Czy do przychodów i kosztów Wnioskodawcy. (jako komplementariusza Spółki SKA mającego jednocześnie (...)

Czy do przychodów i kosztów Wnioskodawcy. (jako komplementariusza Spółki SKA mającego jednocześnie prawo do udziału w przychodach i kosztach Spółki SKA), należy doliczyć w trakcie roku odpowiednio przychody i koszty z tytułu prowadzonej przez Spółkę SKA działalności gospodarczej i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, czy też ze względu na przysługujące Sp. z o.o. prawo do udziału w zysku traktować ją na zasadach obowiązujących akcjonariusza i tego nie robić?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 07 lutego 2012 r. (data wpływu 16 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odprowadzania zaliczek z tytułu przychodów i kosztów osiągniętych w spółce komandytowo - akcyjnej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 15 maja 2012 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • odprowadzania zaliczek z tytułu przychodów i kosztów osiągniętych w spółce komandytowo ? akcyjnej,
  • opodatkowania otrzymanej dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest od dnia 01.06.2011 r. komplementariuszem Spółki z o.o. Spółka Komandytowo - Akcyjna (dalej: ?Spółka SKA?) i posiada swój udział w przychodach, kosztach i zysku Spółki SKA w wysokości 0,1% - do czego jest uprawiony zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który mówi, iż przychód z udziału oraz koszty w spółce niebędącej osobą prawną (jaką jest Spółka SKA) łączy się z przychodami i kosztami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku.

Uchwałą z dnia 22.06.2011 r. w sprawie przeznaczenia zysku za rok obrotowy 2010 w części przypadającej komplementariuszowi otrzymał on prawo do wypłaty z zysku Spółki z o.o. przekształconej w 2011 r. w Spółkę SKA. Wypłata zysku ma następować w ratach w roku 2012.

W piśmie z dnia 15 maja 2012 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Wnioskodawca poinformował, iż uchwała o podziale zysku za rok 2010 została podjęta 22.06.2011 r., tj. po dniu przekształcenia Spółki z o.o. w S.K.A., które dokonało się z dniem 01.06.2011 r.

Zysk za rok 2010 widniał w bilansie spółki przekształcanej jako niepodzielony zysk z lat ubiegłych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, niepodzielony zysk Sp. z o.o. został opodatkowany.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy do przychodów i kosztów Wnioskodawcy (jako komplementariusza Spółki SKA mającego jednocześnie prawo do udziału w przychodach i kosztach Spółki SKA), należy doliczyć w trakcie roku odpowiednio przychody i koszty z tytułu prowadzonej przez Spółkę SKA działalności gospodarczej i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, czy też ze względu na przysługujące Sp. z o.o. prawo do udziału w zysku traktować ją na zasadach obowiązujących akcjonariusza i tego nie robić?
  2. Czy w przypadku otrzymania środków z dywidendy z tytułu udziału w zysku Spółki SKA jako spółki osobowej niebędącej osobą prawną, Wnioskodawca winien opodatkować ten wpływ środków?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie pierwsze obejmujące stan faktyczny. Wniosek Spółki w zakresie pytania drugiego obejmującego zdarzenie przyszłe został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 16 maja 2012 r. nr ILPB4/423-52/12-4/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy:

  • po pierwsze spółka komandytowo ? akcyjna, stosownie do art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH), jest spółką osobową nie posiadającą osobowości prawnej, która, zgodnie z kolei z art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikami są wspólnicy tej spółki;
  • po drugie, zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2, przychody z udziału i odpowiednio koszty w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami i kosztami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku. W związku z tym, Spółka z o.o. winna doliczać do przychodów i kosztów prowadzonej przez siebie działalności część przychodów oraz kosztów Spółki SKA i w ten sposób obliczone zaliczki na podatek dochodowy odprowadzać do właściwego Urzędu Skarbowego.

Jest to jednak podejście różnicujące pozycję komplementariusza tylko dlatego, że nim jest, gdyż zgodnie z wyrokiem NSA nr II FPS 1/11 z 16.01.2012 r., akcjonariusz mający swój udział w zysku spółki SKA nie opodatkowuje wyniku w trakcie roku (poprzez doliczanie przychodów i kosztów do tych uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej), tylko opodatkowuje dywidendę, którą otrzymuje po dokonaniu podziału zysku Spółki SKA.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) reguluje tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych. Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna ? art. 1 § 1 i § 2 tej ustawy.

Zgodnie z art. 125 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową (art. 4 § 1 pkt 1 ww. ustawy). W przeciwieństwie do spółek kapitałowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej), którym art. 12 Kodeksu spółek handlowych przyznaje osobowość prawną, spółki osobowe nie są osobami prawnymi.

Powyższe oznacza, że z punktu widzenia prawa podatkowego dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym spółka komandytowo - akcyjna jest transparentna podatkowo, natomiast status podatnika przypisywany jest jej wspólnikom.

Spółki osobowe prawa handlowego nie posiadają osobowości prawnej, a z punktu widzenia prawa podatkowego obowiązanymi do zapłaty podatku od osiąganych przez nie dochodów (podatnikami) są jej poszczególni wspólnicy. Z tego też względu, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółek osobowych, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, należy rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie bowiem do treści art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm.), przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Jak stanowi art. 147 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Jeżeli komplementariuszem spółki komandytowo - akcyjnej jest spółka kapitałowa, to przychody z udziału w spółce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w sposób określony w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z tym przepisem, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl natomiast art. 5 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W rezultacie, uzyskane przez spółkę komandytowo - akcyjną przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników proporcjonalnie do ich udziałów w spółce, chyba że postanowienia umowy spółki osobowej przewidują inne zasady podziału zysku wśród wspólników.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, wynosi 19% podstawy opodatkowania.

Stosownie do treści art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3 - 6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Regulacja art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi z kolei, iż podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Ustawodawca nie czyni zatem żadnego wyjątku w zakresie opodatkowania dochodów komplementariuszy spółki komandytowo - akcyjnej uzyskanych z udziału w tej spółce w stosunku do jego pozostałych dochodów, a także w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez wspólników innych spółek osobowych.

Komplementariusz, obliczając miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, powinien uwzględniać część przychodów i kosztów spółki komandytowo - akcyjnej przypadających m.in. na posiadane udziały, zgodnie z zasadami określonymi w powołanym powyżej art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Obowiązek wpłaty zaliczek miesięcznych w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące, powinien być realizowany z uwzględnieniem zapisów w księgach rachunkowych, które spółka komandytowo - akcyjna jest zobowiązana prowadzić zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.). Wynikające z ksiąg rachunkowych tej spółki przychody oraz koszty są podstawą do określenia dla każdego ze wspólników wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku z tytułu udziału w spółce osobowej.

Z powyższego wynika, iż dochody Wnioskodawcy (będącego komplementariuszem Spółki SKA) w trakcie roku podatkowego podlegają opodatkowaniu w formie zaliczek na podatek dochodowy, co odnosi się także do dochodu, który powstaje w ramach działalności spółki osobowej (tu: Spółki SKA), proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku tej Spółki.

Reasumując, do przychodów i kosztów Wnioskodawcy (jako komplementariusza Spółki SKA mającego jednocześnie prawo do udziału w przychodach i kosztach Spółki SKA), należy doliczyć w trakcie roku odpowiednio przychody i koszty z tytułu prowadzonej przez Spółkę SKA działalności gospodarczej i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika