Czy w sytuacji, gdy sprzedaż zwolniona z podatku VAT dotyczyła nieruchomości, dla której wszystkie (...)

Czy w sytuacji, gdy sprzedaż zwolniona z podatku VAT dotyczyła nieruchomości, dla której wszystkie wydatki związane z jej nabyciem i posiadaniem były zbierane na odrębnym koncie w księgach handlowych oraz podatek VAT naliczony dotyczący tych wydatków nie został odliczony, można stwierdzić, że został wypełniony obowiązek określony w art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie ma w tej sytuacji zastosowania art. 90 ust. 2 i następne ww. ustawy ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 08 października 2007 r. (data wpływu 10 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 10 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 70.11.Z) i kupno i sprzedaż nieruchomości (PKD 70.12.Z). W dniu 15 czerwca 2007 r. Podatnik zawarł umowę na podstawie której dokonał sprzedaży 1 posiadanego udziału we współwłasności działki gruntu oznaczonej w rejestrze gruntów jako grunty orne symbolami RX, RXa, RXb, RXa, RXb, dla której nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Sprzedaż ta, zdaniem Wnioskodawcy, jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Wszystkie czynności związane z zakupem tej działki (podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata skarbowa oraz wynagrodzenie notariusza) były udokumentowane dowodami księgowymi i zostały zebrane w księgach handlowych na odrębnym koncie analitycznym konta syntetycznego ?Środki trwałe w budowie?. W chwili zakupu tej nieruchomości Wnioskodawca planował pozostawić ją jako inwestycję. Jednakże w związku ze sprzedażą nieruchomości Wnioskodawca złożył korektę deklaracji VAT-7, zmieniając rozliczenie w ten sposób, że podatek VAT związany z inwestycją nie został odliczony od podatku należnego, ponieważ wydatki te dotyczyły sprzedaży zwolnionej. Ponadto podatek VAT od czynności związanych ze sprzedażą części udziału we współwłasności tej działki nie został odliczony od podatku należnego. Wnioskodawca uważa, że w ten sposób wypełnił obowiązek nałożony przez art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, to znaczy wyodrębnione zostały czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jaki i czynność, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w sytuacji, gdy sprzedaż zwolniona z podatku VAT dotyczyła nieruchomości, dla której wszystkie wydatki związane z jej nabyciem i posiadaniem były zbierane na odrębnym koncie w księgach handlowych, oraz podatek VAT naliczony dotyczący tych wydatków nie został odliczony, można stwierdzić, że został wypełniony obowiązek określony w art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie ma w tej sytuacji zastosowania art. 90 ust. 2-11 ww. ustawy ...


Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdy sprzedaż zwolniona z podatku VAT dotyczyła nieruchomości, dla której wszystkie wydatki związane z jej nabyciem i posiadaniem były zbierane na odrębnym koncie w księgach handlowych, oraz podatek naliczony dotyczący tych wydatków nie został odliczony oraz nie dokonano odliczenia podatku naliczonego od wydatków dotyczących sprzedaży zwolnionej, można stwierdzić, ze wypełniony został obowiązek określony w art. 90 ust. 1 ustawy i nie ma w tej sytuacji zastosowania art. 90 ust. 2?11.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z uregulowania tego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Regulacja ta wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi m. in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje należy stwierdzić, iż prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty podatku naliczonego przysługuje jedynie od zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż dokonał sprzedaży udziału we współwłasności działki gruntu oznaczonej w rejestrze gruntów jako grunty orne stosując zwolnienie z podatku d towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Pierwotnie Wnioskodawca ww. nieruchomość planował pozostawić jako inwestycję. W związku z tym, że inwestycja ta miała być związana z czynnościami opodatkowanymi, Podatnik od czynności związanych z jej zakupem i posiadaniem dokonał odliczenia podatku VAT. Jednakże w związku ze sprzedażą przedmiotowej nieruchomości, korzystającej ze zwolnienia od podatku VAT, dokonał stosownej korekty rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usług. Należy stwierdzić, iż Wnioskodawca dokonując korekty deklaracji VAT-7 uwzględnił przepis z art. 86 ust. 1 cyt. ustawy dotyczący prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Oznacza to, iż dokonanie takiego podziału powoduje, że podatnik odlicza podatek związany ze sprzedażą opodatkowaną, natomiast nie odlicza podatku związanego ze sprzedażą zwolnioną.

Stosownie do art. 90 ust. 2 ustawy o VAT jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Zatem, jeżeli Wnioskodawca może przyporządkować zakupy do dokonanej sprzedaży zwolnionej, przepisy art. 90 ust. 2 -10 cyt. ustawy nie mają zastosowania.

Należy nadmienić, iż Podatnik w swojej działalności dążyć powinien do przypisania konkretnych wydatków i towarzyszących im kwot podatku naliczonego do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Przy jednoczesnej jednak sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku, może istnieć kategoria zakupów (wydatków), których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży, np. szeroko pojęte wydatki administracyjne i eksploatacyjne firmy, które służą wszelkim rodzajom aktywności gospodarczej podatnika. W takiej sytuacji, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, podatnik może zmniejszyć kwotę podatku należnego tylko o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika