Stawka podatku VAT na dostawę ziela angielskiego sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 01.12.28. Stawka (...)

Stawka podatku VAT na dostawę ziela angielskiego sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 01.12.28. Stawka podatku 5%, na podstawie art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 10 załącznika nr 10.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2012 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 14 marca 2012 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 14 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę ziela angielskiego (całe ziarno) sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 01.28.12.0 ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę ziela angielskiego (całe ziarno) sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 01.28.12.0.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy wprowadza do obrotu, jako przyprawę ziele angielskie (całe ziarno), które zakupowane jest suche i niezabrudzone w workach o masie 50 kg. Po zakupie, bez jakiejkolwiek dalszej obróbki, jest ono przepakowywane w mniejsze opakowania (torebki) o masie od 15 gram do 1000 gram i odsprzedawane jako przyprawa. W związku z wątpliwościami dotyczącymi stosowania właściwej stawki podatku Wnioskodawca wystąpił do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatury Urzędu Statystycznego w (?) z prośbą o właściwe zakwalifikowanie tego towaru zgodnie z zasadami metodycznymi polskiej klasyfikacji wyrobów i usług (PKWiU). Urząd Statystyczny pismem z dnia 18 maja 2011 r. znak: (?) orzekł, że ziele angielskie (całe ziarno) mieści się w grupowaniu PKWiU 01.28.12.0 ? ?chili, papryka słodka i inne rośliny przyprawowe i aromatyczne z rodzaju capsicum lub z rodzaju pimenta, surowe, suszone?.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wymieniony w piśmie wyrób mieści się w pozycji 10 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym jest opodatkowany stawką podatku 5%?

Zdaniem Wnioskodawcy, stawką właściwą dla opisanego towaru jest 5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r., wykorzystywana jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Według art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12 c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Od tej reguły ustawodawca ustanowił pewne wyjątki, tzn. przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 2 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Jak wynika z art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

I tak, na podstawie pozycji nr 8 załącznika nr 3 do ustawy, z obniżonej, tj. 8% stawki podatku od towarów i usług korzystają towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 01.28.12.0 ?chili, papryka słodka i inne rośliny przyprawowe i aromatyczne z rodzaju Capsicum lub z rodzaju Pimenta, surowe, suszone, z wyłączeniem słodkiej papryki?.

Nadmienić należy, że zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku albo wyłączenia tylko do towarów lub usług, należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce ? nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług). Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania ? konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Ponadto, z objaśnienia ?1? do załącznika nr 3 wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Oznacza to, że jeżeli dany towar (lub usługa) jest wymieniony w załączniku nr 3 jako opodatkowany stawką 8%, a jednocześnie został wymieniony w art. 43 ust. 1 ustawy jako zwolniony od podatku lub w załączniku nr 10, jako objęty opodatkowaniem stawką 5% - stosowanie stawki podatku z załącznika nr 3 (stawka 8%) do ustawy jest wyłączone na rzecz zwolnienia od podatku lub opodatkowania stawką 5%.

W tym miejscu wskazać należy, iż na podstawie pozycji nr 10 załącznika nr 10 do ustawy, z obniżonej, tj. 5%, stawki podatku od towarów i usług korzysta sprzedaż towarów sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU ex 01.28.12.0 ?chili, papryka słodka i inne rośliny przyprawowe i aromatyczne z rodzaju Capsicum lub z rodzaju Pimenta, surowce, suszone, z wyłączeniem słodkiej papryki?.

Pod ww. załącznikiem także znajdują się objaśnienia, w myśl których ?wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawką 0%?.

Analiza sprawy ujawniła, iż przedmiotowy symbol nie został zawarty w innych załącznikach do ustawy, które decydowałyby o stawce podatku VAT dla określonych towarów lub usług.

Jak wynika z powołanych zapisów z obniżonych stawek korzysta dostawa towarów, którymi są przyprawy takie jak chili, papryka słodka, ale także inne rośliny przyprawowe i aromatyczne, które jednakże muszą wywodzić się z rodzaju Capsicum lub z rodzaju Pimenta. Niemniej w obu przypadkach (pozycjach załącznika) ustawodawca wykluczył z możliwości opodatkowania obniżoną stawką podatku VAT dostawy papryki słodkiej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca wprowadza do obrotu, jako przyprawę ziele angielskie (całe ziarno), które zakupowane jest suche i niezabrudzone w workach o masie 50 kg. Po zakupie, bez jakiejkolwiek dalszej obróbki, jest ono przepakowywane w mniejsze opakowania (torebki) o masie od 15 gram do 1000 gram, i odsprzedawane jako przyprawa. Towar ten ? ziele angielskie (całe ziarno) ? sklasyfikowany jest pod symbolem PKWiU 01.28.12.0 ? ?chili, papryka słodka i inne rośliny przyprawowe i aromatyczne z rodzaju capsicum lub z rodzaju pimenta, surowe, suszone?.

Ziele angielskie ? jak wynika ze Słownika Współczesnego Języka Polskiego, pod red. prof. dr hab. Bogusława Dunaja, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1996 r., s. 1359, kol. II ? to wysuszone, niedojrzałe owoce drzewa pimentowego, wonne, brunatnoszare, o pikantnym smaku, używane jako przyprawa do potraw.

W konsekwencji ziele angielskie ? choć nie zostało w opisanej klasyfikacji PKWiU wymienione z nazwy ? to jednak może przynależeć do symbolu PKWiU 01.28.12.0, jest bowiem rośliną przyprawową z rodzaju pimenta.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisany stan faktyczny wskazać należy, iż dostawa towaru mającego postać ziela angielskiego (przyprawy do potraw) korzystać będzie z obniżonej, tj. 5% stawki podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, iż ziele angielskie (całe ziarno) ? będąc przyprawą roślinną ? sklasyfikowane jest pod symbolem PKWiU 01.28.12.0. W konsekwencji na podstawie poz. 10 załącznika nr 10 do ustawy w związku z art. 41 ust. 2a ustawy, możliwe jest względem dostawy ziela angielskiego zastosowanie obniżonej stawki podatku od towarów i usług, tj. 5%.


Podkreśla się ponadto, że kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych, nie mieszczą się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska dotyczącego powołanej klasyfikacji statystycznej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika