Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zabudowanej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zabudowanej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2008 r. (data wpływu 19 listopada 2008 r.) uzupełnionego pismem z dnia 8 stycznia 2009 r. (data wpływu 12 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 19 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej. Pismem z dnia 8 stycznia 2009 r. uzupełniono wniosek w zakresie doprecyzowania opisanego zdarzenia przyszłego, pytania oraz sprecyzowania własnego stanowiska.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni podjęło uchwały o likwidacji działalności gospodarczej Spółdzielni.

Budynek, w którym Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jest jego własnością, potwierdzoną przez akt notarialny i został wybudowany oraz oddany do użytku w roku 1978.

W roku 1998 przeprowadzony został remont centralnego ogrzewania, a jego koszt nie przekroczył 30% wartości budynku.

Zgodnie z przepisami ustawy ? Prawo Spółdzielcze rozpoczęty proces likwidacji Spółdzielni zmierza do pozbycia się wszelkiego majątku i istnieje konieczność sprzedaży nieruchomości będącej własnością Wnioskodawcy i jego siedzibą.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zabudowanej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, Spółdzielnia dokonując sprzedaży tej nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku VAT, ponieważ budowa została ukończona w roku 1978 i budynek oddano do użytku w dniu 1 czerwca 1978 r.

W roku 1998 przeprowadzono modernizację centralnego ogrzewania, której koszt nie przekroczył 30% wartości budynku. Innych modernizacji nie przeprowadzono.

Nabycie przez Wnioskodawcę nieruchomości, tzn. wybudowanie obiektu, nie wiązało się z prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ w roku 1978 ustawa o VAT nie obowiązywała.

Spółdzielnia użytkując budynek, poniosła wydatki na jego ulepszenie w wysokości niższej niż 30% wartości początkowej budynku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Stosownie natomiast do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.


W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wskazał, iż zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

Wyjaśnić zatem należy, iż sprzedaż budynku, który jak wyżej wskazano jest towarem ? co do zasady ? podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podstawowa stawka tego podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno ustawa, jak i przepisy wykonawcze do ustawy przewidują opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Według obowiązujących do końca grudnia 2008 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwolniona od VAT była jedynie dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części po pierwszym zasiedleniu (jeżeli obiekty te były przeznaczone na cele mieszkaniowe) oraz dostawa ? odmiennie niż obecnie zdefiniowanych ? towarów używanych po spełnieniu ściśle określonych warunków.

Zgodnie natomiast z wprowadzonymi przez przepisy ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), zmianami do ustawy o VAT od dnia 1 stycznia 2009 r. zastosowanie przedmiotowego zwolnienia uzależnione zostało od uprzedniego dokonania pierwszego zasiedlenia.


W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się bowiem od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Z kolei w myśl doprecyzowanej w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, definicji przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub,
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Skoro ? jak wyjaśnia Wnioskodawca ? nabycie przez niego nieruchomości, tzn. wybudowanie obiektu i oddanie do użytku, nastąpiło w roku 1978 kiedy to ustawa o VAT nie obowiązywała, to transakcja zakupu nie była obciążona podatkiem VAT i nie może zostać uznana za dokonaną w ramach pierwszego zasiedlenia.

Tym niemniej w świetle dodanego przez ww. ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Jak wyjaśnił Zainteresowany wybudowanie obiektu, nie wiązało się z prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ w roku 1978 ustawa o VAT nie obowiązywała.

Spółdzielnia użytkując budynek, poniosła wydatki na jego ulepszenie w wysokości niższej niż 30% wartości początkowej budynku.

W opisanym przypadku w związku z faktem, iż Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz poniósł on wydatki na jego ulepszenie w wysokości niższej niż 30% wartości początkowej obiektu, negatywna przesłanka wyłączająca zwolnienie od podatku VAT dostawy budynku, wynikające z uregulowania art. 43 ust.1 pkt 10a ustawy o VAT, nie występuje.

Zgodnie natomiast z treścią art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.

Powyższe prowadzi z kolei do następującej konkluzji. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.


Reasumując, planowana sprzedaż ww. nieruchomości zabudowanej, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Nadmienia się, że ponieważ na dzień wydania niniejszej interpretacji przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 obowiązuje w nowym brzmieniu (zmiana z dniem 1 stycznia 2009 r.), a z dodanego od dnia 1 stycznia 2009 r. art. 43 ust. 1 pkt 10a do ustawy o podatku od towarów i usług wynika zwolnienie od podatku dostawy przedmiotowej nieruchomości, przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko uznano za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika