Czy nabyte przez spółkę nieruchomości w świetle obowiązujących przepisów o podatku dochodowym (...)

Czy nabyte przez spółkę nieruchomości w świetle obowiązujących przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych będą mogły być zaewidencjonowane w księgach spółki według ich wartości rynkowej, a co za tym idzie czy spółka uzyska prawo do ich amortyzacji podatkowej od tak ustalonej wartości początkowej ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2011 r. (data wpływu 23 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości wchodzącej w skład zorganizowanego przedsiębiorstwa nabytego w drodze wkładu niepieniężnego ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 19 maja 2011 r. (data wpływu 23.05.2011 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości:

  • wchodzącej w skład zorganizowanego przedsiębiorstwa nabytego w drodze wkładu niepieniężnego,
  • nabytej w postaci wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka powstała w grudniu 2010 r. Umowa Spółki określała rok podatkowy rozpoczynający się 1 grudnia, a kończący się 30 listopada, w związku z czym pierwszy rok działalności Spółki zakończy się 30 listopada 2011 r.

W chwili obecnej kapitał Spółki wynosi 5.000 PLN. W najbliższym czasie planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego poprzez utworzenie nowych udziałów. Nowoutworzone udziały zostaną pokryte wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanego przedsiębiorstwa, którego składnikiem jest nieruchomość oraz wkładem niepieniężnym w postaci nieruchomości.

W piśmie z dnia 19 maja 2011 r. (data wpływu 23.05.2011 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia wniosku Spółka wyjaśniła, iż:

  • Pojęcie ?zorganizowane przedsiębiorstwo? oznacza w przypadku Wnioskodawcy przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny.
  • Z tytułu nabycia ?zorganizowanego przedsiębiorstwa? powstanie wartość firmy. Trudno przewidzieć w chwili obecnej czy będzie ona miała wartość dodatnią, czy ujemną, ponieważ zdarzenie będzie miało miejsce w przyszłości. Intencją wnoszącego aport jest objęcie udziałów o takiej wartości, która będzie w jak najbliższy możliwy sposób odpowiadała wartości aportu, co zminimalizuje wartość firmy.
  • Nieruchomość stanowiąca składnik ?zorganizowanego przedsiębiorstwa? będącego przedmiotem aportu była wprowadzona do ewidencji środków trwałych wnoszącego aport i dokonywano od niej odpisów amortyzacyjnych.
  • Wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości ustalona na dzień wniesienia wkładu będzie odpowiadać wartości rynkowej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nabyte przez Spółkę nieruchomości w świetle obowiązujących przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych będą mogły być zaewidencjonowane w księgach Spółki według ich wartości rynkowej, a co za tym idzie czy Spółka uzyska prawo do ich amortyzacji podatkowej od tak ustalonej wartości początkowej...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości wchodzącej w skład zorganizowanego przedsiębiorstwa nabytego w drodze wkładu niepieniężnego. Jednocześnie wniosek w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości nabytej w postaci wkładu niepieniężnego został rozpatrzony odrębną interpretacją w dniu 22 czerwca 2011 r. nr ILPB4/423-99/11-5/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość początkowa nieruchomości nabytych poprzez aport w księgach Spółki będzie wynikała z ich wyceny wartości rynkowej dokonanej na dzień objęcia udziałów, o ile nastąpi to do dnia 30.11.2011 r. Spółka będzie miała prawo do amortyzacji podatkowej tak wprowadzonych do ksiąg nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na wstępie tut. Organ zaznacza, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), dokonano zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie jednak z art. 12 ww. ustawy nowelizującej, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. z tym, że:

  1. art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się do tego dnia;
  2. art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, iż rok podatkowy Wnioskodawcy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółka wskazała, iż powstała w grudniu 2010 r., a jej pierwszy rok działalności zakończy się 30 listopada 2011 r.

W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie, zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (?).

Powyższe oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, czy też na zachowanie lub zabezpieczenie źródła pozyskiwania przychodu.

Stosownie natomiast do art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., w zakresie dotyczącym ustalania wartości początkowej składników majątkowych, stanowiących przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, otrzymanych w drodze wkładu niepieniężnego, precyzują w jakiej wysokości dla potrzeb ewidencji podatkowej podmiotu otrzymującego ten wkład należy ustalić ich wartość początkową.

I tak, w przypadku nabycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych tytułem wkładu niepieniężnego wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, do ustalenia ich wartości początkowej zastosowanie znajdują przepisy art. 16g ust. 10a w związku z ust. 9 i 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Stosownie do art. 16g ust. 10a ww. ustawy, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

W myśl art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustalona zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Natomiast zgodnie z art. 16h ust. 3 ww. ustawy, podmioty o których mowa w art. 16g ust. 9 tej ustawy, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony z uwzględnieniem art. 16i ust. 2 - 7.

W myśl art. 16h ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.

Powyższe regulacje wyrażają tzw. zasadę kontynuacji ustalania wartości początkowej oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych w sytuacji wniesienia tytułem wkładu niepieniężnego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w skład którego wchodzą środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które były wprowadzone do ewidencji podmiotu wnoszącego ten wkład.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca planuje podwyższyć kapitał zakładowy poprzez utworzenie nowych udziałów, które zostaną pokryte m.in. wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanego przedsiębiorstwa, którego składnikiem jest nieruchomość. Intencją wnoszącego aport jest objęcie udziałów o takiej wartości, która będzie w jak najbliższy możliwy sposób odpowiadała wartości aportu, co zminimalizuje wartość firmy. Nieruchomość stanowiąca składnik zorganizowanego przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu była wprowadzona do ewidencji środków trwałych wnoszącego aport i dokonywano od niej odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie Spółka wyjaśniła, iż zorganizowane przedsiębiorstwo oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Jeżeli środek trwały (tj. nieruchomość) był wykazany w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport i podlegał amortyzacji, tak jak przedstawił Wnioskodawca, do ustalenia jego wartości początkowej i pozostałych zasad amortyzacji w Spółce zastosowanie znajdzie reguła kontynuacji amortyzacji (art. 16g ust. 9 i 10a oraz art. 16h ust. 3 i 3a ustawy).

Reasumując, wartość początkowa nieruchomości wchodzącej w skład zorganizowanego przedsiębiorstwa wniesionego do Spółki tytułem wkładu niepieniężnego, powinna być ustalona w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport. Jednocześnie Spółka zobowiązana będzie do kontynuacji dokonywania odpisów amortyzacyjnych, z uwzględnieniem metody amortyzacji i wysokości dokonywanych przez zbywcę odpisów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB4/423-99/11-5/ŁM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika