że nie zalicza się do przychodów podatnika wartości udziałów w spółce objętych w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią również o powstaniu przychodów podatkowych w związku z objęciem udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład pieniężny. Jednocześnie bez znaczenia pozostaje fakt, iż objęcie to nastąpi z agio.

Tym samym, w niniejszej sprawie Wnioskodawca nie uzyskał przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, podwyższenie przez Wnioskodawcę (Spółkę X) kapitału zakładowego w Spółce Y, w drodze wkładu pieniężnego ze wskazanym agio, nie powoduje powstania po Jego stronie przychodu podatkowego.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę postanowień oraz interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, iż są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika