Sprzedaż nieruchomości zabudowanej przez osobę fizyczną będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem (...)

Sprzedaż nieruchomości zabudowanej przez osobę fizyczną będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, lecz będzie korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2010 r. (data wpływu 12 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 marca 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 19 marca 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W ubiegłym roku Wnioskodawca nabył do majątku prywatnego nieruchomość o powierzchni 2,28 ha. Jest to grunt klasyfikowany jako rolny (w ewidencji gruntów działki klasyfikowane są jako grunty orne), nie objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy wskazano, iż jest to teren przeznaczony pod aktywizację gospodarczą. Dotychczasowy właściciel uzyskał warunki zabudowy dla inwestycji: budowa zespołu obiektów produkcyjno-magazynowo usługowo-biurowo-socjalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, i wyraził zgodę na przeniesienie decyzji w tym przedmiocie na rzecz Zainteresowanego.

Obecnie na gruncie znajdują się fundamenty dwóch niewielkich budynków i niewielkie place betonowe.

Wnioskodawca nie zamierza realizować inwestycji, wydzierżawiać czy dokonywać podziału nieruchomości. Nieruchomość będzie wykorzystywał w celach prywatnych z możliwością sprzedaży na rzecz przedsiębiorstwa/spółki, w której jako wspólnik uczestniczy członek rodziny.

Nie prowadzi, ani nie prowadził indywidualnej działalności gospodarczej. Nie ma także zamiaru rozpoczynania takiej działalności. Nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Nie dokonywał i nie zamierza dokonywać sprzedaży innych nieruchomości. Nie jest rolnikiem i nie posiada gospodarstwa rolnego.

Dotychczasowy właściciel jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

  • nieruchomość została zakupiona w celu jej dalszej odsprzedaży,
  • z przedmiotowej nieruchomości nie były i nie są czerpane żadne dochody,
  • zainteresowana nabyciem nieruchomości jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie zostały poczynione żadne wiążące ustalenia co do warunków sprzedaży (np. w formie umowy przedwstępnej),
  • Zainteresowany nie dokonywał wcześniej żadnych dostaw gruntów,
  • według informacji posiadanych przez Wnioskodawcę, poprzedni właściciel nabył nieruchomość wraz z opisanymi we wniosku budowlami w postępowaniu egzekucyjnym tj. w drodze czynności odpowiadającej dostawie towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 obecnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług.
    Poprzedni właściciel nie dokonał ulepszeń obiektów znajdujących się na nieruchomości.
    W ocenie Zainteresowanego, do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu obecnie obowiązującej ustawy mogło dojść 13 lat temu. Zasadność jego stanowiska pozostawił jednakże ocenie tut. Organu, zważywszy, że wskazana transakcja miała miejsce przed wejściem w życie obecnie obowiązujących przepisów. z uwagi na powyższe, we wniosku został powołany przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT,
  • przewidywana dostawa nieruchomości nastąpi na rzecz jednego nabywcy.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości Zainteresowany będzie z tytułu takiej transakcji podatnikiem VAT...
  2. W przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1 za nieprawidłowe, to czy transakcja taka podlegać będzie zwolnieniu określonemu w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT...


Zdaniem Wnioskodawcy:

Odnośnie pytania nr 1:

Zainteresowany stoi na stanowisku, że w przypadku dokonania sprzedaży nieruchomości nie będzie z tego tytułu podatnikiem VAT i w konsekwencji, nie będzie również zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT.

Dostawa towarów (także budowli i gruntu) podlega opodatkowaniu VAT wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika VAT. Istotne z tego punktu widzenia jest określenie, czy osoba dokonująca dostawy prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności producenta czy handlowca wielokrotnie, w sposób częstotliwy, nie zaś incydentalnie, czy okazjonalnie.

Jeżeli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży towaru, a okoliczności nie wskazują, że czynność ta czyniona jest z zamiarem jej powtarzania (działalność w tym zakresie nie będzie kontynuowana), to nie można stwierdzić, że osoba ta prowadzi działalność gospodarczą o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Dodatkowo należy zaznaczyć, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

Nie jest zatem podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowej transakcji, nie prowadząc przy tym zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Przedstawioną wykładnię przepisów ustawy o VAT potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacjach indywidualnych: z dnia 15 lipca 2008 r., ILPP2/443-364/08-2/GZ oraz z dnia 21 grudnia 2007 r. ILPP1/443-254/07-2/MT.

Biorąc pod uwagę zasady przyjmowane w tym zakresie Wnioskodawca uważa, że nie ma podstaw do uznania go za osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

Jeżeli dokona sprzedaży nieruchomości, będzie to czynność jednorazowa, której nie będzie powtarzać, czy wykonywać w sposób stały i zorganizowany. Nie wystąpią w tym przypadku żadne okoliczności wskazujące na zamiar częstotliwości czy profesjonalny charakter ewentualnej sprzedaży (nieruchomość nie będzie dzielona na mniejsze działki, ani nie będzie komercyjnie wykorzystywana).

W związku z powyższym, Zainteresowany nie będzie - w razie ewentualnej sprzedaży zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT.

Odnośnie do pytania nr 2:

Jeśli stanowisko Zainteresowanego w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za nieprawidłowe, wskazuje on, że w takim wypadku ewentualną sprzedaż nieruchomości (na gruncie VAT dostawa niewielkich budowli wraz z gruntem) trzeba będzie uznać za zwolnioną przedmiotowo od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Ze względu na fakt, iż na gruncie znajdują się fundamenty dwóch niewielkich budynków i niewielkie place betonowe (te ostatnie należy kwalifikować jako budowle), konieczne jest odniesienie się do treści art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Stanowi on, że w przypadku dostawy budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Skoro w takim przypadku przedmiotem ewentualnej dostawy będą budowle trwale związane z gruntem, to ta transakcja, o ile powinna być opodatkowana, to według zasad właściwych dla dostawy budowli. Bez znaczenia pozostaje fakt stosunku powierzchni gruntu do wielkości naniesień (budowli).

Ewentualna dostawa budowli będzie jednocześnie zwolniona od podatku VAT. Zainteresowany nie posiada obecnie informacji co do spełnienia warunków określonych w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT (czy dostawa będzie dokonywana przed czy po pierwszym zasiedleniu), jednakże spełnione będą warunki określone w art. 43 ust. 10a ustawy o VAT. Nie będzie bowiem budowli wykorzystywał w działalności gospodarczej i nie będzie mu przysługiwało - w stosunku do nich prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Po drugie, nie będzie dokonywał żadnych wydatków na ich ulepszenie.

Tym samym spełnione będą, określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, warunki zwolnienia przedmiotowego dotyczącego dostawy m.in. budowli. w konsekwencji, zważywszy na wspomniane wyżej zasady określania podstawy opodatkowania, uznać należy, że ewentualna sprzedaż nieruchomości (tj. dostawa budowli trwale związanych z gruntem wraz z tym gruntem) będzie w całości od VAT zwolniona.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Pojęcia ?podatnik? i ?działalność gospodarcza? na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Natomiast działalność gospodarcza - w myśl art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powołując definicję działalności gospodarczej zawartą w ustawie, wyjaśnić należy, iż jest ona znacznie szersza niż definicja działalności gospodarczej uregulowana w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. u. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.) czy też w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W konsekwencji, ocena określonych stanów na gruncie powołanych aktów prawnych może być odmienna.

Status podatnika VAT nie jest związany z wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu ww. przepisów. w szczególności nie ma znaczenia fakt rejestracji działalności gospodarczej, czy też rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług. Wskazać również należy, iż dla uzyskania statusu podatnika VAT nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Podatnikiem będzie podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na to, czy przynosi ona zyski.

Podatnikami VAT są również podmioty, których cel działalności nie jest związany z prowadzeniem działalności komercyjnej nastawionej na osiąganie zysków lub też przeznaczające uzyskane zyski na cele społecznie użytecznie (charytatywne, kulturalne, naukowe itd.).

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług lub przez osobę fizyczną niebędącą podatnikiem tego podatku, jeżeli sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej.

Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że wykorzystywane przez podatnika towary zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że w ubiegłym roku Wnioskodawca nabył do majątku prywatnego nieruchomość o powierzchni 2,28 ha. Jest to grunt klasyfikowany jako rolny (w ewidencji gruntów działki klasyfikowane są jako grunty orne), nie objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy wskazano, iż jest to teren przeznaczony pod aktywizację gospodarczą. Dotychczasowy właściciel uzyskał warunki zabudowy dla inwestycji: budowa zespołu obiektów produkcyjno-magazynowo-usługowo-biurowo-socjalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, i wyraził zgodę na przeniesienie decyzji w tym przedmiocie na rzecz Zainteresowanego.

Obecnie na gruncie znajdują się fundamenty dwóch niewielkich budynków i niewielkie place betonowe.

Wnioskodawca nie zamierza realizować inwestycji, wydzierżawiać czy dokonywać podziału nieruchomości. Nieruchomość będzie wykorzystywał w celach prywatnych z możliwością sprzedaży na rzecz przedsiębiorstwa/spółki, w której jako wspólnik uczestniczy członek rodziny.

Nie prowadzi, ani nie prowadził indywidualnej działalności gospodarczej. Nie ma także zamiaru rozpoczynania takiej działalności. Nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Nie dokonywał i nie zamierza dokonywać sprzedaży innych nieruchomości. Nie jest rolnikiem i nie posiada gospodarstwa rolnego.

Dotychczasowy właściciel jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

  • nieruchomość została zakupiona w celu jej dalszej odsprzedaży,
  • z przedmiotowej nieruchomości nie były i nie są czerpane żadne dochody,
  • zainteresowana nabyciem nieruchomości jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie zostały poczynione żadne wiążące ustalenia co do warunków sprzedaży (np. w formie umowy przedwstępnej),
  • Zainteresowany nie dokonywał wcześniej żadnych dostaw gruntów,
  • według informacji posiadanych przez Wnioskodawcę poprzedni właściciel nabył nieruchomość wraz z opisanymi we wniosku budowlami w postępowaniu egzekucyjnym tj. w drodze czynności odpowiadającej dostawie towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 obecnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług.
    Poprzedni właściciel nie dokonał ulepszeń obiektów znajdujących się na nieruchomości.
    W ocenie Zainteresowanego, do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu obecnie obowiązującej ustawy mogło dojść 13 lat temu,
  • przewidywana dostawa nieruchomości nastąpi na rzecz jednego nabywcy.


Wskazać należy, iż nabycie przedmiotowej nieruchomości nie nastąpiło wskutek darowizny czy też spadku, lecz umowy sprzedaży. Wskazuje to, iż nabycie nastąpiło w celu późniejszej odsprzedaży. w konsekwencji, nieruchomość nie może być uznana za odrębny majątek osobisty Zainteresowanego.

Powyższe wskazuje, że Wnioskodawca będzie działał w charakterze handlowca (zakup w celu odsprzedaży) a zatem zostanie spełniona definicja działalności gospodarczej, zgodnie z powołanym art. 15 ust. 2 ustawy, a on sam wystąpi w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

Podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...) ? art. 29 ust. 1 ustawy.

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli to, zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Co do zasady stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy ? wynosi 22% (...).

Jednakże zarówno w jej treści, jak i przepisów wykonawczych do ustawy, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Zgodnie z zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy definicją, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości budynków, budowli lub ich części, jeżeli w momencie ich dostawy są one już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

Natomiast stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


W myśl art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zainteresowany poinformował, iż do zasiedlenia przedmiotowej nieruchomości doszło 13 lat temu.

W związku z tym, że dana nieruchomość jest zabudowana (znajdują się na niej fundamenty dwóch niewielkich budynków i niewielkie place betonowe ? te ostatnie są traktowane jako budowle) oraz ich dostawa nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres dłuższy niż 2 lata, to powoduje, że przyszła jej sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2009 r., zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 2 grudnia 2009 r. (Dz. u. Nr 215, poz. 1666) przepis ten otrzyma brzmienie ? zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Jednakże art. 2 ww. ustawy wskazuje, iż kwotę, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 1, dla 2010 r. przyjmuje się w wysokości 100 000 zł.

W myśl ust. 2 powołanego art. 113 ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku (...).

Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1 ? art. 113 ust. 9 ustawy.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Na podstawie art. 96 ust. 3 ustawy, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

We wniosku Zainteresowany wskazał, że nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Z analizy powyższych przepisów wynika, że podmiot, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, ale na podstawie przepisów ustawy są one zwolnione od tego podatku, nie ma obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ustawy.

Reasumując, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zabudowanej będzie czynnością, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zatem Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku VAT z tytułu jej sprzedaży. Transakcja ta będzie jednak zwolniona od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w związku z tym Zainteresowany, z tytułu tej transakcji, nie będzie miał obowiązku zarejestrowania się jako podatnik podatku VAT i będzie korzystał ze zwolnienia podmiotowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika