Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności aportu przedsiębiorstwa.

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności aportu przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2014 r. (data wpływu 16 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności aportu przedsiębiorstwa ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności aportu przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą ?A? od 8 września 1989 r. Zakres prowadzonej działalności obejmuje obecnie produkcję bielizny (PKD 14.14.Z) oraz sprzedaż hurtową wyrobów tekstylnych (PKD 46.41.Z). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zatrudniał około 20 pracowników. Przedsiębiorstwo Zainteresowanego jest prowadzone z wykorzystaniem zespołu następujących składników majątkowych (materialnych i niematerialnych):

  • sprzętu biurowo-komputerowego;
  • maszyn i urządzeń do produkcji;
  • wyposażenia;
  • samochodów;
  • nieruchomości;
  • środków obrotowych;
  • prawa do znaku towarowego ?B?. Znak ten nie jest zarejestrowany w urzędzie patentowym i nie został zaliczony do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji w zakresie podatku dochodowego.

W związku z prowadzonym przedsiębiorstwem Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencje wymagane w zakresie VAT. Zainteresowany w ramach prowadzonej działalności korzysta również z finansowania z banku w postaci dostępnego limitu w ramach rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ogółem wartość składników przedsiębiorstwa wynosi ok. 1,5 mln zł. W skład przedsiębiorstwa nie wchodzą żadne koncesje lub zezwolenia, a także patenty oraz prawa własności przemysłowej. Wnioskodawca ma zawarte umowy z dostawcami krajowymi i zagranicznymi oraz umowy dotyczące dostawy energii elektrycznej oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Zainteresowany zamierza wnieść prowadzone przedsiębiorstwo jako wkład niepieniężny (aport) do istniejącej spółki jawnej działającej pod firmą ?C? spółka jawna. W związku z wniesieniem aportu przez Wnioskodawcę spółka jawna otrzyma zespół wszystkich składników wchodzących w skład prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa stanowiących zorganizowaną całość w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W efekcie działalność prowadzona dotychczas przez Wnioskodawcę będzie w analogicznym zakresie kontynuowana przez spółkę jawną po otrzymaniu aportu. Przedsiębiorstwo po wniesieniu aportem zachowa więź organizacyjną i funkcjonalną istniejącą u Zainteresowanego. Żaden składnik przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie zostanie z tego przedsiębiorstwa wyłączony.

W skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, które będzie stanowić przedmiot aportu będą wchodzić wszystkie wymienione wyżej składniki majątkowe. Ponadto w związku z aportem zostanie zawartych szereg porozumień w wyniku, których stroną umów zwartych przez Wnioskodawcę stanie się spółka jawna. Na tej podstawie współpracę z dotychczasowymi kontrahentami Wnioskodawcy w pełnym zakresie będzie prowadzić spółka jawna. Ponadto pracownicy Wnioskodawcy staną się pracownikami spółki jawnej na zasadach przewidzianych w art. 231 Kodeksu pracy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy wniesienie do spółki jawnej wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci opisanego w zdarzeniu przyszłym ?przedsiębiorstwa? stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 u.p.t.u.?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko, że czynność wniesienia ww. aportu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1-2

Wniesienie do spółki jawnej wkładu (aportu) w postaci opisanego w zdarzeniu przyszłym ?przedsiębiorstwa? stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 u.p.t.u., która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.t.u., należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, co oznacza, że odpłatną dostawą towarów jest także wniesienie aportu do spółki osobowej.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 u.p.t.u., przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Określenie ?transakcja zbycia? obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamiana, darowizna, czy wniesienie wkładu (aportu) do spółki osobowej. Przy czym, jak stanowi art. 6 ust. 1 u.p.t.u., przedmiotem ww. transakcji musi być ?przedsiębiorstwo? lub ?zorganizowana część przedsiębiorstwa?. Zgodnie z utrwaloną wykładnią art. 6 pkt 1 u.p.t.u., określenie ?przedsiębiorstwo? należy rozumieć zgodnie z art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Natomiast określenie ?zorganizowana część przedsiębiorstwa? została zdefiniowane w art. 2 pkt 27e u.p.t.u.

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, ?przedsiębiorstwo? jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół tak określonych składników na podstawie art. 551 k.c. obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W myśl art. 552 k.c., czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. W niniejszej sprawie przedmiotem aportu Wnioskodawcy będą wszystkie składniki przedsiębiorstwa. Żaden składnik nie zostanie wyłączony z prowadzonego przedsiębiorstwa, które będzie stanowić przedmiot aportu. Zachowane zostaną również więzi organizacyjne i funkcjonalne pomiędzy poszczególnymi składnikami przedsiębiorstwa, a działalność prowadzona dotychczas przez Wnioskodawcę będzie kontynuowana w pełnym zakresie. Z tych też względów, w ocenie Wnioskodawcy, zespół składników majątkowych służących do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę jest przedsiębiorstwem w rozumieniu w rozumieniu art. 551 k.c. Analogiczne stanowisko jest prezentowane w interpretacjach wydawanych z upoważnienia Ministra Finansów, gdzie wskazuje się, że ?decydujące jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej? (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 sierpnia 2013 r., sygn. ITPP2/443-443/13/PS).

Biorąc zatem pod uwagę, że przedmiotem aportu Wnioskodawcy do spółki jawnej będzie ?przedsiębiorstwo? w rozumieniu art. 551 k.c., będzie to transakcja zbycia przedsiębiorstwa, która stosownie do art. 6 pkt 1 u.p.t.u. nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te ? chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług ? nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem ?transakcji zbycia?. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie ?transakcja zbycia? należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu ?dostawa towarów? w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. ?zbycie? obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

W niniejszej sprawie kwestią wymagającą interpretacji jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji ?przedsiębiorstwa?. Zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 121), zwanej dalej k.c.

Zgodnie z art. 551 k.c., przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym, jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Użyte w ww. przepisie określenie ?w szczególności? wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej, brak któregoś z tych elementów nie pozbawia zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa.

W myśl art. 552 k.c., czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami umożliwiające kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z brzmieniem art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347, str. 1 ze zm.), w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.

W przypadkach, gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Z powyższego wynika, że ww. przepis wprowadza, tak samo jak ma to miejsce w ustawie o podatku od towarów i usług, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą ?A? od 8 września 1989 r. Zakres prowadzonej działalności obejmuje obecnie produkcję bielizny oraz sprzedaż hurtową wyrobów tekstylnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zatrudniał około 20 pracowników. Przedsiębiorstwo Zainteresowanego jest prowadzone z wykorzystaniem zespołu następujących składników majątkowych (materialnych i niematerialnych): sprzętu biurowo-komputerowego; maszyn i urządzeń do produkcji; wyposażenia; samochodów; nieruchomości; środków obrotowych; prawa do znaku towarowego ?B?. Znak ten nie jest zarejestrowany w urzędzie patentowym i nie został zaliczony do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji w zakresie podatku dochodowego. W związku z prowadzonym przedsiębiorstwem Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencje wymagane w zakresie VAT. Zainteresowany w ramach prowadzonej działalności korzysta również z finansowania z banku w postaci dostępnego limitu w ramach rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ogółem wartość składników przedsiębiorstwa wynosi ok. 1,5 mln zł. W skład przedsiębiorstwa nie wchodzą żadne koncesje lub zezwolenia, a także patenty oraz prawa własności przemysłowej. Wnioskodawca ma zawarte umowy z dostawcami krajowymi i zagranicznymi oraz umowy dotyczące dostawy energii elektrycznej oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych. Zainteresowany zamierza wnieść prowadzone przedsiębiorstwo jako wkład niepieniężny (aport) do istniejącej spółki jawnej, której jest wspólnikiem. W związku z wniesieniem aportu przez Wnioskodawcę spółka jawna otrzyma zespół wszystkich składników wchodzących w skład prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa stanowiących zorganizowaną całość w rozumieniu art. 551 k.c. W efekcie działalność prowadzona dotychczas przez Wnioskodawcę będzie w analogicznym zakresie kontynuowana przez spółkę jawną po otrzymaniu aportu.

Przedsiębiorstwo po wniesieniu aportem zachowa więź organizacyjną i funkcjonalną istniejącą u Wnioskodawcy. Żaden składnik przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie zostanie z tego przedsiębiorstwa wyłączony. W skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, które będzie stanowić przedmiot aportu będą wchodzić wszystkie wymienione wyżej składniki majątkowe. Ponadto w związku aportem zostanie zawartych szereg porozumień w wyniku, których stroną umów zwartych przez Wnioskodawcę stanie się spółka jawna. Na tej podstawię współpracę z dotychczasowymi kontrahentami Wnioskodawcy w pełnym zakresie będzie prowadzić spółka jawna. Ponadto pracownicy Wnioskodawcy staną się pracownikami spółki jawnej na zasadach przewidzianych w art. 231 kodeksu pracy.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca powziął wątpliwość w kwestii opodatkowania czynności aportu przedsiębiorstwa.

Wskazać należy, że zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa przechodzi na własność jednego nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. O tym czy doszło do wyodrębnienia przedsiębiorstwa decyduje pełen zakres zbywanego majątku, praw i zobowiązań, wyodrębnienie to musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości. Nie może ono obejmować dowolnej części danego przedsiębiorstwa, żeby można było uznać, że doszło do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo. Ponadto jak wskazano powyżej, decydujące jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami umożliwiające kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

W rozpatrywanej sprawie ? jak wynika z treści wniosku ? przedmiotem aportu będzie całe prowadzone przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny. Przedsiębiorstwo po wniesieniu aportem zachowa więź organizacyjną i funkcjonalną istniejącą u Wnioskodawcy, a ponadto przekazany majątek będzie służyć nabywcy kontynuowaniu dotychczasowej działalności gospodarczej.

Zatem w niniejszej sytuacji będzie miał zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W konsekwencji czynność wniesienia przez Wnioskodawcę aportem przedsiębiorstwa do spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze powyższe okoliczności oraz powołane uregulowania prawne należy stwierdzić, że wniesienie aportem prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. do spółki jawnej stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, i nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tut. Organ nadmienia, że definitywnej oceny przedmiotu czynności prawnej dokonuje sam podatnik, który jest w pełni zorientowany, czy zbywane w ramach tej czynności składniki stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu przytoczonego przepisu Kodeksu cywilnego.

Ponadto należy wskazać, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Informuje się ponadto, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części w dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności aportu przedsiębiorstwa. Natomiast wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika