Skutki w podatku od towarów i usług przeniesienie części majątku (udziałów) do nowoutworzonej (...)

Skutki w podatku od towarów i usług przeniesienie części majątku (udziałów) do nowoutworzonej spółki (podział przedsiębiorstwa przez wydzielenie).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej G. XN GXX E, reprezentowanej przez Panią J.S. przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2007 r. (data wpływu do Biura KIP: 20 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności polegającej na przeniesieniu części majątku (udziałów) na nowo powstałą spółkę - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności polegającej na przeniesieniu części majątku na nowo powstałą spółkę.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka VXX E GXXH posiada od roku 2001 akcje spółki G. XN GXX E S.A. z siedzibą w P. 100% akcji VXX E GXXH objęła w G. XN GXX E w połowie roku 2005. Obecnie planowana jest restrukturyzacja Grupy VXX w Polsce. Wskutek restrukturyzacji powstanie w Polsce spółka holdingowa, która będzie posiadać udziały lub akcje w pozostałych spółkach Grupy VXX z siedzibą w Polsce, prowadzących działalność operacyjną. Obszarem działania spółki G. XN GXX E S.A. jest przede wszystkim dystrybucja energii. Spółka G. XN GXX E S.A. posiada udziały w spółkach: N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o. oraz N Sp. z o.o.

W pierwszym etapie restrukturyzacji planowany jest podział spółki G. XN GXX E S.A. (podział przez wydzielenie).

W wyniku podziału ze Spółki zostaną wydzielone składniki majątkowe, które stanowią udziały w spółkach N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o., G B Sp. z. o.o., N Sp. o. o. Podzielona Spółka G. XN GXX E S. A. będzie kontynuować działalność w obszarze dystrybucji energii. Wspomniane powyżej wydzielone składniki majątkowe (udziały), zostaną w wyniku podziału wydzielone i przeniesione na nowo powstałą spółkę VXX Polska Sp. z o.o., która w 100% będzie należeć do spółki VXX E GXXH.

Udziały posiadane przez Wnioskodawcę w N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o., N Sp. z o.o. nie stanowią zdaniem strony zorganizowanej części przedsiębiorstwa, bowiem nie umożliwiają realizacji zadań gospodarczych ich właścicielowi i nie są wyodrębnione organizacyjnie i finansowo. VXX Polska Sp. z o. o. ma docelowo pełnić rolę spółki holdingowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przeniesienie w wyniku podziału majątku Spółki G. XN GXX E S.A., tj. udziałów w N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o. i N Sp. z o.o., jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT...


Zdaniem Wnioskodawcy przeniesienie majątku Spółki G. XN GXX E S.A. (udziałów w N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o., N Sp. z o.o) w wyniku podziału Spółki przez wydzielenie nie jest ani dostawą towarów ani świadczeniem usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W danej transakcji brak jest bowiem elementu odpłatności (ekwiwalentności). Z tytułu wydzielenia majątku spółka G. EN GXX E S.A. nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia i żadnych korzyści, a zatem transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz nie rzutuje w żaden sposób na prawo G. XN GXX E S.A. do obniżenia należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowią treść tytułu IV działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych (zwanego dalej k.s.h.) wyróżniono cztery sposoby dokonania podziału spółek kapitałowych.

Podział może być dokonany przez:

  1. przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie),
  2. zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek),
  3. przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki),
  4. przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 2 k.s.h.). Podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego będącą jedną z form restrukturyzacji, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji do spółek nowo tworzonych. Instytucję podziału spółek regulują przepisy art. 528 - 550 k.s.h.

Powołane wyżej przepisy Kodeksu spółek handlowych regulują także warunki oraz skutki dokonania podziału danej osoby prawnej w powyższej formie. W świetle owych regulacji można wyodrębnić m.in. następujące specyficzne cechy tej instytucji prawnej:

  • podział spółki polega na bezpośrednim podzieleniu m.in. części majątku danej spółki oraz przeniesieniu go na inne podmioty, których udziałowcami (akcjonariuszami) stają się udziałowcy (akcjonariusze) spółki dzielonej bez konieczności dokonywania dodatkowych czynności prawnych rozporządzających (np. sprzedaży, darowizny, zamiany) pomiędzy podmiotami biorącymi udział w podziale,
  • spółka przejmująca wstępuje we wszystkie przydzielone jej w planie podziału prawa i obowiązki spółki dzielonej z dniem oznaczonym przez ustawodawcę jako dzień podziału (wydzielenia), na co wskazuje bezpośrednio treść art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Tym samym w przypadku podziału przejście majątku spółki dzielonej na inną spółkę uczestniczącą w podziale następuje na mocy jednego zdarzenia prawnego, jakim jest uchwała zgromadzenia wspólników o podziale, w drodze sukcesji uniwersalnej,
  • wspólnicy (akcjonariusze) spółki dzielonej, zgodnie z art. 529 § 3 Kodeksu spółek handlowych, mogą otrzymać udziały lub akcje spółek przejmujących, jak również dopłaty w gotówce.


Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż Spółka zamierza dokonać podziału poprzez wydzielenie części jej majątku i przeniesienie go na inną spółkę (tzw. podział przez wydzielenie). W przedmiotowym przypadku wydzieleniu ze spółki dzielonej i wniesieniu do spółki nowo powstałej podlegać będą wyłącznie udziały w innych spółkach. Podmiotem, który w zamian za wydzielony majątek otrzyma udziały w nowo powstałej spółce będzie spółka VXX E GXXH, posiadająca 100% akcji spółki dzielonej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?). Przez dostawę towarów rozumie się również ? zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy - przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

  - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przez świadczenie usług natomiast ? w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Ponadto - zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy - nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Odpłatne dostawy towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wtedy, gdy czynności te są dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działający w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza czynnik przedmiotowy ? opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy ? czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

W sytuacji przedstawionej we wniosku wydzieleniu podlegają jedynie udziały będące prawami majątkowymi. Nie stanowią one dostawy towarów ponieważ prawa majątkowe nie są towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zbycie praw majątkowych może w niektórych przypadkach stanowić usługę w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czynność polegająca na podziale przez wydzielenie dla Spółki dzielonej jest nieodpłatna, nie otrzymuje ona bowiem od spółki przejmującej żadnego ekwiwalentu. Spółka dzielona wręcz wyzbywa się majątku i dochodzi do zmniejszenia jej kapitału. Ekwiwalentność czynności dotyczy udziałowców (akcjonariuszy), którzy otrzymują nowe udziały (akcje) w spółce przejmującej. Z powyższego wynika, iż podział przez wydzielenie stanowi czynność nieodpłatną, która w pewnych okolicznościach może być zrównana z czynnościami odpłatnymi.

W przypadku opisanym we wniosku nastąpiło przeniesienie własności udziałów czyli praw majątkowych nie będących towarami, przy których nabyciu nie odliczono podatku naliczonego, ponieważ podatek ten nie wystąpił. Jest to zatem czynność nieodpłatna, która nie może być zrównana ani z odpłatną dostawą towarów, ani z odpłatnym świadczeniem usług.

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju a w opisanym przypadku żadna z tych czynności nie ma miejsca.

Ponadto w przedmiotowej sprawie przenosząc prawo własności udziałów w spółkach z o.o. Wnioskodawca nie działa w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Czynność ta bowiem nie mieści się w ramach definicji ?działalności gospodarczej?, o której mowa w art. 15 ust. 2 cyt. ustawy.

Czynność polegająca na podziale Spółki przez wydzielenie i przekazanie nowo utworzonej spółce stanowiących majątek Wnioskodawcy udziałów w N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o., N Sp. z o.o., nie stanowi ani odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług. Nie mieści się również w ramach wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Brak jest zatem podstaw do zastosowania do tej czynności opodatkowania podatkiem VAT.


W związku z tym, iż w przedmiotowej sprawie wydzielenie wybranych składników majątku (udziałów), nie podlega opodatkowaniu, zatem Wnioskodawca nie ma też obowiązku korekty podatku naliczonego, w oparciu o art. 91 ustawy o VAT.


Ponadto informuje się, że w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie osobne rozstrzygnięcie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-115/07-2/HS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika