Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie stosowania właściwych przepisów ustawy o podatku dochodowym (...)

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie stosowania właściwych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w pierwszym roku działalności oraz ustalenia wartości początkowej poszczególnych składników majątku wniesionych do Spółki jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2011 r. (data wpływu 02.06.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania właściwych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w pierwszym roku działalności ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony w dniu 03 czerwca 2011 r. o dodatkową opłatę - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • stosowania właściwych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w pierwszym roku działalności,
  • ustalenia wartości początkowej poszczególnych składników majątku wniesionych do Spółki jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka została utworzona aktem notarialnym z dnia 7 lipca 2010 r. Zgodnie z aktem założycielskim Spółki, rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy, przy czym pierwszy rok obrotowy Spółki kończy się 31 grudnia 2011 roku.

Przed 31 grudnia 2011 r. Spółka uzyska wkład w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, który zostanie wniesiony przez wspólnika Spółki (dalej jako Wspólnik). Spółka dzięki uzyskanemu wkładowi będzie mogła prowadzić część działalności, która dotychczas była prowadzona przez Wspólnika wnoszącego wkład. W skład wnoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa wejdą składniki majątkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą takie jak umowa najmu nieruchomości, zapasy oraz składniki niematerialne takie jak wierzytelności czy prawo ochronne na znak towarowy. Niektóre z przenoszonych składników majątkowych były uznawane przez Wspólnika za środki trwałe i zostały uwzględnione w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Pozostałe składniki majątkowe (np. prawo ochronne na znak towarowy) nie były uwzględnione w ewidencji.

W konsekwencji wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki, w Spółce zostanie podniesiony kapitał zakładowy. Kapitał zakładowy Spółki zostanie podniesiony o wartość rynkową wnoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ustaloną przez udziałowców Spółki na dzień wniesienia wkładów. W wyniku wniesienia wkładu powstanie w Spółce dodatnia wartość firmy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy do Spółki będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące przed nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie Ustawy Nowelizującej, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2011 r....
  2. W jaki sposób Spółka powinna ustalić wartość początkową poszczególnych składników majątkowych wniesionych do Spółki jako zorganizowana część przedsiębiorstwa...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Jednocześnie wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją w dniu 30 sierpnia 2011 r. nr ILPB4/423-183/11-4/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, do końca obecnego roku podatkowego kończącego się z dniem 31 grudnia 2011 r. Spółka powinna stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym sprzed wejścia w życie Ustawy Nowelizującej.

Uzasadnienie.

Mając na uwadze, iż Spółka podjęła po raz pierwszy działalność w drugiej połowie roku 2010 (Spółka została założona w dniu 7 lipca 2010 r.), w ocenie Spółki, do ustalenia okresu trwania pierwszego roku podatkowego Spółki będzie miał zastosowanie art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten daje podatnikom, którzy wybrali rok podatkowy, co do zasady pokrywający się z rokiem kalendarzowym, możliwość skorzystania z opcji wydłużenia pierwszego roku podatkowego do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym podatnik podjął działalność: ?W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność?. W konsekwencji, na podstawie powołanego przepisu, podatnik ma prawo wyboru wydłużonego pierwszego roku podatkowego, który w odróżnieniu od kolejnych lat podatkowych tego podatnika jest inny niż rok kalendarzowy.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, iż Spółka skorzystała z opcji wydłużonego pierwszego roku podatkowego, pierwszy rok podatkowy Spółki nie będzie pokrywał się z rokiem kalendarzowym, gdyż rozpoczął się w drugiej połowie 2010 r. i będzie trwał do 31 grudnia 2011 r.

W związku ze zmianą od 1 stycznia 2011 r. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie m.in. ustalania wartości początkowej składników majątku wnoszonych aportem na pokrycie wkładów na podwyższony kapitał zakładowy oraz faktem, iż pierwszy rok podatkowy Spółki, która otrzyma aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa, będzie trwał na przełomie lat 2010 ? 2011, w ocenie Spółki, należy dodatkowo rozważyć zastosowanie właściwych przepisów (tj. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. lub przepisów ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.) do ustalenia wartości początkowej składników majątku otrzymanych przez Spółkę w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawa Nowelizująca wprowadza przepisy przejściowe w stosunku do podmiotów, których rok podatkowy rozpoczął się w 2010 roku i jest inny od roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy Nowelizującej ?Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. (...)?.

Powyższe przepisy przejściowe zostały wprowadzone do Ustawy Nowelizującej w celu zapewnienia podatnikom kontynuującym rok podatkowy rozpoczęty na gruncie przepisów obowiązujących przed 31 grudnia 2010 r., a kończący się już po wejściu w życie znowelizowanych przepisów (tj. po 1 stycznia 2011 r.) kontynuacji przyjętych zasad podatkowych do końca przyjętego przez nich pierwszego roku podatkowego i nie różnicowania sytuacji podatnika w trakcie trwania roku podatkowego. W związku z powyższym, do końca pierwszego roku podatkowego Spółki, tj. do 31 grudnia 2011 r. Spółka powinna stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., sprzed wejścia w życie zmian wynikających z Ustawy Nowelizującej. Dotyczy to między innymi brzmienia art. 16g ww. ustawy.

Powyższa argumentacja znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych np.:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 maja 2011 r. (znak: IPPB3/423-221/11-3/PK1),
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 marca 2011 r. (znak: IBPBI/2/423-1903/10/PP): ?(?) W sytuacji wybrania przez podatnika roku podatkowego pokrywającego się z kalendarzowym skorzystanie z możliwości połączenia pierwszego i drugiego roku prowadzenia działalności w jeden rok podatkowy powoduje, że w istocie ten pierwszy rok podatkowy nie jest rokiem kalendarzowym (...). W zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, trwający rok podatkowy Spółki jest inny niż rok kalendarzowy, rozpoczął się przed 1 stycznia 2011 r. a zakończy się 31 grudnia 2011 r. Spółka z o.o. w organizacji będzie zatem miała obowiązek stosować do końca przyjętego (obecnego) roku podatkowego przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.?.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto należy zauważyć, że powołane przez Spółkę interpretacje indywidualne są rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB4/423-183/11-4/ŁM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika