Czy zamiana nieruchomości zabudowanej i niezabudowanej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i (...)

Czy zamiana nieruchomości zabudowanej i niezabudowanej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej Pan D.A. i Pan I.A. ?Zakład DiNPS? przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2007 r. (data wpływu 26 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zamiany nieruchomości gruntowych zabudowanych i niezabudowanych - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 26 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zamiany nieruchomości gruntowych zabudowanych i niezabudowanych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 21 października 2002 r. Wnioskodawca nabył od Spółdzielni ?SXX? w B. na współwłasność łączną wspólników Spółki Cywilnej nieruchomość zabudowaną budynkam ? wartość zakupionej nieruchomości wyniosła 534(?) zł. W dniu 26 kwietnia 2004 r. Wnioskodawca nabył kolejną nieruchomość zabudowaną budowlami, tj. place, drogi dojazdowe, (na analogicznych zasadach współwłasności łącznej wspólników Spółki Cywilnej) ? wartość drugiej zakupionej nieruchomości wyniosła 63(?) zł.

Opisane wyżej nieruchomości zostały zakupione jako towary używane, tj. od końca roku w którym nastąpiło zakończenie budowy a chwilą nabycia nieruchomości minęło co najmniej 5 lat. Wnioskodawca wskazuje ponadto, iż w związku z nabyciem ww. nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, a także podnosi, że w 5-cio letnim okresie posiadania nieruchomości nie dokonywał nakładów finansowych na ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej każdej z nieruchomości.

Transakcja jakiej zamierza dokonać Wnioskodawca polega na zamianie posiadanych nieruchomości na grunty niezabudowane i zabudowane drugiej strony umowy, tj. Spółki z o.o. ?AXX? z siedzibą w P. Przedmiotem umowy zamiany będą działki oznaczone numerami 11/XX, 11/XX i 11/XX. W wyniku sporządzonego operatu szacunkowego ustalono, iż nieruchomość oznaczona numerem 11/XX była niezabudowana, natomiast nieruchomości 11/XX i 11/XX były nieruchomościami zabudowanymi.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w transakcji zamiany wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, i w jakiej stawce...

Zdaniem Wnioskodawcy ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zakłada, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in.: odpłatna dostawa towarów, przez które rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? a także grunty. Transakcje zamiany działek nr 11/XX i 11/XX spełniają warunki zwolnienia od opodatkowania stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy. Ponadto w związku z art. 29 ust. 5 ustawy jako na stałe związane z nimi budynki i budowle podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług w tej transakcji. Natomiast działka oznaczona numerem 11/XX będąca nieruchomością niezabudowaną winna być opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawa towarów w świetle art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar natomiast ustawa o podatku od towarów i usług rozumie ? art. 2 pkt 6 ? rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przytoczona ustawa o podatku od towarów i usług, nie definiuje istoty umowy zamiany, reguluje ją natomiast Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży (art. 604 K.c.).

W świetle zatem przytoczonych przepisów oraz opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego zamiana skutkować będzie nabyciem nieruchomości na prawach właściciela nieruchomości dla obu stron transakcji zamiany.

W powołanym art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wskazano, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie odpłatna dostawa. Charakter umowy zamiany określonej ustawą Kodeks cywilny, a także zamiana jakiej zamierza dokonać Wnioskodawca wskazują na odpłatność przedmiotowej czynności. Odpłatność może przybierać różne formy i nie jest warunkiem jej istnienia to, aby dokonana była w pieniądzu. Odpłatnością może być także świadczenie zwrotne lub otrzymanie innego towaru (np. nieruchomości).

Stosownie natomiast do art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwolniona od podatku jest dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Ze zwolnienia korzysta ? w myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 - również dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Za towary używane rozumie się w myśl postanowień zawartych w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Stosownie do treści art. 43 ust. 6 ww. ustawy zwolnienia od podatku towarów używanych nie stosuje się jeżeli przed wprowadzeniem towarów, o których mowa wyżej, do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.


Należy zaznaczyć, że stosownie do przepisu art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Mając na uwadze powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do zwolnienia od podatku w zakresie dostawy (zamiany) nieruchomości zabudowanej, bowiem jak wskazał Wnioskodawca w związku z nabyciem nieruchomości nie dokonał odliczenia kwoty podatku naliczonego od kwoty podatku należnego a mieszczące się na działce budynki i budowle (będącej przedmiotem zamiany) spełniają warunki wynikające z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 z uwzględnieniem art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

Stosownie do ww. art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., zwolnienie od podatku nie przysługuje w zakresie zamiany (dostawy) nieruchomości niezabudowanych przeznaczonych pod zabudowę lub budowlanych. Zatem jeżeli nieruchomość gruntowa niezabudowana, oznaczona numerem 11/20 jest przeznaczona pod zabudowę lub jest nieruchomością budowlaną, Wnioskodawca winien transakcję zamiany omawianej nieruchomości opodatkować stawką podatku VAT w wysokości 22%.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Jana Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika