Czy podatnikowi będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku (...)

Czy podatnikowi będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów i usług, zakupionych w związku z planowanym rozszerzeniem działalności poprzez wprowadzenie nowego kanału dystrybucji sprzedawanych towarów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana prowadzącego P.H.U., przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 22 marca 2010 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 25 marca 2010 r.), uzupełnionym pismami z dnia: 13 kwietnia 2010 r. (data wpływu 13 kwietnia 2010 r.) oraz 20 kwietnia 2010 r. (data wpływu 22 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Powyższy wniosek uzupełniono pismami z dnia 13 kwietnia 2010 r. oraz 20 kwietnia 2010 r. o brakującą opłatę oraz o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Obecnie podatnik prowadzi działalność polegającą na sprzedaży m. in. produktów spożywczych, chemii gospodarczej, gazet, papierosów, alkoholi, karm dla zwierząt, a także przyborów szkolnych. Działalność prowadzona jest w formie sprzedaży detalicznej w ramach sklepu osiedlowego. Podatnik planuje rozszerzenie działalności poprzez wprowadzenie nowego kanału dystrybucji jakim będzie sklep internetowy. W związku z planowanym otwarciem sklepu internetowego podatnik poniesie wydatki m. in. na sprzęt komputerowy, oprogramowanie, sprzęt wspomagający ewidencję magazynową (skanery kodów kreskowych). Ponadto planowane wydatki obejmować będą również usługi reklamowe, usługi opracowania, wdrożenia i bieżącej obsługi serwisu internetowego oraz usługi utrzymania serwera internetowego.

Z pisma z dnia 20 kwietnia 2010 r., stanowiącego uzupełnienie do wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nabyte towary i usługi, zakupione w związku z planowanym rozszerzeniem działalności będą służyć do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatnikowi będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów i usług, zakupionych w związku z planowanym rozszerzeniem działalności poprzez wprowadzenie nowego kanału dystrybucji sprzedawanych towarów...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z pewnymi zastrzeżeniami.

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

W powyższym kontekście, należy wskazać, iż główna działalność podatnika polega na odpłatnej dostawie towarów, która na mocy powyższego przepisu opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług Jednocześnie planowane wydatki związane są bezpośrednio z rozszerzeniem działalności podatnika poprzez wprowadzenie nowego kanału dystrybucji sprzedawanych obecnie towarów.

Tym samym, planowane wydatki poniesione będą na towary i usługi wykorzystane bezpośrednio do rozszerzenia obecnej działalności podatnika, jaką jest odpłatna dostawa towarów.

W związku z powyższym podatnik stoi na stanowisku, iż będzie mu przysługiwać prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na rozszerzenie działalności poprzez wprowadzenie nowego kanału dystrybucji sprzedawanych towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało zawarte w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3?7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,
  • prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi ?w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych?.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Ponadto z powyższego wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada, wyłącza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku, bądź niepodlegających opodatkowaniu.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m. in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy:

  1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
    1. wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących,li>w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;
  2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
  3. wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż;
  4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
    1. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,
    2. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
    3. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;
  5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
  6. zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym

    stosownie do art. 88 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na sprzedaży m. in. produktów spożywczych, chemii gospodarczej, gazet, papierosów, alkoholi, karm dla zwierząt, a także przyborów szkolnych. Działalność prowadzona jest w formie sprzedaży detalicznej w ramach sklepu osiedlowego. Podatnik planuje rozszerzenie działalności poprzez wprowadzenie nowego kanału dystrybucji jakim będzie sklep internetowy. W związku z planowanym otwarciem sklepu internetowego podatnik poniesie wydatki m. in. na sprzęt komputerowy, oprogramowanie, sprzęt wspomagający ewidencję magazynową (skanery kodów kreskowych). Ponadto planowane wydatki obejmować będą również usługi reklamowe, usługi opracowania, wdrożenia i bieżącej obsługi serwisu internetowego oraz usługi utrzymania serwera internetowego.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nabyte towary i usługi, zakupione w związku z planowanym rozszerzeniem działalności będą służyć do wykonywania czynności opodatkowanych.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie została spełniona podstawowa przesłanka określona w cyt. art. 86 ust. 1 ustawy, gdyż jak wynika z wniosku, wymienione zakupy związane będą z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a to determinuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących przedmiotowe zakupy.

Reasumując, Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z nabycia towarów i usług, zakupionych w związku z planowanym rozszerzeniem działalności poprzez wprowadzenie nowego kanału dystrybucji sprzedawanych towarów przy założeniu, że nie wystąpią ograniczenia zawarte w art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika