1) Czy dla celów prawnopodatkowych, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień (...)

1) Czy dla celów prawnopodatkowych, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień nastąpienia zmiany w osobie komplementariusza powinniśmy przyjąć dzień sporządzenia aktu notarialnego. czy też dzień wydania postanowienia przez Sąd Rejonowy w przedmiocie wpisu tejże zmiany do Krajowego Rejestru Sądowego?
2) Czy przychód z tytułu udziału w spółce komandytowej określony proporcjonalnie do prawa podatnika w udziale w zysku tejże spółki dla X Sp. z o.o. należy naliczać do dnia sporządzenia aktu notarialnego, czy też do dnia wydania postanowienia przez Sąd w przedmiocie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego zmiany w osobie komplementariusza?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o. o. przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 17.02.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia momentu zmiany w osobie komplementariusza dla celów prawnopodatkowych ? jest prawidłowe,
  • przychodów z tytułu udziału w spółce komandytowej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia momentu zmiany w osobie komplementariusza dla celów prawnopodatkowych,
  • przychodów z tytułu udziału w spółce komandytowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 15 października 2009 r. został sporządzony akt notarialny na podstawie którego to aktu nastąpiła zmiana umowy spółki w przedmiocie osoby komplementariusza jak i komandytariusza X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej. Dotychczasowego komplementariusza X Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zastąpiła Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością natomiast, do dotychczasowego komandytariusza p. A dołączyli p. B, p. C i p. D.

Podmiotowa zmiana zarówno po stronie komplementariusza jak i komandytariusza została zgłoszona do Sądu Rejonowego, który to sąd dnia 17 lutego 2010 r. wydał postanowienie w przedmiocie zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym informacji dotyczącej komplementariuszy i komandytariuszy przedmiotowej spółki zgodnie z postanowieniami w/w aktu notarialnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy dla celów prawnopodatkowych, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień nastąpienia zmiany w osobie komplementariusza powinniśmy przyjąć dzień sporządzenia aktu notarialnego, czy też dzień wydania postanowienia przez Sąd Rejonowy w przedmiocie wpisu tejże zmiany do Krajowego Rejestru Sądowego...
  2. Czy przychód z tytułu udziału w spółce komandytowej określony proporcjonalnie do prawa podatnika w udziale w zysku tejże spółki dla X Sp. z o.o. należy naliczać do dnia sporządzenia aktu notarialnego, czy też do dnia wydania postanowienia przez Sąd w przedmiocie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego zmiany w osobie komplementariusza...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad1)

Zmiana po stronie komplementariusza i komandytariusza wymaga zmiany umowy spółki w formie aktu notarialnego oraz późniejszego zgłoszenia tejże zmiany do KRS. Uwzględniając stanowisko zaprezentowane przez Ministra Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 03.06.2009 r. (sygn. DD5-8213/9/DZQ/09/PK-1324/08) ?wpis zmian umowy spółki do KRS ma charakter konstytutywny (...) W doktrynie utrwaliło się jednolite stanowisko co do pojęcia ?zmiany umowy spółki?. Przyjmuje się, że chodzi tu o najszersze rozumienie tego pojęcia. Jest to więc każda zmiana dotychczasowego tekstu umowy spółki. Zauważyć należy, iż każda zmiana umowy spółki powinna być wpisana do rejestru. Wtedy dopiero w stosunkach między spółką a osobami trzecimi (stosunek zewnętrzny) wywołuje ona skutki prawne.' Zatem z prawnopodatkowego punktu widzenia elementem decydującym w przedmiocie zmiany w osobie komplementariusza i komandytariusza przedmiotowej spółki jest moment wpisu tejże zmiany do KRS a nie moment sporządzenia aktu notarialnego. Zatem Y Sp. z o.o. jako komplementariusz spółki komandytowej oraz p. B, p. C oraz p. D jako komandytariusze tejże spółki stają się podatnikami podatku dochodowego z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej, a X Sp. z o.o. przestaje być podatnikiem podatku dochodowego z tytułu uczestnictwa w tejże spółce komandytowej z dniem 17.02.2010 r., czyli z dniem wydania postanowienia przez Sąd w przedmiocie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego zmiany w osobie komplementariusza i komandytariusza. Z dniem 17.02.2010 r. p. A przestaje być jedynym komandytariuszem w przedmiotowej spółce z prawnopodatkowego punktu widzenia.

Ad 2)

W związku z ad 1) przychód z tytułu udziału w spółce komandytowej określony proporcjonalnie do prawa podatnika w udziale w zysku tejże spółki dla X Sp. z o.o. należy naliczać do dnia wydania postanowienia przez Sąd w przedmiocie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego zmiany w osobie komplementariusza.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Ponieważ spółka komandytowa jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba prawna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie natomiast do brzmienia art. 5 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W myśl art. 106 ustawy Kodeks spółek handlowych umowa spółki komandytowej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Na podstawie art. 110 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zgłoszenie spółki komandytowej do sądu rejestrowego powinno zawierać:

  1. firmę, siedzibę i adres spółki,
  2. przedmiot działalności spółki,
  3. nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz odrębnie nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komandytariuszy, a także okoliczności dotyczące ograniczenia zdolności wspólnika do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją,
  4. nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji; w przypadku gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki - zaznaczenie tej okoliczności,
  5. sumę komandytową.

Na podstawie art. 110 § 2 Kodeksu spółek handlowych, wszelkie zmiany danych wymienionych w § 1 powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w dniu 15 października 2009 r. został sporządzony akt notarialny, na podstawie którego nastąpiła zmiana umowy Spółki w przedmiocie osoby komplementariusza jak i komandytariusza spółki komandytowej. Wnioskodawcę, jako dotychczasowego komplementariusza zastąpiła inna spółka z o.o. Podmiotowa zmiana została zgłoszona do Sądu prowadzącego KRS, który dnia 17 lutego 2010 r. wydał postanowienie w przedmiocie zmiany informacji dotyczącej komplementariuszy i komandytariuszy zgodnie z postanowieniami aktu notarialnego.

W związku z powyższym zmiana po stronie komplementariusza i komandytariusza wymaga zmiany umowy spółki w formie aktu notarialnego oraz zgłoszenia tejże zmiany do KRS. Zatem z prawnopodatkowego punktu widzenia elementem decydującym w przedmiocie zmiany w osobie komplementariusza i komandytariusza przedmiotowej spółki jest moment wpisu tejże zmiany do KRS a nie moment sporządzenia aktu notarialnego.

Reasumując, dla celów prawnopodatkowych, za dzień zmiany komplementariusza w spółce komandytowej należy uznać dzień wydania postanowienia przez właściwy Sąd w przedmiocie wpisu zmiany do Krajowego Rejestru Sądowego. Do tego też dnia, na podstawie art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca powinien rozliczać przychody oraz koszty z tytułu prawa do udziału w ww. spółce komandytowej.

Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego należy stwierdzić, iż wydana została w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika