1. Czy Wnioskodawca ma obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym celem uzyskania nr NIP?2. Czy Związek (...)

1. Czy Wnioskodawca ma obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym celem uzyskania nr NIP?2. Czy Związek Zawodowy ma obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Związku przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2014 r. (data wpływu 5 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 kwietnia 2014 r. (data wpływu 3 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku posiadania przez związek zawodowy numeru NIP (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku posiadania przez związek zawodowy numeru NIP (pytanie oznaczone we wniosku nr 1). Wniosek uzupełniono w dniu 3 kwietnia 2014 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, własne stanowisko w sprawie, opłatę oraz wszystkie wymagane elementy na druku ORD-IN.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Związek Zawodowy (dalej: Wnioskodawca lub Zainteresowany) jest zarejestrowany w KRS.

Zgodnie ze statutem Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zainteresowany nie pobiera żadnych składek. Związek nie ma żadnych przychodów ani kosztów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym celem uzyskania numeru NIP?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ustawy o ewidencji podatników i płatników w zw. z art. 7 ustawy Ordynacja podatkowa, osoby prawne podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu i otrzymują numer identyfikacji podatkowej NIP. W związku z tym każdy związek zawodowy zarejestrowany w KRS ma obowiązek uzyskać numer NIP, nawet jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej i nie pobiera składek od swych członków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1314 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.

Stosownie do ust. 2 ww. przepisu, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, oraz płatnicy podatków. W myśl ust. 3 art. 2 ustawy, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek ubezpieczeniowych.

Na mocy art. 3 ust. 1 cyt. ustawy, identyfikatorem podatkowym jest:

  1. numer PESEL - w przypadku podmiotów będących osobami fizycznymi objętymi rejestrami PESEL, nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług;
  2. NIP - w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu, o którym mowa w art. 2.

Z analizy wyżej powołanego art. 2 ust. 1 ustawy wynika, że obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego dotyczy podmiotów, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami lub płatnikami podatków bądź płatnikami składek ubezpieczeniowych.

Jak stanowi przepis art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawa lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zainteresowany jest zarejestrowany w KRS. Zgodnie ze statutem Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Zainteresowany nie pobiera żadnych składek. Związek nie ma żadnych przychodów ani kosztów.

W tym miejscu należy wskazać, że stosownie do art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 167), związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji.

Związki zawodowe są odrębnym podmiotem niezależnym od pracodawcy. Działalność związku zawodowego finansowana jest m.in. ze składek członkowskich.

Na mocy art. 14 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, związek zawodowy podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ww. ustawy, związek zawodowy oraz jego jednostki organizacyjne wskazane w statucie nabywają osobowość prawną z dniem zarejestrowania.

Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa należy stwierdzić, że związek zawodowy jest samorządową organizacją powołaną do obrony praw i interesów socjalnych oraz zawodowych ludzi dobrowolnie w nim zrzeszonych. Związki zawodowe, a także ich niektóre jednostki organizacyjne - wyłącznie te, które zostały wskazane w statucie związku - podlegają obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, z tym dniem nabywają osobowość prawną i status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Zatem, skoro związek zawodowy od momentu zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym posiada osobowość prawną i status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, podlega on obowiązkowi ewidencyjnemu, o którym mowa w art. 2 ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Podsumowując, Związek Zawodowy ma obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym celem uzyskania numeru NIP.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku posiadania przez związek zawodowy numeru NIP (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) w stanie faktycznym. Natomiast kwestia dotycząca stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych zostanie załatwiona odrębnym pismem. Z kolei kwestia dotycząca przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie wskazania, czy Związek Zawodowy ma obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) została rozstrzygnięta postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania z dnia 15 maja 2014 r. nr ILPP1/443-179/14-5/JSK i ILPB4/423-182/14-5/ŁM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika